Najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków 2023 –...
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków 2023 – nadchodzą zmiany!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków: ważne zmiany

Jedną ze zmian, która stała się tematem wielu dyskusji wśród Polaków, było ograniczenie możliwości wyboru opodatkowania przychodów z najmu. Podatnicy oceniali ją jako niekorzystną ze względu na wyższą stawkę. Do 2021 roku każdy mógł zdecydować, co będzie dla niego lepsze: opodatkowanie na zasadach ogólnych czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dużym powodzeniem cieszyło się rozliczenie według skali podatkowej, w której obowiązują stawki 12% lub 32%.

Decydując się na zasady ogólne, podatnicy mogli skorzystać z odliczenia dodatkowych kosztów uzyskania przychodów. W przypadku najmu prywatnego wpływało to szczególnie na zmniejszenie wysokości zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Podatnicy mogli odliczyć między innymi wydatki związane z remontem mieszkania czy zakup nowego sprzętu. W 2022 roku pojawiło się jednak ograniczenie możliwości wyboru tej formy opodatkowania wyłącznie dla osób, które nabyły nieruchomość do końca 2021 roku.

Następnie od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie kolejne zmiany, które wykluczyły całkowicie możliwość wyboru formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego. Aktualnie podatnicy muszą opłacać ryczałt w wysokości:

 • 8,5% w przypadku przychodów nieprzekraczających 100 000 zł,
 • 12,5% od nadwyżki powyżej kwoty 100 000 zł.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że podatnicy korzystający z rozliczania ryczałtem nie mogą odliczyć od należnej kwoty podatku żadnych kosztów. Zobowiązanie jest obliczane od pełnej wysokości uzyskanego przychodu. Zwróćmy jednak uwagę także na korzyści. Ryczałt powoduje, że przychody z najmu prywatnego nie zsumują się z pozostałymi zarobkami opodatkowanymi według zasad ogólnych. W efekcie istnieje mniejsza szansa na wejście do drugiego progu podatkowego.

Jak wspomnieliśmy, od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje jedna forma rozliczenia dla wszystkich podatników. Nadal jednak istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków przy składaniu wspólnej deklaracji PIT. Z reguły podatnicy decydują się na ten krok ze względu na możliwość obniżenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Tak samo dzieje się w przypadku zależności najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków 2023.

Przychodem w przypadku najmu jest umówiony czynsz, jaki płaci najemca na podstawie umowy. Od tej kwoty należy uregulować podatek, nie uwzględniając przy tym kosztów. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wspólne rozliczenie małżonków? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków – jakie zmiany zaszły?

Jeżeli zastanawiasz się, jak prezentuje się zależność najem prywatny na ryczałcie a wspólne rozliczenie małżonków w kontekście obowiązujących limitów, mamy dla Ciebie dobre informacje. Nowelizacja ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930) uwzględnia podwójne preferencje w przypadku wspólnej deklaracji PIT-28.

Zgodnie z nowymi przepisami, każdemu małżonkowi będzie przysługiwał osobny limit wynoszący 100 000 zł. Dzięki temu małżonkowie zapłacą podatek zgodny z wyższą stawką dopiero w momencie osiągnięcia przychodu powyżej 200 000 zł. Wcześniej małżonkowie musieli liczyć się z podatkiem równym 12,5% już od kwoty 100 000 zł.

Jedno z pytań, które pojawia się w przypadku zależności najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków 2023, dotyczy najczęściej korzyści wynikających z takiej decyzji. Jak już wspomnieliśmy, przychody opodatkowane ryczałtem nie łączą się z zarobkami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Jest to szczególnie korzystne dla osób osiągających wysokie dochody zbliżone do limitu 120 000 zł. Dzięki temu można uniknąć wyższej stawki podatku na poziomie 32%.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z zależności najem prywatny na ryczałcie a wspólne rozliczenie małżonków? Warto zwrócić uwagę na możliwość uwzględnienia poniższych preferencji w deklaracji PIT-28:

 • Ulga na internet,
 • Wpłaty na IKZE,
 • Ulga termomodernizacyjna,
 • Ulga rehabilitacyjna,
 • Ulga abolicyjna,
 • Odliczenie darowizn,
 • Ulga 4+ dla rodzin wielodzietnych,
 • Ulga dla aktywnych zawodowo seniorów.

Dzięki temu można również w prosty sposób obniżyć wysokość podatku należnego za dany rok kalendarzowy. Poniżej znajdziesz informację, jak rozliczyć swoje przychodu na nowych zasadach.

Jak rozliczyć najem prywatny wraz z małżonkiem?

Jeżeli nie masz już wątpliwości dotyczących kwestii najem prywatny a wspólne rozliczenie małżonków 2023, przejdźmy do formalności. Przychody objęte ryczałtem należy wykazać w deklaracji PIT-28. Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, można skorzystać z limitu wynoszącego 200 000 zł. Przed przekroczeniem tej kwoty obowiązuje stawka 8,5%. Jeżeli małżeństwo wejdzie w drugi próg podatkowy, wówczas obowiązuje podatek 12,5%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy obliczać i wpłacać co miesiąc w terminie do 20 dnia następnego miesiąca. Podatek za grudzień wpłaca się do końca lutego 2023 roku. Co więcej, po spełnieniu odpowiednich wymagań można skorzystać z rozliczenia kwartalnego, wówczas spłata zobowiązania następuje do dnia 20 następnego miesiąca po upływie danego kwartału. Decyzję o takiej formie wpłacania podatku, należy uwzględnić w zeznaniu rocznym.

Ulgi i odliczenia należy uwzględnić w załączniku PIT/O oraz w części E obowiązującego formularza. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu swojej deklaracji, możesz skorzystać z darmowego programu Podatnik.info. Kreator umożliwi Ci złożenie odpowiedniego formularza nawet w 5 minut! Wystarczy, że podasz odpowiedzi na kilka prostych pytań, a kreator wybierze i zapłaci za Ciebie właściwy PIT. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wypełnienie deklaracji PIT-28, program Podatnik.info zweryfikuje jego poprawność.

Podsumowanie: Najem prywatny na ryczałcie a wspólne rozliczenie małżonków

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wspólnego rozliczenia małżonków w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 • Do końca 2021 roku istniała możliwość wyboru zasad ogólnych lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku najmu prywatnego.
 • Od 1 stycznia 2023 roku można skorzystać wyłącznie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku najmu prywatnego. W efekcie podatnicy nie mają możliwości obniżenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego o poniesione koszty.
 • Warto zwrócić uwagę na dostępne sposoby obniżenia podatku. Wśród nich można wymienić ulgi, odliczenia oraz wspólne rozliczenie małżonków.
 • Ważna zmiana! Najem prywatny na ryczałcie a wspólne rozliczenie małżonków uprawnia do skorzystania z podwójnego limitu przychodów.
 • Przed zmianami należało opłacić podatek równy 12,5% już od kwoty 100 000 zł. Od 2023 roku przysługuje limit 200 000 zł dla małżeństw. Do tej kwoty obowiązuje stawka podatku równa 8,5%.
 • Podatek obliczasz oraz wpłacasz do urzędu skarbowego do 20 dnia kolejnego miesiąca. Istnieje możliwość skorzystania z rozliczenia kwartalnego, co należy zadeklarować w składanej deklaracji rocznej.
 • Należy podkreślić, że dochody z PIT-28 nie łączą się z zarobkami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące rozliczenia deklaracji PIT-28 z małżonkiem, możesz skorzystać z pomocy ekspertów Podatnik.info. Po pobraniu bezpłatnego programu przysługuje Ci możliwość zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru księgowości, podatków czy prawa. Ponadto w okresie rozliczenia deklaracji zyskasz dostęp do 3 prostych sposobów na wypełnienie dokumentów nawet w 5 minut! Sprawdź możliwości Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!