Przychody z tytułu umorzenia pożyczki a opodatkowanie PIT...
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Przychody z tytułu umorzenia pożyczki a opodatkowanie PIT 2018/2019

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Opodatkowanie pożyczki może znaleźć się w Twoim PIT za 2018

…ale nie musi! Kwestia opodatkowania umorzonej pożyczki jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Wiele zależy od tego, kto udziela nam pożyczki i na jakich zasadach.

 

Na automatycznie uzupełnione dane w systemie Twój e-PIT Ministerstwa Finansów lub w Programie PIT Pro mogą liczyć np. osoby, które zaciągnęły zobowiązanie wobec swojego pracodawcy, a który je następnie umorzył. Kiedy między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą zachodzi stosunek pracy, umorzona pożyczka zaliczana jest do przychodu z tytułu tegoż stosunku pracy. Jest ona uwzględniana przez pracodawcę – płatnika – w PIT-11 i zostaje od niej pobrana zaliczka na rzecz podatku. Informacja taka trafia do właściwego Urzędu Skarbowego do końca lutego roku następującego po roku, w którym została umorzona pożyczka.

 

Dzięki temu pożyczkobiorcy, którzy skorzystali z umorzenia pożyczki od pracodawcy w 2018 roku, mogą liczyć na to, że wszelkie niezbędne informacje związane z rozliczeniem przychodu znajdą się w systemie Ministertstwa Finansów. A to oznacza o wiele łatwiejsze rozliczenie podatków w 2019 roku.

 

Kiedy nie znajdziemy podatku od umorzonej pożyczki w Twój e-PIT MF?

Inaczej ma się rzecz w przypadku pożyczek udzielonych i umorzonych przez byłych pracodawców, osoby prywatne oraz podmioty pozabankowe. W ich wypadku nie znajdziemy informacji podatkowych w automatycznym rozliczeniu przygotowanym przez system Twój e-PIT MF. Pożyczkobiorca jest zobowiązany samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe, zgodnie ze stanem faktycznym. Najłatwiej będzie to zrobić korzystając z programu do PIT online, który ma rozbudowany system pomocy i podpowiedzi.

 

Pożyczka udzielona i umorzona przez osobę prywatną

Jest to najbardziej skomplikowana i wymagająca sytuacja z punktu widzenia rozliczenia podatkowego. Kiedy pożyczki udzieliła nam osoba prywatna, nie stanowi ona z punktu widzenia prawa płatnika – a więc nie sporządzi za nas stosownego rozliczenia ani nie odprowadzi zaliczki na rzecz podatku. W przypadku umorzenia pożyczki od osoby prywatnej, wszelkie obowiązki związane z powstaniem przychodu ciążą na nas – na pożyczkobiorcy.

  

Podatek należy samodzielnie wyliczyć od kwoty umorzonej, nie zaś od pełnej kwoty pożyczki (jeśli umorzona została tylko część). W świetle prawa, wartość umorzonej pożyczki stanowi przychód z innych źródeł opodatkowany według skali liniowej – i jako taki należy uwzględnić ją w rocznym zeznaniu podatkowym.

  

Pożyczka udzielona przez byłego pracodawcę lub inny podmiot

O wiele łatwiej – z punktu widzenia pożyczkobiorcy – jest rozliczyć pożyczkę, którą umorzył nam były pracodawca lub inny podmiot. W takim wypadku, do końca lutego roku podatkowego, w którym należy rozliczyć wartość umorzonej pożyczki, otrzymamy PIT-8C. W nim zawarta będzie informacja o kwocie umorzonej pożyczki, a także może (lecz nie musi!) być uwzględniona zaliczka na rzecz podatku. Warto sprawdzić poprawność danych – szczególnie ewentualnej zaliczki na rzecz podatku – zanim prześlemy rozliczenie do Urzędu Skarbowego. Należy bowiem pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego rozliczenia!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nowa stawka VAT dla branży beauty