Kto składa PIT-36L w urzędzie skarbowym i jak...
Redaktor
pl.wikipedia.org
Podatnik.Info

Kto składa PIT-36L w urzędzie skarbowym i jak najprościej wypełnić ten dokument?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto może rozliczyć się na druku PIT-36L?

Z zasady dochody są opodatkowane według skali podatkowej, czyli zasad ogólnych. Rozliczanie się na podstawie podatku liniowego jest możliwe tylko po uprzednim wybraniu takiej formy przez podatnika. W tym celu musisz złożyć pisemne oświadczenie o wyborze rozliczania się na PIT-36L do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli natomiast zakładasz nową działalność, wyboru podatku liniowego możesz dokonać we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1.

W jakich przypadkach nie można skorzystać z PIT-36L? Musisz rozliczyć się na druku PIT-36, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej odpowiedzialności prawnej, a jednocześnie uzyskujesz z niej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Przy czym czynności muszą być wykonywane przez Ciebie lub wspólnika w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Krótka charakterystyka podatku liniowego

Dla kogo korzystniejsze będzie rozliczanie się na druku PIT-36L? Przede wszystkim dla tych podatników, którzy osiągają wysokie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej. Podatek liniowy wyznacza jednolitą stawkę podatku 19% - bez względu na wysokość dochodów.

Co ważne, wybór rozliczania się według podatku liniowego uniemożliwia korzystanie z większości ulg. Na PIT36L odliczysz np.:

  • składki ZUS,
  • ulgi na działalność badawczo-rozwojową,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ulgi na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • ulgę termomodernizacyjną,
  • ulgę abolicyhną,
  • odliczenie straty podatkowej.

Wybór podatku liniowego odbiera możliwość łączenia w deklaracji podatkowej kilku różnych źródeł przychodów. Jeżeli osiągasz przychody zarówno z prowadzonej działalności gospodarczej oraz z umowy o pracę, powinieneś złożyć dwa osobne zeznania podatkowe: PIT-36L oraz PIT-37.

Jak wypełnić i złożyć PIT-36L?

Każdy z podatników może złożyć PIT-36L takimi samymi drogami, jak w przypadku pozostałych deklaracji podatkowych. Do wyboru ma standardową drogę, czyli wydrukowanie dokumentu, uzupełnienie go i złożenie osobiście w odpowiednim urzędzie skarbowym. Możesz również uzupełniony PIT przesłać pocztą – listem poleconym.

Najprostszym sposobem, z którego z roku na rok korzysta coraz większa liczba podatników, jest wypełnienie PIT przez internet. Umożliwia to program online, który wskazuje pola niezbędne do uzupełnienia. Następnie sam dokonuje obliczeń i sprawdza poprawność danych. Dzięki temu nie ma możliwości przesłania do urzędu błędnie uzupełnionej deklaracji (poza niepoprawnie wpisanymi informacjami przez podatnika). Samo wypełnienie PIT-u trwa kilka minut. Potrzebujesz do tego jedynie podstawowych danych osobowych oraz kwoty przychodu z poprzedniego roku podatkowego.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji PIT-36L za 2023 rok