Do kiedy PIT-39? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Do kiedy PIT-39?
Redakcja
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://skroc.pl/b8892
Podatnik.info

Do kiedy PIT-39?

Podziel się tym artykułem:   

Podatnicy, którzy w 2016 roku uzyskali dochody ze sprzedaży nieruchomości kupionej lub wybudowanej w ciągu ostatnich 5 lat, do 2 maja 2017 roku muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT39 oraz zapłacić 19 proc. podatek od tej transakcji.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, PIT 39 należy wypełnić do 30 kwietnia. Jednak w 2017 roku wyjątkowo będzie inaczej i ten termin uległ przedłużeniu. Jak to możliwe?


W tym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę. Natomiast poniedziałek 1 maja jest dniem ustawowo wolnym, ponieważ w tym czasie obchodzimy w Polsce Święto Pracy. Oznacza to, że także urzędy skarbowe są wtedy zamknięte. W związku z tym podatnik ostatecznie musi dostarczyć fiskusowi deklarację PIT39 do północy 2 maja 2017 roku.


PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?


Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, PIT39 muszą wypełnić podatnicy, którzy przed upływem 5 lat od momentu kupna lub wybudowania nieruchomości, uzyskali przychody ze sprzedaży:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.


Należy pamiętać, żeby dokładnie wyliczyć okres 5 lat od momentu nabycia lub wybudowania nieruchomości. Jeżeli sprzedaż domu lub mieszkania nastąpi po tym czasie, to podatnik nie musi wykazywać 19 proc. podatku w PIT 39.


Przykład


Pani Edyta kupiła mieszkanie w listopadzie 2011 roku. Jeżeli chciałaby je sprzedać bez konieczności płacenia 19 proc. podatku, najwcześniej może to zrobić po 31 grudnia 2016 roku. A więc faktycznie po upływie 5 lat i 1 miesiąca. Jest to efektem tego, że zgodnie z ustawą okres 5 lat od daty zakupu lub wybudowania nieruchomości liczy się od 31 grudnia 2011 roku.


Jak wypełnić PIT-39?


19 proc. podatek polskiemu fiskusowi muszą również zapłacić podatnicy, którzy przed upływem 5 lat od daty zakupu lub wybudowania nieruchomości położonej za granicą, uzyskali przychody z jej sprzedaży. W takim przypadku do deklaracji PIT39 należy dołączyć załącznik PIT/ZG.


Jednak konieczności zapłaty 19 proc. podatku można uniknąć. W takim przypadku pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości należy w ciągu dwóch lat od momentu transakcji przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?”.


W prosty sposób deklarację PIT 39 można wypełnić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji, użytkownik uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu.


Program PIT pro 2016/2017 dostarczy PIT39 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

Podziel się tym artykułem: