Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Ulgi w PIT 2019 z tytułu darowizny  - kiedy przysługują?
pixabay.com
mf.gov.pl

Ulgi w PIT 2019 z tytułu darowizny - kiedy przysługują?

Darowizny przekazane na cele publiczne oraz społeczne wiążą się z możliwością skorzystania z ulgi podatkowej, rozliczanej w deklaracji PIT. Darowizna może zostać uwzględniona w zeznaniu rocznym przez podatnika spełniającego wymogi określone w poszczególnych ustawach fiskalnych.

  

Darowizny na cele publicznie i społecznie promowane są m.in. poprzez ulgę podatkową, z której korzysta się w deklaracji rocznej. Ulga ta przysługuje podatnikowi, który w minionym roku podatkowym zdecydował się na przekazanie darowizny na rzecz:

  • organizacji pożytku publicznego, spełniającej wymogi art. 3 ust. 2-3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,
  • organizacji realizującej równoważne cele, które zostały określone w przepisach regulujących działalności OPP, które obowiązują w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub Europejskim Obszarze Gospodarczym, która prowadzi działalność pożytku publicznego w sektorze zadań publicznych.

  

Odliczenie darowizny na poczet OPP wiąże się z uzyskaniem upustu podatkowego w wysokości 6%. Nie łączy się on z przysługującą każdej osobie składającej deklarację możliwością odpisania od dochodu 1% podatku. Nie istnieją żadne przepisy określające odbiorców darowizny – na wybraną przez siebie organizację można zarówno przekazać 1% podatku, jak i przekazać darowiznę.

  

Uzupełnienie deklaracji PIT – darowizna

Aby prawidłowo wypełnić zeznanie PIT, korygując jego wartość o wysokość przekazanej darowizny, należy umieścić wszystkie wymagane informacje w odpowiednich polach załącznika PIT/O. Wśród wymaganych informacji znajdują się m. in.:

  • wartość darowizny, którą przekazał podatnik,
  • wartość odliczenia od podatku,
  • dane identyfikacyjne odbiorcy darowizny (nazwa i adres).

Aby darowizna pieniężna została odliczona poprawnie i poparta pełną dokumentacją, podatnik musi dysponować dowodem wpłaty dokonanej na rachunek bankowy obdarowywanej osoby bądź instytucji. Osoba wpłacająca darowiznę nie potrzebuje oświadczeń o przyjęciu wpłaty przez odbiorcę.

  

Jeśli darowizna nie ma charakteru pieniężnego, jej mierzalna wartość musi znaleźć potwierdzenie w dokumentacji pisemnej lub odpowiednim zapisie notarialnym. W przypadku darowizny nie walutowej, obdarowywana osoba bądź instytucja powinna wystawić oświadczenie o przyjęciu darowizny. Cały proceder może zostać dokonany na jednym dokumencie, który będzie zawierać darczyńcę, wartość darowizny i jej odbiorcę.

  

Osoba, która w minionym roku podatkowym dokonała darowizn na wybrane przez siebie organizacje pożytku publicznego, może wyliczyć należność względem fiskusa w programie PIT. Aplikacja ta umożliwi błyskawiczne i wygodne złożenie wszystkich najczęściej spotykanych deklaracji podatkowych, dzięki czemu złożenie PIT może być prostsze niż kiedykolwiek.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments