Podatek liniowy, a progresywny - jakie różnice, co się...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Podatek liniowy, a progresywny - jakie różnice, co się bardziej opłaca?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

  

Podatek liniowy – podstawowe informacje

Ten rodzaj opodatkowania został wprowadzony w Polsce w 2009 roku. Zasada jego rozliczania jest dość prosta: wysokość odprowadzonej kwoty musi być proporcjonalna do podstawy opodatkowania. W tym przypadku skala opodatkowania jest zawsze stała i wynosi 19%.

 

Podatek liniowy – zalety

Wybierając podatek liniowy, podatnik nie musi się martwić o dodatkowe koszty poniesione na rzecz państwa w przypadku, gdy jego przychody są na tyle wysokie, że przekraczają pierwszy próg podatkowy. Drugą ważną zaletą tego rodzaju rozliczenia jest fakt, że podatek liniowy nie wymusza konieczności regulowania płatności w momencie, gdy nie osiągnie się przychodu.

 

Podatek liniowy – wady

Wybierając podatek liniowy, należy wiedzieć, że nie można łączyć dochodów pochodzących z różnych źródeł. Co więcej, nie ma też możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem ani skorzystania z preferencyjnych warunków rozliczeń, przeznaczonych dla osób samotnie wychowujących dziecko. Podatek liniowy uniemożliwia także odliczanie ulg oraz stosowanie kwot zmniejszających podatek.

Podatek liniowy nie jest opłacalną formą rozliczenia w przypadku, gdy dochody przekraczają sumę 85 528 zł, ponieważ w tym momencie podatek będzie wyższy, niż w przypadku rozliczania się metodą podatku progresywnego.

 

Podatek progresywny – podstawowe informacje

Ten rodzaj rozliczenia podatku pojawił się w Polsce w latach 90. W przypadku podatku progresywnego wyróżnia się dwa progi podatkowe. Ich wysokość zależy od wysokości osiąganych przychodów. W przypadku osób, których dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł rocznie, stawka podatku wynosi 18%. Natomiast jeśli dochody podatnika rozliczającego się metodą podatku progresywnego przekroczą 85 528 zł rocznie, to stawka podatku wyniesie 32%. Duża różnica w stawkach podatkowych to największa wada rozliczania się tą metodą.

 

Podatek progresywny – zalety

W przypadku podatku progresywnego można skorzystać z ulg i odliczeń, np. z ulgi na dzieci, która przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym. Ta forma rozliczania podatku jest także bardzo korzystna dla osób, które samotnie wychowują dzieci, ponieważ mogą się one rozliczyć na preferencyjnych warunkach oraz skorzystać z ulgi prorodzinnej.

 

Kolejną zaletą rozliczania się na zasadach podatku progresywnego jest możliwość składania wspólnego zeznania PIT z małżonkiem. W takim przypadku małżonkowie mogą zsumować przychody i zapłacić podwójny podatek od połowy kwoty. Najlepiej skorzystać z tej możliwości, gdy jedno z nich zarabia więcej niż 85 528 zł rocznie, a drugie mniej. W takim wypadku można uniknąć płacenia stawki podatkowej 32%, ponieważ przychody wspólne, wykazane na rozliczeniu PIT, nie przekroczą pierwszego progu podatkowego.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2019?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2020: 

 

Rozlicz PIT za 2019 Programem PIT lub Online już dziś! 

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek liniowy czy progresywny? Sprawdź co bardziej Ci się opłaca w PIT 2019