Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Rozliczenie PIT-36 2019 a zawieszenie działalności - jak...
freeimages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT-36 2019 a zawieszenie działalności - jak rozliczyć?

Zasady zawieszenia prowadzonej przez siebie firmy definiuje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 roku. W przypadku podjęcia decyzji o zawieszeniu prowadzonego biznesu, właściciel przedsiębiorstwa nie może podjąć żadnych działań zmierzających do uzyskania dochodów. 

  

Niezależnie od długości zawieszenia, poczynienie takiego kroku zawsze wpływa na kształt wypełnianej w danym roku deklaracji PIT. Jak uwzględnić okres, w którym przedsiębiorstwo nie prowadziło działalności w deklaracji PIT-36? Do kiedy należy zgłosić zaistniałą sytuację?

  

Przejdź do akapitów:

  

Zawieszenie działalności na PIT-36 2019 - do kiedy należy poinformować fiskusa?

Art. 14a Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej precyzyjnie określa sytuacje, w których może dojść do zawieszenia prowadzonej firmy. Do przyczyn takich zalicza się m.in.:

  • przedłużająca się choroba lub rekonwalescencja,

  • długotrwała rehabilitacja,

  • przyczyny osobiste,

  • powody ekonomiczne (np. tymczasowy brak popytu na oferowane usługi).

Zgodnie z prawem, działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od jednego miesiąca do dwóch lat. Procedury takiej nie będzie mógł przeprowadzić przedsiębiorca, którego firma zatrudniała pracowników w oparciu o umowę o pracę. Zawieszenie firmy musi zostać zgłoszone do odpowiedniego urzędu – treść informacji powinna wyszczególniać okres zawieszenia co do jednego dnia.

  

Zawieszenie działalności gospodarczej – prawa i obowiązki płatnika

Zapisy ustawy precyzyjnie regulują zakres czynności, które są dozwolone w trakcie zawieszenia firmy. O ile przedsiębiorca nie może wykonywać prac z zakresu swojej działalności gospodarczej, nie traci on prawa do:

  • działań, które mają na celu zachowanie bądź zabezpieczenie obecnych źródeł przychodu,

  • odbierania należności, które powstały przed zawieszeniem firmy,

  • sprzedaży posiadanego wyposażenia i środków trwałych,

  • brania udziału w postępowaniach sądowych, podatkowych lub administracyjnych, których przyczyną jest działalność sprzed zawieszenia.

  

Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku uregulowania zobowiązań powstałych przed okresem zawieszenia firmy, jak również z przestrzegania przepisów prawa. Nie może on również uniknąć kontroli skarbowej, przeprowadzonej w trybie właściwym dla firm działających w standardowym trybie.

  

Zawieszenie działalności gospodarczej – do kiedy PIT-36 powinien zostać złożony?

Art. 44 ust. 10 Ustawy o PIT zwalnia podatnika z obowiązku wyliczania i opłacania zaliczek PIT na czas zawieszenia prowadzonej firmy, nie musi on również sporządzać spisu przy zawieszeniu i wznowieniu działalności gospodarczej. W przypadku spółki jawnej, wspólnicy wciąż są zobligowani do zapłaty zaliczek w odpowiedniej wysokości – wyjątkiem jest sytuacja, w której poinformują o zaistniałej sytuacji urząd skarbowy w ciągu 7 dni.

   

Przedsiębiorca z zawieszoną działalnością gospodarczą wciąż podlega obowiązkowi rozliczenia z właściwym urzędem skarbowym. Odpowiedź na pytanie do kiedy PIT-36 (lub PIT-36L) musi zostać przesłany, jest taka sama jak w przypadku nieustannie działającej firmy – 30 kwietnia 2019 r. (wtorek).

  

Nie czekaj do ostatniej chwili – rozlicz swoją deklarację już dziś przy pomocy programu PIT PRO 2019/2020. Skorzystaj z wiodącej aplikacji podatkowej, uzupełniając swoją deklarację w sposób bezpieczny, szybki i wygodny. Sprawdź, dlaczego z programu PIT PRO w minionych latach skorzystało już ponad 13 milionów podatników!

Loading Comments