Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji...
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji PIT-36L za 2023 rok

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kiedy w grę wchodzą przychody z innych źródeł, np. z umowy o pracę, niezbędne jest rozliczenie na dodatkowym formularzu.

 

PIT-36L za 2023 i liniowy podatek dochodowy

 

Aby móc korzystać z podatku liniowego, podatnik musi zadeklarować chęć rozliczania swojej działalności gospodarczej liniowo. Przy zakładaniu działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość wybrania formy opodatkowania już we wniosku rejestrującym firmę. Należy wiedzieć, że zmiana sposobu opodatkowania w trakcie trwania roku podatkowego co do zasady nie jest możliwa.

 

Podatek liniowy charakteryzuje się stałą – 19% – stawką podatku. Nie ma znaczenia tutaj wysokość osiąganych dochodów. To korzystna forma rozliczenia dla osób, które osiągają spore przychody, ale jedynie z prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony, rozliczając PIT-36L za 2023 rok, podatnik nie może skorzystać z większości ulg i odliczeń oraz nie może złożyć deklaracji wspólnie z małżonkiem. Warto też mieć na uwadze, że składając deklarację PIT-36L za 2023, jedyne składki, jakie możemy odliczyć, to te na ZUS.

 

Podatek liniowy dla małych przedsiębiorstw

 

Podatek liniowy PIT ustanowiony jest na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350.

 

Został wprowadzony, aby wyrównać na rynku szanse małych przedsiębiorstw. Wiąże się to z tym, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne płacą 19% podatek CIT – bez względu na dochody firmy, stawka podatku nie ulega zmianie. To samo dotyczy liniowego PIT dla małych firm. Dzięki temu dobrze prosperujące działalności nie muszą odprowadzać podatków wyższych niż ich większa konkurencja.

 

Praca na etacie i rozliczenie PIT-36L za 2023

 

Osoby, które uzyskują dochody zarówno z pracy na umowę o pracę, jak i z prowadzenia działalności opodatkowanej liniowo, są zobowiązane do płacenia progresywnego podatku od pieniędzy zarobionych na etacie. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz PIT-37, co przy okazji umożliwia skorzystanie ze wszystkich przysługujących płatnikowi ulg i odliczeń. Należy pamiętać, że do dochodów wykazanych w PIT-37 podatnicy nie muszą doliczać przychodu z tytułu prowadzenia działalności.

 

Przychody z innych źródeł −jaka stawka podatku?

 

Przy rozliczeniu liniowym przedsiębiorcy składają dodatkowe zeznanie podatkowe na innym druku – w tym wypadku jest to PIT-36L. Ten fakt ma znaczenie w przypadku, gdy po zsumowaniu zarobków z obu źródeł dochód przekroczyłby 85 528 zł rocznie. Wtedy podatnik musiałby rozliczać się według wyższej stawki podatkowej, która wynosi 32%. Jednak kiedy rozliczasz przychody z innych źródeł na formularzu PIT-37, a przychody z działalności gospodarczej rozliczanej liniowo na podstawie PIT-36L nie musisz się o to obawiać.

 

Kiedy rozliczasz podatek dochodowy i przychody z innych źródeł, korzystając z formularza PIT-37 zapłacisz od nich podatek na zasadach ogólnych, a więc według stawek 12% i 32%. Wypełniając PIT za przychody z innych źródeł możesz odliczyć od nich np. koszty uzyskania przychodu. 

 

Wypełniają deklaracje np. za przychody za pomoc przy zbiorach jako przychody z innych źródeł, obowiązki płatnika, czyli osoby, która wypłacała Ci pensję, to wypełnienie informacji PIT-11

 

Pełen katalog innych źródeł przychodów znajdziesz w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 20. ust. 1. 

 

Jak rozliczyć PIT-36L za 2023 rok?

Rozliczając się z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego, sięgamy po druk PIT-36L. Aby wypełnić formularz szybko i poprawnie, warto użyć specjalnego programu do PIT, który ułatwi i przyspieszy proces składania deklaracji. Po uzupełnieniu druku program prześle gotowe zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek liniowy: odliczenia i ulgi w PIT-36L 2023/2024 − z jakich ulg możesz skorzystać