Działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana) - jak...
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana) - jak rozliczyć w PIT 2018/2019?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Działalność nierejestrowana – kto może prowadzić?

Od 30 kwietnia 2018 r. w życie weszła ustawa o działalności nieewidencjonowanej. Oznacza to, że osoby, które uzyskują przychody ze sprzedaży usług lub towarów, ale ich dochód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia, nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Od 2019 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2250 zł. W związku z tym, aby nie musieć zakładać działalności, nie możemy przekroczyć 1125 zł dochodu miesięcznie. Działalność nieewidencjonowaną mogą prowadzić osoby, które nie prowadziły wcześniej działalności gospodarczej lub przed 30 kwietnia 2017 zamknęły firmę i wykreśliły ją z ewidencji przedsiębiorców. Jak każdy inny dochód, także i ten płynący z nierejestrowanej działalności, wymaga rozliczenia w postaci rocznego PIT-u. Program PIT z pewnością ułatwi i przyspieszy przygotowanie takiej deklaracji.

 

Działalność nierejestrowa – korzyści i obowiązki

Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów możemy osiągać dochody, które w latach wcześniejszych zobowiązywały nas do założenia działalności gospodarczej. Wiązało się z wieloma obowiązkami m.in. comiesięcznymi opłatami ZUS oraz regularnym rozliczaniem zaliczek na podatki. Jeżeli korzystamy z możliwości prowadzenia nieewidencjonowanej działalności, nie musimy:

  • zgłaszać działalności do CEIDG,

  • płacić składek ZUS,

  • odprowadzać comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek,

  • prowadzić skomplikowanej księgowości (w tym wypadku wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży).

Jednak działalność nierejestrowa nakłada na nas także pewne obowiązki. W świetle prawa cywilnego jesteśmy traktowani jak przedsiębiorcy, co oznacza, że w relacjach z naszymi klientami musimy przestrzegać pewnych reguł dotyczących np. naprawy uszkodzonych towarów, rozpatrywania reklamacji czy umów odstąpienia. Tak samo, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, musimy co roku rozliczyć się z urzędem skarbowym, wypełniając druk PIT-36. Aby zrobić to poprawnie, najlepiej skorzystać z pomocy specjalnego oprogramowania – świetnie sprawdzi się Program PIT.

 

Jak rozliczyć PIT przy nierejestrowej działalności

Aby rozliczyć się z fiskusem, niezbędnie jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży. Zapisujemy w niej sprzedaż z danego dnia. Te informacje będą bardzo istotne przy składaniu rocznej deklaracji. PIT możemy rozliczyć  z pomocą różnych aplikacji dostępnych w sieci – dobrym wyborem będzie program PIT. Dzięki niemu łatwo i szybko uporządkujemy wszystkie dane i skorzystamy z przysługujących nam ulg i odliczeń.

 

Ewidencja sprzedaży a program PIT 2018/2019

Nie ma oficjalnych przepisów, które regulowałyby, jakie dane powinien zawierać taki rejestr. Jednak należy pamiętać, że prowadzenie ewidencji w sposób rzetelny pozwoli nam uniknąć błędów. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, czy nie przekroczyliśmy dochodu, który upoważnia nas do prowadzenia nierejestrowej działalności.

Ewidencje sprzedaży prowadzone przy działalności nierejestrowanej najczęściej zawierają:

  • datę sprzedaży,

  • wartość/cenę produktu lub usługi,

  • numer porządkowy.

Prawidłowo prowadzony rejestr pozwoli nam bardzo szybko uzupełnić odpowiednie pola formularza podatkowego. A program PIT online sprawdzi, uporządkuje, a następnie prześle gotową deklarację do urzędu skarbowego.


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nowa stawka VAT dla branży beauty