E-PIT a wspólnie rozliczenie małżonków
http://sxc.hu/
Podatnik.info

E-PIT a wspólnie rozliczenie małżonków

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Komu przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem?

Podatnicy będący w związku małżeńskim, którzy chcą wspólnie opodatkować swoje dochody muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim oboje muszą rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych (według skali podatkowej o stawkach 18 i 32 proc.). Oznacza to, że jeżeli mąż lub żona jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, to niestety nie mogą skorzystać z preferencji podatkowych, w tym wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Wyjątkiem od tej reguły jest rozliczanie ryczałtem w zeznaniu PIT-28, składanym do 31 stycznia od przychodów uzyskanych z najmu prywatnego (mieszkania, domu).

Pomocny program do rozliczania PIT

W prosty sposób mąż i żona mogą wspólnie rozliczyć się z fiskusem składając PIT przez internet. Można t to zrobić np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2018/2019 od Podatnik.info. Już w pierwszym kroku po uruchomieniu aplikacji użytkownik zaznaczając sposób rozliczenia ma do wyboru opcję wspólnie z małżonkiem (art. 6 ust. 2). Dodatkowo system pomoże podatnikowi obliczyć wartość należnego skarbówce podatku, co dla wielu osób jest skomplikowane.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2018/2019. Dołącz do grona 13 135 061 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2018/2019 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2018/2019.

O tych zasadach małżonkowie nie mogą zapomnieć

Ponadto należy pamiętać, że małżeństwo musi trwać cały rok podatkowy. Tak więc wspólnie nie mogą rozliczyć się pary, które związek zalegalizowały dopiero w 2018/2019 r. Oprócz tego mąż i żona muszą pozostawać we wspólnocie majątkowej. Możliwość skorzystania z preferencji wykluczają rozwód, separacja prawna oraz intercyza, jeżeli zakłada odrębność majątkową małżonków.

Małżonkowie muszą rozliczyć się w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 (wyjątek stanowi rozliczenie ryczałtu z najmu prywatnego) do 2 maja. Złożenie deklaracji po upływie tego terminu wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia, ponieważ w takim przypadku podatnicy będą musieli złożyć odrębne zeznania. Oprócz tego wspólne rozliczenie nie wyklucza możliwości odliczenia innych ulg, np. prorodzinnej lub internetowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczając się wspólnie z małżonkiem można obniżyć podatek o kilka tysięcy