Kiedy można skorzystać z ulgi prorodzinnej, gdy dziecko...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Kiedy można skorzystać z ulgi prorodzinnej, gdy dziecko pracuje?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pełnoletnie uczące się dziecko


Jeżeli pełnoletnie dziecko przed ukończeniem 25. roku życia uczy się lub studiuje, a jednocześnie osiąga samodzielne zarobki np. z pracy wakacyjnej, to rodzic może skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeżeli suma rocznych dochodów dziecka nie przekroczyła w 2016 roku 3089 zł (tzw. kwota wolna od podatku).
 

Z kolei jeśli pełnoletnie uczące się dziecko uzyskało dochody z pracy z zagranicy (np. w Niemczech) w kwocie większej niż 3.089 zł, to rodzic nie ma prawa do ulgi. Dlatego, ponieważ decydujące znaczenie ma wysokość uzyskanego przez dziecko dochodu, bez względu na to jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie (tj. metoda wyłączenia z progresją czy też metoda proporcjonalnego odliczenia).
 

Dziecko prowadzące działalność lub sprzedające mieszkanie
 

Z kolei jeżeli pełnoletnie dziecko uzyskuje dochody z poniższych źródeł, to rodzic także może odliczyć ulgę prorodzinną:

  • działalności rolniczej,
  • najmu prywatnego (a także podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 8,5 %,
  • kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% podatkiem zryczałtowanym, np. z dywidendy, z odsetek uzyskanych z tytułu oszczędzania,
  • ze sprzedaży nieruchomości.


Natomiast z ulgi prorodzinnej nie może skorzystać podatnik, którego dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniową 19% stawką podatku lub ryczałtem ewidencjonowanym lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane jednolitą 19% stawką podatku albo też podlega przepisom ustawy o podatku tonażowym.


Rozlicz PIT za 2016 r. w 5 minut


W prosty sposób podatnik może rozliczyć się za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT za 2016 rok poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
 

Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,                             
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak odliczyć ulgę na dziecko za 2016 rok?