Jak obliczyć wartość darowizny krwi? Bez paniki, to...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak obliczyć wartość darowizny krwi? Bez paniki, to proste

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Aby nie obawiać się pomyłki popełnionej przy odliczaniu ulgi, można np. skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015. A także zapoznać się z poniższymi przykładami, które pomogą rozwiać wątpliwości, jaka kwota odliczenia nam przysługuje.
 

Jak obliczyć kwotę ulgi na krew?


Obliczając darowiznę przekazanej krwi lub jej składników należy pomnożyć ilość (wyrażoną w litrach) przez kwotę 130 zł. Jest to kwota ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi.


Przykład


Pan Jan w 2014 r. oddał bezpłatnie 1,8 litra krwi, a także 2 litry osocza. Jak obliczyć kwotę ulgi?


Niezależnie czy w formie darowizny podatnik przekazał krew, czy osocze – przy odliczeniu stosuje się tą sama stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. Tak więc w przypadku Pana Jana wartość oddanej krwi wyniesie 234 zł (1,8 litra x 130 zł), a przekazanego osocza 260 zł (2 litry x 130 zł). Oznacza to, że łączna kwota darowizny do odliczenia za 2014 r. wynosi 494 zł.


Jaki jest limit odliczenia darowizny na krew?


Należy pamiętać, że odliczenie ulgi na krew, łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. A w przypadku ryczałtowców 6 proc. przychodu wykazanego w deklaracji podatkowej.


Przykład: Przekroczenie ustawowego limitu 6 proc. dochodu


Pan Andrzej w 2014 r. uzyskał dochód z pracy w wysokości 55 tys. zł. Przekazał za darmo 2,7 litra krwi. Oznacza to, że wartość darowizny z tytułu honorowego krwiodawstwa wyniosła 351 zł (2,7 litra x 130 zł). Jednocześnie w ubiegłym roku podatnik przeznaczył także darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie 3 tys. zł.


Czy więc całą sumę – zarazem darowiznę z tytułu ulgi na krew, jak i wspomożenia kościoła będzie mógł odliczyć od dochodu (przychodu)?


Nie. Ponieważ łączna kwota rozdysponowanych darowizn z tytułu honorowo przekazanej krwi, jak i na cele kultu religijnego wynosząca 3351 zł (351 zł + 3 tys. zł) jest wyższa niż ustawowy limit 6 proc. dochodu Pana Andrzeja – czyli 3,3 tys. zł (6 proc. z 55 tys. zł).


Oznacza to, że Pan Andrzej może pomniejszyć uzyskany w ubiegłym roku dochód do wysokości ograniczenia przewidzianego w ustawie. A więc o kwotę 3,3 tys. zł. Ale należy pamiętać, że jednocześnie musi spełnić inne warunki uprawniające do odliczenia.


Pozostałą część kwoty, czyli 51 zł - nie można odliczyć zarówno od dochodu., jak i w zeznaniu rocznym za 2015 r.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?