Co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021? Poznaj...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021? Poznaj konsekwencje!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Spóźniony PIT 2020/2021

 

Każdy podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji PIT w wyznaczonym terminie. W zależności od sposobu rozliczeń należy pamiętać o kilku podstawowych datach. Jakich? Najważniejsze znajdziesz poniżej:

  • PIT-28 należy złożyć do 1 marca 2021 roku.
  • Deklarację PIT-37 można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku.
  • Taki sam termin obowiązuje w przypadku deklaracji PIT-38, PIT-39, PIT-36 oraz PIT-36L.

Pojawia się jednak pytanie, co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021 w wyznaczonym terminie? Do 2016 roku podatnik mógł zgłosić pracodawcy, że nie składa deklaracji samodzielnie. W takim przypadku osoba zatrudniająca przejmowała ten obowiązek po dostarczeniu formularzu PIT-12 przez pracownika. Aktualnie deklaracje można składać elektronicznie, co wpłynęło również na obowiązujące zasady.

co jeśli nie rozliczę pit 2020/2021

Spóźniony PIT 2020/2021 wiąże się z pewnymi konsekwencjami, które znajdują swoje odzwierciedlenie w przepisach. Najważniejsze informacje na temat obowiązujących zasad znajdziesz w ustawie z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930). Zgodnie z zapisami w tym akcie prawnym, za spóźniony PIT 2020/2021 grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Wysokość kary zależy od tego, czy nieterminowe złożenie deklaracji będzie uznane za wykroczenie czy przestępstwo skarbowe.

Co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu podatników. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat konsekwencji oraz tego, co możesz zrobić, by uniknąć kłopotów. Sprawdź to!

 

Co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021

 

Pytanie: 1. Czy urząd skarbowy sam rozliczy pit 2020/2021? Przeczytałem sporo sprzecznych informacji na ten temat i już sam nie wiem, czy muszę składać samodzielnie PIT.

Odpowiedź

Aktualnie podatnicy mogą skorzystać z możliwości rozliczenia online za pomocą programu Twój e-PIT. Dzięki temu składanie deklaracji jest znacznie prostsze. Do obowiązków podatnika należy przejrzenie PIT-u oraz wprowadzenie ewentualnych modyfikacji lub po prostu zaakceptowanie formularza przygotowanego przez urząd skarbowy. Można też nie robić nic.

Co w takiej sytuacji? Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT 2020/2021? Odpowiedź brzmi: tak. Jeżeli podatnik nie wprowadzi żadnych zmian, nie zaakceptuje lub nie odrzuci formularza PIT, dokument przygotowany przez urząd skarbowy staje się jego oficjalnym rozliczeniem.

Takie rozwiązanie pomoże Ci uniknąć konsekwencji związanych z nieterminowym złożeniem deklaracji lub jej brakiem. Należy jednak liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Jeżeli nie zweryfikujesz formularza PIT przygotowanego przez urząd skarbowy, tracisz możliwość weryfikacji poprawności dokumentu pod kątem ujętych przychodów. Dodatkowo nie będziesz wiedział, jaką wysokość ma Twój podatek, a także ewentualny zwrot nadpłaty.

Co więcej, automatyczne złożenie deklaracji PIT wiąże się z brakiem możliwości wprowadzenia ulg podatkowych, a także organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1% podatku. Ponadto im dłużej zwlekasz z przesłaniem deklaracji PIT, tym później otrzymasz zwrot podatku.

Wiemy już, czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT 2020/2021. Warto znać również termin, w którym wprowadzona deklaracja stanie się oficjalnym rozliczeniem rocznym podatnik. Dzieje się to z dniem 1 maja danego roku rozliczeniowego.

co jeśli nie rozliczę pitu 2020/2021


Pytanie 2. Ile wynosi kara za niezłożenie PIT-u w terminie 2020/2021. Pamiętam, że w zeszłym roku rozliczeniowym termin został wydłużony. Czy w tym roku również zostanie przedłużony?

Odpowiedź

Kara za niezłożenie PIT-u w terminie 2020/2021 jest regulowana w zapisach Kodeksu karnego skarbowego. Jej wysokość zależy od tego, czy czyn ten zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo czy wykroczenie skarbowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnikowi grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności, gdy konsekwencją spóźnionego PIT-u jest brak uregulowania należnego podatku. Art. 54 KKS wprowadza karę grzywny w wysokości maksymalnie 720 stawek dziennych. Co kryje się pod tym stwierdzeniem?

Wysokość kary oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Grzywna może wynosić od 1/10 do maksymalnie 20-krotności tej kwoty. Oznacza to, że w 2021 roku waha się od 225 do 45 000 zł. Od czego zależy wysokość grzywny? Przede wszystkim od tego, w jaki sposób spóźniony PIT zostanie sklasyfikowany. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie budżetu państwa jest małej wartości lub nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, a kara grzywny wynosi do 720 stawek dziennych.

Jeżeli wartość podatku przekracza pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, wówczas należy liczyć się z wyższymi karami pieniężnymi, a nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności podatnika.

Pamiętaj! W 2021 roku obowiązują standardowe terminy składania deklaracji PIT. Deklaracje PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-36 oraz PIT-36L należy złożyć do 30 kwietnia 2021 roku. Wydłużeniu podlegał termin złożenia formularza PIT-28 ze względu na to, że ostatni dzień lutego przypadał w dzień wolny od pracy. W tym przypadku ostateczny termin minął 1 marca 2021 roku.

co jeśli nie rozliczę pitu

 

Spóźniony PIT – o tym pamiętaj!

 

Znamy już odpowiedź na pytanie, co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy podatnik ma również prawo do złożenia tzw. „czynnego żalu”. Jest to jeden ze sposobów na uniknięcie konsekwencji spóźnionego PIT-u. Nie ma obowiązku składania takiego dokumentu, ale pomoże on wyjaśnić przyczyny opóźnienia. Należy w nim szczegółowo opisać zaistniałą sytuację. Co ważne, przed złożeniem dokumentu podatnik musi uregulować swoje zobowiązanie względem urzędu skarbowego.

Wśród użytkownik programu podatnik.info pojawiają się najczęściej wątpliwości dotyczące konsekwencji spóźnionego PIT-u. Jeżeli powyższe informacje są dla Ciebie niewystarczające i chcesz wiedzieć więcej, poproś o pomoc naszych ekspertów. Każdy, kto korzysta z programu Podatnik.info, otrzymuje możliwość sięgnięcia po radę specjalistów. Sprawdź to!

 

Podsumowanie: co jeśli nie rozliczę PIT-u 2020/2021

 

Oto najważniejsze informacje dotyczące konsekwencji nieterminowo złożonej deklaracji PIT:

  • Pamiętaj! Termin złożenia deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 upływa w dniu 30 kwietnia.
  • Spóźniony PIT, który skutkuje nieopłaceniem należnego podatku, wiąże się z karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.
  • Kara grzywny może wynosić do 270 stawek dziennych. Dokładna wysokość zależy od obowiązującego w chwili rozliczenia wynagrodzenia minimalnego. Obecnie kara może wynosić od 1/10 tej kwoty, czyli 225 zł, do jej 20-krotności, czyli 45 000 zł.
  • Aby uniknąć takich konsekwencji możesz złożyć tzw. „czynny żal”. Jest to dokument wyjaśniający zaistniałą sytuację. Co ważne, „czynny żal” może być uznany wyłącznie po uregulowaniu zaległości.
  • Jeżeli nie złożysz zaakceptujesz lub nie wprowadzisz zmian do PIT-u przygotowanego przez urząd skarbowy, z dniem 1 maja danego roku staje się on Twoim oficjalnym rozliczeniem.
  • Masz dodatkowe pytania? Pobierz program Podatnik.info i skorzystaj za darmo z pomocy ekspertów!

rozliczenie podatku 2021

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna 2025 – czy możemy spodziewać się podwyżki?