Uwaga: bon energetyczny 2024. Szykują się zmiany?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Uwaga: bon energetyczny 2024. Szykują się zmiany?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 Czym jest bon energetyczny 2024? Od kiedy będzie obowiązywał? Odpowiadają eksperci Podatnik.info!

Spis treści:

Bon energetyczny – uwaga, szykują się zmiany!

W dniu 15 maja 2024 roku Sejm przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym.  Do końca czerwca obowiązuje model „zamrożenia” cen za energię elektryczną. Aktualnie podatnicy ponoszą koszty na poziomie z 2022 roku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w ustawie z dnia 7 grudnia 2023 roku o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła (Dz.U. 2023 poz. 2760).

Obecnie obowiązuje maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 412 zł za 1 MWh netto do określonego limitu zużycia:

 • 1,5 MWh dla wszystkich gospodarstw domowych,
 • 1,8 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
 • 2 MWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Po przekroczeniu tych limitów cena wynosi 693 zł za 1 MWh dla wszystkich odbiorców końcowych.

Odejście od modelu „zamrożenia” spowoduje wzrost kosztów, co wzbudza wiele dyskusji wśród podatników. Bon energetyczny 2024 ma zredukować różnice kosztów, które mogą odbić się negatywnie na portfelach wielu podatników. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, rachunki za energię elektryczną wzrosną nawet o 13%.

Jeżeli przepisy zostaną wprowadzone, tylko niektórzy podatnicy będą mogli wykorzystać bon energetyczny. Projekt ustawy z dnia 19 kwietnia 2024 roku o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza najważniejsze informacje w tym obszarze. Maksymalna cena za energię wzrośnie z 412 zł do 500 zł za 1 MWh dla gospodarstw domowych. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji samorządowych oraz podmiotów użyteczności publicznej ma wynosić 693 zł za 1 MWh.

Gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na rekompensatę. Na działania osłonowe zostanie przeznaczone łącznie 6 mld zł. Jakimi zasadami ma być objęty bon energetyczny? Dla kogo będzie dostępny? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Bon energetyczny – projekt ustawy. Kto może skorzystać i na jakich zasadach?

Bon energetyczny 2024 to jednorazowe świadczenie, które zostanie wprowadzone dla co najmniej 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Co to oznacza? Rząd ustalił dwa progi dochodowe, które regulują prawo do rekompensaty:

 • do 2 500 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
 • do 1 700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu energetycznego różni się w zależności od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe. Jego wartość prezentuje się następująco:

 • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
 • 400 zł dla gospodarstw 2- i 3-osobowych,
 • 500 zł dla gospodarstw 4- i 5-osobowych,
 • 600 zł dla gospodarstw 4-osobowych i większych.

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, to bon energetyczny wzrośnie o 100% (od 600 zł do 1200 zł). 

Co ważne, przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Projekt ustawy powstał z myślą o odbiorcach wrażliwych, czyli osobach o niższych dochodach, samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach oraz na wsiach. Jak podkreśla rząd, bon energetyczny ma być wsparciem dla osób, które z różnych powodów mogą mieć problem z pokryciem wyższych kosztów rachunków za prąd. Z tego wynika też obowiązywanie progów dochodowych w przypadku dodatku osłonowego.

Bon energetyczny będzie dostępny między innymi dla emerytów otrzymujących świadczenie poniżej minimalnej emerytury, rencistów czy też osób osiągających dochód niższy niż wskazane wyżej limity. Na każde gospodarstwo domowe przysługuje jeden bon energetyczny 2024. Od kiedy będzie obowiązywał? Wyjaśniamy poniżej.

Bon energetyczny 2024 – od kiedy będzie obowiązywać?

Bon energetyczny wejdzie w życie z dniem następującym po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z zapowiedziami rządu, wniosek o bon energetyczny można będzie złożyć do gminy już w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Następnie zostanie on rozpatrzony w ciągu 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Warto również wspomnieć, że nowe przepisy mają zapewnić do 31 grudnia 2024 roku dostawy paliw gazowych na stabilnym, akceptowalnym poziomie cenowym dla odbiorców paliw gazowych. Z kolei do 30 czerwca 2025 roku zostanie przedłużone także funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła.

Podsumowanie: Bon energetyczny 2024 – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie, które omówiliśmy szczegółowo w artykule.

 • Sejm przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym 15 maja 2024 roku.
 • Model „zamrożenia” cen za energię elektryczną obowiązuje do końca czerwca 2024 roku. Aktualne koszty energii są na poziomie z 2022 roku.
 • Maksymalna cena za 1 MWh wynosi aktualnie 412 zł dla gospodarstw domowych do określonego limitu zużycia.
 • Po „odmrożeniu” cen rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć nawet o 13%. Maksymalna cena za 1 MWh wyniesie wówczas dla gospodarstw domowych 500 zł.
 • W ramach mechanizmów osłonowych rząd wprowadza bon energetyczny. Projekt ustawy powstał w celu zredukowania wzrostu kosztów energii dla podatników o niższych dochodach.
 • Na działania osłonowe przeznaczone będzie łącznie 6 mld zł. Skorzysta z niego co najmniej 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach.
 • Osoby spełniające kryterium dochodowe będą mogły starać się o bon energetyczny 2024. Dla kogo został przeznaczony? Progi dochodowe uprawniające do bonu wynoszą 2 500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1 700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.
 • Wysokość bonu jest uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i wyniesie od 300 do 600 zł.
 • Bon wzrośnie o 100% (do 1200 zł) dla gospodarstw korzystających z elektrycznych źródeł ogrzewania.
 • Zasada „złotówka za złotówkę” będzie obowiązywać przy wypłacie bonu.
 • Od kiedy rusza składanie wniosków? Dokumenty można składać do gminy od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku.
 • Rozpatrzenie wniosku nastąpi w ciągu 60 dni. Wypłata pieniędzy jest przewidziana na jesień 2024 roku lub początek 2025 roku.

Jeżeli masz wątpliwości, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Użytkownicy bezpłatnego programu Podatnik.info mogą zadać dowolne pytanie specjalistom z obszaru księgowości, finansów lub prawa. W okresie rozliczania deklaracji PIT udostępniamy 3 rozwiązania, które pomogą dopełnić formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, korzystając z darmowego programu Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna 2025 – czy możemy spodziewać się podwyżki?