Pit za 2019. Do kiedy uregulować niedopłatę?
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Pit za 2019. Do kiedy uregulować niedopłatę?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo w tym roku ministerstwo wprowadziło kilka nowości, które podatnika mogą zaskoczyć. A czasu i na rozliczenie z podatkiem, i na zapłacenie należnych państwu pieniędzy, jest coraz mniej.

Przejdź do akapitów:

Dlaczego warto rozliczyć się przez internet?


Rozliczenie przez internet to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób.  W sieci dostępnych jest mnóstwo takich programów, a jednym z najchętniej wybieranych jest podatnik.info. Bez wychodzenia z domu i bez dodatkowych opłat. Podatnik.info jest prosty w obsłudze, a co najważniejsze – wyręcza Cię w całym procesie. 5 minut i gotowe!


Zdradliwe progi, czyli kto i dlaczego płaci fiskusowi


Przykra niespodzianka, jaką jest konieczność zapłacenia brakującej kwoty, wynika paradoksalnie z tego, że całkiem nieźle nam się powodzi. Gdy przez cały rok płaciliśmy zaliczki na podatek w ramach pierwszego progu podatkowego, ten wynosi 18%. Jednak gdy nasze roczne dochody przekroczą barierę 85 528 złotych, wpadamy w drugi próg. I wtedy, zamiast 18% powinniśmy państwu oddawać już 32%.


Niedopłata może też wynikać z tego, że o którejś z miesięcznych rat podatku zapomnieliśmy, lub – jeśli zarabiamy w kilku miejscach – dwukrotnie uwzględniliśmy kwotę wolną od podatku. Niezależnie od powodu, kwotę należy zwrócić. W tym roku to nieco bardziej skomplikowane. 


Egzamin z rachunków. Rozliczenie w nowej odsłonie


Do tej pory każdy, kto zmuszony był zwrócić pieniądze skarbówce, należną kwotę po prostu przelewał na konto odpowiedniego urzędu skarbowego. Od tego roku – każdy z nas ma swój własny mikrorachunek. 


Jak sprawdzić numer naszego własnego? Najprościej wchodząc na stronę podatnik.gov.pl. To tam znajduje się specjalny generator. Wystarczy, że podamy swój identyfikator podatkowy, czyli PESEL lub NIP, a system poda nam numer naszego mikrorachunku.


„Podaj poprawnie swój identyfikator podatkowy, bo to ty jesteś odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku. Nie korzystaj z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia. Jego wygenerowanie i prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami” – przestrzega Ministerstwo Finansów. 


Mikrorachunek podatkowy składa się z 26 cyfr. Generator działa 24 godziny na dobę. Można go sprawdzić w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. I co ważne – nie zmieni się, nawet gdy się przeprowadzimy, wybierzemy inny urząd skarbowy czy zmienimy nazwisko


Niezmienny jest także termin – tak jak na rozliczenie się z fiskusem, tak i na zapłacenie niedopłaty mamy czas do 30 kwietnia. Czasu jest już coraz mniej, dlatego warto się pospieszyć! Decydując się na rozliczenie za pomocą programu podatnik.info, cały proces zajmie Ci 5 minut! Tyle czasu chyba znajdziesz, prawda?


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!