Mój Prąd 3.0 – co musisz wiedzieć? Sprawdź!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Mój Prąd 3.0 – co musisz wiedzieć? Sprawdź!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Mój Prąd 3.0 – co musisz wiedzieć?

Coraz więcej Polaków decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii (OZE). Jednym z rozwiązań, które dominuje zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców jest fotowoltaika. Wraz z rozwojem energetyki prosumenckiej pojawiają się dotacje od rządu wspierające realizacje inwestycji. Od 1 lipca 2021 roku trwa kolejny nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd 3.0. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Program Mój Prąd 3.0 powstał w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) w Polsce. Środki finansowe, które możesz otrzymać, pochodzą z Funduszy Unijnych. Dotacja Mój Prąd 2021 to szansa na redukcję kosztów, które poniesiesz podczas realizacji inwestycji. Program cieszy się coraz większą popularnością, a Polska znajduje się w czołówce krajów pod względem przyrostu zrealizowanych przedsięwzięć fotowoltaicznych w ostatnich latach.  

Zanim złożysz wniosek o wsparcie finansowe, powinieneś wiedzieć o zmianie zasad. Niestety, dotyczą one również budżetu przeznaczonego na realizację programu. W trzeciej edycji wynosi nie więcej niż 534 mln złotych, czyli mniej niż w poprzednich latach. Dodatkowo zmniejszyła się również wysokość dofinansowania. Dotacja Mój Prąd 2021 obejmuje maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych i nie może przekraczać 3 000 zł. Jest to o 2 000 zł mniej niż w poprzednich edycjach.

mój prąd 3.0

Dotacja Mój Prąd 2021 obejmuje wyłącznie wydatki poniesione od 1 lutego 2020 roku. Jeżeli zakończyłeś instalację przed tą datą, nie będziesz mógł skorzystać z dofinansowania. Co więcej, środków unijnych nie otrzymasz na rozbudowę lub remont istniejącej instalacji. Wszystkie urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.

Co więcej, pojawiły się nowe obowiązki, z których muszą wywiązać się beneficjenci. Dotacja Mój Prąd 3.0 jest finansowana ze środków unijnych. Dlatego każdy beneficjent musi umieścić w widocznym miejscu tabliczkę informacyjną z odpowiednimi logotypami oraz informacją: „Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd”. Komunikat należy umieścić w widocznym miejscu na tablicy w formacie A4, wykonanej z trwałego materiału. Tabliczki nie można zdjąć przez okres 5 lat.

Uwaga! Wnioski o dotację w ramach programu Mój Prąd 3.0 można składać wyłącznie w wersji elektronicznej. Formularze dostarczane w formie papierowej podlegają automatycznemu odrzuceniu. W trzeciej edycji należy składać dokumenty za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie – GWD. Aby to zrobić, musisz posiadać profil zaufany lub e-dowód.

Kiedy możesz dołączyć do programu Mój Prąd 3.0? Jakie kryteria musisz spełniać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Mój prąd 3.0 – warunki

Jeżeli planujesz inwestycję lub już zamontowałeś mikroinstalację fotowoltaiczne, masz szansę na skorzystanie z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 3.0. Warunki, jakie musisz spełniać, różnią się od tych obowiązujących w ubiegłym roku. Jak wspomnieliśmy, dotacja obejmuje wydatki poniesione od 1 lutego 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku. Co ważne, wniosek możesz złożyć dopiero po zakończeniu inwestycji.

Dotacja Mój Prąd 3.0 dotyczy kosztów kwalifikowanych, czyli związanych z zakupem, montażem, odbiorem i uruchomieniem mikroinstalacji fotowoltaicznej. Pamiętaj jednak, że otrzymasz zwrot maksymalnie 50% wydatków o wartości nie większej niż 3 000 zł. Dodatkowo komponenty zastosowane podczas inwestycji muszą być nowe, czyli wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem. W innym przypadku nie otrzymasz dofinansowania.

Zwróć uwagę na ograniczenia dotyczące mocy instalacji. Jeżeli chodzi o maksymalną wartość, nie może przekraczać 120% energii pobieranej w danym roku rozliczeniowym. Ponadto dotacja Mój Prąd 3.0 obejmuje wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy 2-10 kW.

mój prąd 3.0

Pamiętaj! Nie otrzymasz środków finansowych, jeżeli Twój dom jest pokryty azbestem.                                              

Jednocześnie warto podkreślić dwa podstawowe kryteria, które pozostały niezmienne i definiują, kogo konkretnie obejmuje dotacja Mój Prąd 3.0. Warunki są jasne.

 • Z programu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne pozyskujące energię z mikroinstalacji na własne potrzeby.
 • Beneficjenci muszą podpisać umowę kompleksową z dystrybutorem energii.
 • Niezbędna jest również wymiana licznika na dwukierunkowy.

Dotacja Mój Prąd a rozliczenie PIT

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prezentuje się zależność dotacja Mój Prąd a PIT? Dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej niesie ze sobą dwie podstawowe korzyści podatkowe. Po pierwsze nie musisz odprowadzać podatku dochodowego od otrzymanych środków finansowych. Dzięki temu cała kwota pozostaje do Twojej dyspozycji. Po drugie masz prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jak to działa? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zależności dotacja Mój Prąd a rozliczenie PIT.

Dotacja Mój Prąd 3.0 jest zwolniona z podatku dochodowego. Nie musisz uwzględniać jej w rozliczeniu rocznym jako swój przychód. Mimo skorzystania z dofinansowania masz nadal prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej możesz odliczyć wydatki poniesione nawet od 1 stycznia 2019 roku. Taka możliwość jest dostępna wyłącznie przez 3 kolejne lata od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.

mój prąd 3.0

Pamiętaj! Odliczeniu nie podlega część kosztów kwalifikowanych, które zostały objęte dotacją. Ulgę termomodernizacyjną należy uwzględnić w załączniku PIT/O. Maksymalna kwota odliczenia, jaka przypada na każdego podatnika, to 53 000 zł.

Jeżeli obawiasz się, że rozliczenie PIT zajmie Ci dużo czasu lub popełnisz błąd, warto skorzystać z programu Podatnik.info. Dzięki niemu rozliczysz PIT bez wysiłku. Możesz skorzystać z trzech dostępnych rozwiązań:

 • Najłatwiejszy sposób: Ty przepisujesz wszystkie informacje z formularza otrzymanego od pracodawcy, a Podatnik.info zajmuje się resztą.
 • Najszybsze rozwiązanie: odpowiadasz na proste pytania, a kreator wybiera i wypełnia formularze PIT za Ciebie.
 • Dla zaawansowanych: wybierasz i wypełniasz samodzielnie formularze PIT, a Podatnik.info weryfikuje ich poprawność.

Możesz być pewien, że każde z tych rozwiązań ułatwi Ci rozliczenie i rozwieje wątpliwości dotyczące kwestii: dotacja Mój Prąd a PIT. Jeżeli masz dodatkowe pytania, masz do dyspozycji również pomoc ekspertów! 

Podsumowanie: Mój Prąd 3.0 – warunki, rozliczenie PIT

 • Celem programu Mój Prąd 3.0 jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
 • Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, które zdecydowały się na montaż fotowoltaiki o mocy od 2 kW do 10 kW na własne potrzeby.
 • Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3 000 zł i nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych.
 • Wnioski są przyjmowane od 1 lipca 2021 roku do 22 grudnia 2021 roku.
 • Formularze należy składać w wersji elektronicznej poprzez GWD – Generator Wniosków o Dofinansowanie.
 • Każdy beneficjent musi umieścić w widocznym miejscu tabliczkę o uzyskaniu dotacji ze środków unijnych w ramach programu Mój Prąd 3.0.
 • Dotacja Mój Prąd 3.0 obejmuje wyłącznie nowe instalacje. Dofinansowanie nie dotyczy rozbudowy lub remontu fotowoltaiki.
 • Jak wygląda kwestia: dotacja Mój Prąd a rozliczenie PIT? Jest ona zwolniona z podatku dochodowego. Oznacza to, że nie musisz uwzględniać dofinansowania jako przychodu.
 • Co ważne, istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej z wyłączeniem kosztów zwróconych w ramach dotacji.
 • Jeżeli chcesz ułatwić sobie formalności związane z rozliczeniem PIT, możesz skorzystać z programu Podatnik.info. Sprawdź, jak to działa!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zmiany w składce zdrowotnej - od kiedy i na jakich zasadach?