„18-nastka” to nie koniec ulgi na dzieci dla rodziców!
Redakcja
Daniel Oines/http://skroc.pl/7569d/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/4890d
Podatnik.info

„18-nastka” to nie koniec ulgi na dzieci dla rodziców!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pełnoletnie dziecko a ulga


Jakie warunki musi spełnić rodzic pełnoletniego dziecka, aby skorzystać z ulgi? Zgodnie z ustawą, w rozliczeniu PIT z dochodów uzyskanych w 2016 roku, podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z preferencji, jeśli:

  • pełnoletnie dzieci uczą się lub studiują (także za granicą), oraz że w 2016 roku nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19 proc. stawki podatku w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł (tzw. kwota wolna od podatku).


Należy pamiętać, że renta dzieci nie stanowi dochodu, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi. 

Rodzic bez ulgi na dziecko


Z kolei z odliczenia nie mogą skorzystać rodzice, których dzieci:

  • prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną 19 proc. stawką podatku lub ryczałtem ewidencjonowanym albo też podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym.


Warto wiedzieć, że dochód uzyskany przez dziecko niepełnoletnie nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi. Oznacza to, że rodzice i opiekunowie korzystają z odliczenia również w przypadku, gdy niepełnoletnie dziecko w 2016 roku uzyskało dochód przekraczający kwotę 3089 zł.


Jak odliczyć ulgę na pełnoletnie dziecko?


W prosty sposób ulgę na dzieci rodzice mogą odliczyć za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pomocą portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także w uniknięciu błędów rachunkowych w deklaracji. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok.

Czy to tak naprawdę takie proste? Jak w poniższym spontanicznym filmie zamieszczonym na Youtube przekonuje jeden z uzytkowników programu PIT Pro 2016/2017, jak najbardziej! Podatniku patrz:

Dodatkowo w prawidłowym odliczeniu ulgi pomogą poniższe przykłady, które ułatwią zrozumienie jak skorzystać z preferencji w zależności od liczby wychowywanych dzieci.


Przykład 1


Pani Anna wychowuje dwoje dzieci – Adama i Ewę. Adam w 2016 roku ukończył 18 lat i był uczniem liceum. Przez cały rok nastolatek dorywczo pracował i do chwili uzyskania pełnoletności zarobił 4000 zł, natomiast po skończeniu 18 lat 2000 zł.

W takim przypadku Adam zarobił w 2016 roku 6000 zł. Oznacza to, że Pani Anna może odliczyć ulgę. Dlatego, ponieważ dochody dorosłego syna wyniosły jedynie 2000 zł (pozostałe 4000 zł zarobił jako osoba małoletnia), czyli nie przekroczyły limitu tzw. kwoty wolnej od podatku – 3089 zł.


Przykład 2


Pan Jan jest ojcem dwójki pełnoletnich dzieci – Mateusza i Agnieszki, które w 2016 roku skończyły studia. Po zdobyciu dyplomu, oboje rozpoczęli pracę. Brat i siostra zarobili po 6000 zł.


Oznacza to, że Pan Jan może odliczyć ulgę za miesiące, w których dzieci studiowały i nie pracowały. Dlatego, ponieważ roczne dochody Mateusza i Agnieszki przekroczyły tzw. kwotę wolną od podatku – 3089 zł. W takim przypadku nie ma znaczenia, że dochody zostały uzyskane przez rodzeństwo po zakończeniu nauki.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?