Rozliczając się z fiskusem opłaca się mieć dzieci. Im...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Rozliczając się z fiskusem opłaca się mieć dzieci. Im więcej, tym lepiej

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:


Ulga prorodzinna inaczej zwana jest ulgą na dziecko. Przysługuje ona zarówno rodzicom, jak i opiekunom prawnym czy rodzicom zastępczym. Warunkiem jest, by faktycznie opiekę nad dzieckiem sprawować. Jeżeli matka wychowuje dziecko samotnie, to ojciec, nawet gdy płaci alimenty czy sporadycznie kontaktuje się z dzieckiem, nie może sobie ulgi prorodzinnej odliczyć. 


Nie na każdą pociechę taka ulga przysługuje. Po pierwsze dziecko nie może być pełnoletnie. Jedynym odstępstwem jest, gdy jeszcze się uczy. Wtedy ulgę na dziecko możemy odliczać do momentu, gdy skończy 25 lat. Jest tu jednak pewne ale. Jeżeli takie dziecko jednocześnie pracuje, jego dochód nie może przekroczyć łącznie 3089 złotych


Przykładowo mamy dziecko, które w roku, za który się rozliczamy skończy 18 lat, przy czym jest jeszcze uczniem liceum. A do tego jeszcze zarabia. Do momentu uzyskania pełnoletniości zarobiło 4 tys. złotych, przez kolejne – 2 tysiące. Roczny dochód dziecka to co prawda 6000 złotych, ale te uzyskane po dacie granicznej nie przekroczyły 3089 złotych. A to oznacza, że prawdopodobnie będziemy mogli odliczyć ulgę na dziecko. 


Ulga prorodzinna - Limity i kwoty


Dlaczego prawdopodobnie? Bo to, czy możemy ją zastosować zależy – w przypadku jednego dziecka – od dochodów. Górna granica dla osoby samotnie wychowującej jedno dziecko, to 112 000 zł. W przypadku małżonków, ale też opiekunów czy rodziców zastępczych, granica ta wynosi dokładnie tyle samo. Sytuacja komplikuje się, gdy wychowujemy dziecko wspólnie, ale nie jesteśmy w sformalizowanym związku. Wówczas limit dochodów to 56 000 złotych.


Dla zobrazowania tego ostatniego przypadku, przyjmijmy, że w kwietniu urodziło nam się dziecko. W czerwcu, pobraliśmy się. Zarobiliśmy w ubiegłym roku 60 tysięcy złotych, współmałżonek – 50 tysięcy. Ulga wyniesie 834,03 zł, czyli 9 razy 92,67 zł. Małżeństwo zostało zawarte w trakcie roku podatkowego, więc wspólnie rozliczyć się nie możemy. Dlatego tu obowiązuje limit 56 tysięcy złotych. Z tego wynika, że nasza druga połowa może odliczyć sobie ulgę prorodzinną, my – nie. 


Jeżeli urodzi nam się kolejne dziecko, żadne limity już nie obowiązują. 


Ulga prorodzinna - Jak to policzyć?

Ogólna zasada jest taka, że na pierwsze dziecko dostaniemy po 92,67 zł miesięcznie i tyle samo na drugie. Jeżeli mamy prawo do ulgi prorodzinnej przez cały rok, wówczas przy jednym dziecku odpisujemy 1112,04 zł, przy dwójce razem 2224,08 zł. Stawka miesięczna zwiększa się przy trzecim dziecku i wynosi 166,67 zł miesięcznie, a to oznacza, że przy warunkach, jak powyższe, łącznie  ulga wyniesie 4224,12 zł (1112,04 zł + 1112,04 zł + 2000,04 zł). Na czwarte i każde kolejne dziecko dostaniemy już po 225 zł miesięcznie czyli rocznie w sumie 6924,12 złotego. 


Kwoty miesięczne są istotne, bo ulga przysługuje nam za konkretną liczbę miesięcy, przez które opiekujemy się dzieckiem. Przykładowo posiadamy bliźniaki, w lipcu urodził nam się kolejny maluch. Odliczenie w tym przypadku wyniesie 3224,10 złotego. Dlaczego? Bliźniaki to dwa razy po 1112,04 zł do tego należy dodać stawkę 166,67 zł pomnożoną sześć razy czyli tyle przez ile miesięcy dziecko jest już z nami, z lipcem włącznie, a to daje 1000,02 zł. 


Nie wykorzystamy ulgi, urząd zwróci pieniądze


Co zrobić, jeśli podatek nie umożliwia odliczenia całej ulgi? Fiskus zwróci różnicę. Jedynym ograniczeniem jest suma zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu. Zwracana przez urząd skarbowy kwota niewykorzystanej ulgi jest objęta zwolnieniem podatkowym. Oznacza to, że nie trzeba jej wykazywać w zeznaniu podatkowym. Jak to działa? Bardzo prosto. 


Przyjmijmy, że wychowujemy samotnie dwójkę dzieci. Zapłaciliśmy w ciągu roku na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, składki w wysokości 4733 zł. Od podatku odliczyliśmy zaledwie 700 złotych. Kwota niewykorzystanej ulgi wyniosła 1524,08 zł, czyli 2224,08 zł kwota ulgi na dwoje dzieci minus 700 zł. W związku z tym otrzymamy dodatkowo całą kwotę niewykorzystanej ulgi, to jest 1524,08 zł.


Rekordziści zgarną natomiast ponad 10 tysięcy złotych. Będzie miało to miejsce, jeżeli będziemy mieli co najmniej czwórkę dzieci, jeden z małżonków nie będzie pracował, a drugi osiągnie dochód zbliżony do granicy progu podatkowego. 


Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, kwestia ulgi jest jasna – wpisujemy wszystkie pociechy od których mamy prawo obliczać ulgę. Jeżeli natomiast rozliczamy się oddzielnie – musimy ustalić, jaki procent ulgi prorodzinnej przysługuje każdemu z nas.


Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT uwzględniając ulgę prorodzinną? Najlepiej przez internet! Jest to najszybsza, a jednocześnie najbezpieczniejsza forma złożenia zeznania! Skorzystaj z programu do pit od podatnik.info i rozlicz się w 5 minut!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Odlicz ulgę na pełnoletnie dziecko w kilka minut