E-PIT a wspólnie rozliczenie małżonków
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

E-PIT a wspólnie rozliczenie małżonków

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Komu przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem?

Podatnicy będący w związku małżeńskim, którzy chcą wspólnie opodatkować swoje dochody muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim oboje muszą rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych (według skali podatkowej o stawkach 18 i 32 proc.). Oznacza to, że jeżeli mąż lub żona jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, to niestety nie mogą skorzystać z preferencji podatkowych, w tym wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Wyjątkiem od tej reguły jest rozliczanie ryczałtem w zeznaniu PIT-28, składanym do 31 stycznia od przychodów uzyskanych z najmu prywatnego (mieszkania, domu).

Pomocny program do rozliczania PIT

W prosty sposób mąż i żona mogą wspólnie rozliczyć się z fiskusem składając PIT przez internet. Można t to zrobić np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2018/2019 od Podatnik.info. Już w pierwszym kroku po uruchomieniu aplikacji użytkownik zaznaczając sposób rozliczenia ma do wyboru opcję wspólnie z małżonkiem (art. 6 ust. 2). Dodatkowo system pomoże podatnikowi obliczyć wartość należnego skarbówce podatku, co dla wielu osób jest skomplikowane.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2018/2019. Dołącz do grona 13 135 061 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2018/2019 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2018/2019.

O tych zasadach małżonkowie nie mogą zapomnieć

Ponadto należy pamiętać, że małżeństwo musi trwać cały rok podatkowy. Tak więc wspólnie nie mogą rozliczyć się pary, które związek zalegalizowały dopiero w 2018/2019 r. Oprócz tego mąż i żona muszą pozostawać we wspólnocie majątkowej. Możliwość skorzystania z preferencji wykluczają rozwód, separacja prawna oraz intercyza, jeżeli zakłada odrębność majątkową małżonków.

Małżonkowie muszą rozliczyć się w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 (wyjątek stanowi rozliczenie ryczałtu z najmu prywatnego) do 2 maja. Złożenie deklaracji po upływie tego terminu wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia, ponieważ w takim przypadku podatnicy będą musieli złożyć odrębne zeznania. Oprócz tego wspólne rozliczenie nie wyklucza możliwości odliczenia innych ulg, np. prorodzinnej lub internetowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dochód z giełdy nie wyklucza wspólnego rozliczenia