Uwaga: wakacje kredytowe 2024. Na jakich zasadach będzie...
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Uwaga: wakacje kredytowe 2024. Na jakich zasadach będzie można z nich skorzystać?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Wakacje kredytowe 2024 – rząd postanowił je przedłużyć!

Decyzja o wprowadzeniu wakacji kredytowych została podjęta w obliczu konsekwencji wynikających z pandemii COVID-19. Ta sytuacja dała się we znaki finansom wielu podatników. W lipcu 2022 roku rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rozwiązań, które pomogą kredytobiorcom w sprostaniu wyzwań związanych ze spłatą zadłużenia. Jednym z nich były wakacje kredytowe. Oficjalnie miały one obowiązywać wyłącznie do końca 2023 roku.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, na koniec września 2023 roku aż 57% wszystkich zobowiązań zaciągniętych na kupno mieszkania w polskiej walucie było objęte tym rozwiązaniem. Potrzeba dalszego wsparcia podatników zaowocowała podjęciem decyzji o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024 roku. Rada Ministrów przyjęła przepisy, które zmieniają kryteria, jakie muszą spełniać kredytobiorcy. Skala programu w 2024 roku obejmie około 1,7 mln umów, a ich szacunkowa wartość wynosi 268 mld zł.

Najważniejsze informacje na temat obowiązujących zasad znajdują się w znowelizowanej ustawie z dnia 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz. U. 2022 poz. 1488). Poniżej wyjaśniamy, jak działają wakacje kredytowe 2024 oraz jakie warunki uległy modyfikacji.

Jak działają wakacje kredytowe?

Pod pojęciem wakacji kredytowych kryje się możliwość czasowego wstrzymania lub ograniczenia spłaty kredytu. W efekcie kredytobiorca może przez określony wcześniej czas nie płacić rat swojego zobowiązania lub regulować wyłącznie odsetki od kredytu, a odroczeniu zostaje poddany kapitał. Warto zwrócić uwagę, że wakacje kredytowe były wprowadzane przez niektóre instytucje finansowe już wcześniej. W obliczu kryzysu wynikającego z COVID-19 zostały uregulowane jednak przez rząd wspomnianą wyżej ustawą.

Instytucje finansowe zawierające wakacje kredytowe w umowach mogą oferować różne zasady dotyczące kapitalizacji odsetek czy czasu trwania przerwy od spłat. Warto jednak zaznaczyć, że te wprowadzone przez rząd na mocy specjalnych przepisów są obarczone dodatkowymi kryteriami. Jednym z nich jest wysokość zobowiązania wobec instytucji finansowej. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby z kredytem wynoszącym maksymalnie 800 000 zł.

Należy jednak podkreślić, że szczegółowe zasady skorzystania z wakacji kredytowych różnią się w zależności od kwoty kredytu. Jeżeli podatnik posiada zobowiązania wobec banku wynoszące maksymalnie 400 000 zł, wówczas może skorzystać z wakacji kredytowych bez konieczności spełnienia dodatkowych kryteriów. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy kredyt wynosi od 400 000 do 800 000 zł. Kluczowe w tym przypadku okazują się dwie zasady.

Osoby, które posiadają kredyt w wysokości od 400 000 do 800 000 zł, mogą skorzystać z zawieszenia spłaty, jeżeli koszt obsługi zobowiązania, czyli rata kapitałowa i odsetkowa, jest wyższy niż 50% dochodu gospodarstwa domowego. Warto zwrócić uwagę, że bank weźmie pod uwagę średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie wymagania, może skorzystać z wakacji kredytowych cztery razy w ciągu całego roku. Beneficjentowi przysługuje przerwa w wymiarze:

 • 1 miesiąca w I kwartale (styczeń-marzec 2024 roku),
 • 1 miesiąca w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2024 roku),
 • 1 miesiąca w III kwartale (lipiec-wrzesień 2024 roku),
 • 1 miesiąca w IV kwartale (październik-grudzień 2024 roku).

Od decyzji kredytobiorcy zależy, w którym miesiącu oraz w jakim wymiarze skorzysta z wakacji kredytowych. Jeżeli bank wprowadził rządowe rozwiązanie dla swoich klientów, wówczas musi ono obejmować zarówno część kapitałową, jak i odsetkową. Ponadto wakacje kredytowe 2024 nie generują w takim przypadku dodatkowych opłat. Aby skorzystać z przerwy od spłaty zobowiązania, umowa musi być zawarta przed 1 lipca 2022 roku.  

Po spełnieniu powyższych warunków należy sprawdzić szczegółowe zasady składania wniosków na stronie kredytodawcy. Zazwyczaj banki udostępniają możliwość dostarczenia dokumentów w oddziałach, mailowo lub przez bankowość elektroniczną.

Co ważne, w poprzednich latach nie obowiązywały limity dotyczące kosztów obsługi kredytu. Dzięki temu każdy kredytobiorca mógł skorzystać z przerwy w spłacie zobowiązania. Szacuje się, że w 2024 roku liczba beneficjentów spadnie o około 20-30%.

Czy opłaca się brać wakacje kredytowe?

Wiele wątpliwości wśród podatników wzbudzają również konsekwencje skorzystania z odroczenia spłaty zobowiązania. Czy opłaca się brać wakacje kredytowe? Zgodnie z powyżej wskazanymi informacjami, skorzystanie z tego rozwiązania nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Zawieszeniu podlega cała wysokość raty – zarówno część odsetkowa, jak i kapitałowa.

Poniżej znajduje się przykład zaprezentowany przez rząd.

Jeśli masz kredyt o wartości 380 tys. zł na okres 25 lat przy oprocentowaniu 7,2 procent to Twoja rata kapitałowo-odsetkowa wynosi 2734,44 zł. Korzystając z wakacji kredytowych, możesz zawiesić jedną ratę w każdym kwartale. Oznacza to, że aż 10 937,75 zł w skali roku możesz przeznaczyć na inne potrzeby.

Wakacje kredytowe wiążą się więc przede wszystkim z oszczędnościami dla kredytobiorcy, który jest w trudnej sytuacji finansowej. Część osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania w przypadku pojawienia się nagłych wydatków. Dzięki temu odłożone środki można przeznaczyć na dowolny cel.

Podsumowanie: Wakacje kredytowe 2024 – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie, które omówiliśmy szczegółowo w artykule.

 • Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty zobowiązania wobec instytucji finansowej na konkretny czas określony w umowie lub odrębnych przepisach.
 • Początkowo wakacje kredytowe miały obowiązywać tylko do końca 2023 roku. Rząd wprowadził jednak decyzje o przedłużeniu tego rozwiązania.
 • Wakacje kredytowe 2024 umożliwiają zawieszenie spłaty rat przez 4 miesiące w ciągu całego roku.
 • Kredytobiorca może zdecydować o skorzystaniu z wakacji kredytowych na 1 miesiąc w każdym kwartale.
 • Z wakacji kredytowych w 2024 roku mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę kredytu w maksymalnej wysokości 800 000 zł przed 1 lipca 2022 roku.
 • Jeżeli wysokość kredytu nie przekracza 400 000 zł, wówczas nie trzeba spełniać dodatkowych warunków.
 • Jeżeli wysokość kredytu wynosi od 400 000 do 800 000 zł, należy spełniać dodatkowy warunek. Kredytobiorca może skorzystać z odroczenia, jeżeli koszt obsługi kredytu przekracza 50% dochodu gospodarstwa domowego.
 • Szczegółowe informacje na temat składania wniosku znajdują się na stronie kredytodawcy. Większość banków umożliwia złożenie wniosku stacjonarnie, mailowo lub przez bankowość elektroniczną.
 • Co ważne, zawieszeniu podlega cała rata kredytu – zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa. Wakacje kredytowe nie generują również dodatkowych kosztów, jeżeli są wprowadzone na mocy przepisów rządowych.
 • Czy opłaca się brać wakacje kredytowe 2024? Brak dodatkowych kosztów oraz możliwość zawieszenia raty prowadzą do oszczędności dla kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej lub w przypadku nagłych wydatków.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości dotyczące wakacji kredytowych, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Każdy użytkownik darmowego programu Podatnik.info zyskuje możliwość zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru prawa, księgowości lub podatków. Ponadto w okresie składania deklaracji podatkowych możesz skorzystać z rozwiązań, które pomogą Ci dopełnić formalności nawet w 5 minut! Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, korzystając z bezpłatnego programu Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!