Ulga na niepracującą żonę 2020 – czym tak naprawdę...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na niepracującą żonę 2020 – czym tak naprawdę jest i kto może z niej skorzystać?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Ulga na niepracującą żonę 2020 – na czym polega?

 

Każdy podatnik musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ten obowiązek dotyczy nie tylko osób pracujących, ale również pobierających zasiłki lub świadczenia emerytalno-rentowe. Wpłacone zaliczki na podatek mogą przewyższać faktycznie należny podatek od uzyskanych dochodów. W takim przypadku podatnik ma szansę na zwrot pieniędzy. Z drugiej strony może obniżyć podatek za pomocą różnego rodzaju ulg i odliczeń. Najważniejsze informacje na temat możliwych preferencji można znaleźć w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350).

Jednym z popularnych odliczeń może być ulga na niepracującą żonę 2020. Ku zaskoczeniu podatników nie pojawia się ona w spisie dostępnym w powyżej wymienionej ustawie. Jak to możliwe? Pod tym stwierdzeniem kryje się tak naprawdę wspólne rozliczenie małżonków 2020. Co do zasady, osoba, która nie uzyskała żadnych dochodów, nie ma obowiązku składania deklaracji PIT. Ulga na niepracującą żonę umożliwia jednak zmniejszenie należnego podatku poprzez wspólne rozliczenie małżonków.

ulga na niepracujaca zone 2020

Bez wątpienia jest to duże udogodnienie, najbardziej odczuwalne w przypadku, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje żadnego dochodu w danym roku podatkowym. Dodatkowo podatnik może odliczyć w ramach deklaracji PIT również inne ulgi. Dzięki temu ostateczna wysokość podatku jest znacznie niższa od tej należnej na początku.  Jaką kwotę można odliczyć, gdy podatnik zdecyduje się na wspólne rozliczenie z małżonkiem 2020?

 

Ile wynosi ulga na niepracującą żonę?

 

Powyżej znajdziesz wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest ulga na niepracującą żonę 2020. Okazuje się, że nie ma konkretnej kwoty, którą można odliczyć. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka zależności. Jeżeli jeden z małżonków przekroczył I próg podatkowy, wówczas istnieje możliwość obniżenia należnego podatku do tego stopnia, by małżonek zarabiający więcej wrócił do stawki obowiązującej w przypadku I progu podatkowego, czyli 17%. Co ważne, nie tylko w takim przypadku istnieje możliwość skorzystania z zalet, które niesie ze sobą ulga na niepracującą żonę 2020.

Drugi przypadek, w którym bez wątpienia warto wykonać wspólne rozliczenie małżonków 2020, dotyczy podatników uzyskujących niższy dochód. Podatnik może obniżyć w takiej sytuacji wartość należnego podatku niemal o połowę! Jak obliczyć, ile wynosi ulga na niepracującą żonę? To bardzo proste. Zgodnie z zapisami w ustawie o PIT, należy wykonać kilka działań. Poniżej podajemy wszystkie działania krok po kroku.

ulga na niepracujaca zone 2020

 

Po pierwsze należy rozliczyć stratę, składki ZUS oraz należne ulgi dla każdego podatnika osobno. W przypadku osoby niepracującej nie ma możliwości odliczeń. Dlatego też dotyczy to wyłącznie osoby zarabiającej. Następnie należy zsumować otrzymane kwoty, czyli 0 zł w przypadku niepracującego małżonka i dochód drugiego. Trzeci krok to podzielenie otrzymanej kwoty na dwa. W ten sposób otrzymujesz rzeczywistą podstawę opodatkowania. Następnie należy obliczyć podatek. Kolejny etap to pomnożenie wyliczonego podatku przez dwa i odliczenie przysługujących ulg od podatku.

 

Wspólne rozliczenie małżonków 2020 – kto może z niego skorzystać?

 

Komu przysługuje ulga na niepracującą żonę 2020? Odpowiedź jest taka sama jak na pytanie o wspólne rozliczenie podatku. Małżeństwo musi spełniać kilka ważnych warunków. Wśród nich pojawia się pozostawanie przez cały rok w ustroju wspólności majątkowej. Jeżeli po ślubie nie została podpisana żadna intercyza, jest to warunek spełniany automatycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że taki ustrój musi być zachowany przez cały rok.

Kolejny warunek dotyczy złożenia oświadczenia w formie pisemnej. Należy uwzględnić w nim informacje o wspólnym rozliczeniu. Te dane powinny pojawić się w deklaracji PIT. Nie trzeba sporządzać osobnego dokumentu. Ważnym warunkiem jest również obowiązek pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Ponadto małżonek uzyskujący dochód nie może rozliczać się w formie podatku liniowego, ryczałtu, karty podatkowej. Ulga na niepracującą żonę 2020 przysługuje wyłącznie podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych.

 

Podsumowanie: ulga na niepracującą żonę

 

Komu przysługuje ulga na niepracującą żonę 2020? Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat:

  • Ulga na niepracującą żonę 2020 to po prostu wspólne rozliczenie małżonków. Jest szczególnie korzystne dla podatników przekraczających I próg podatkowy.
  • Wspólne rozliczenie małżonków 2020 niesie ze sobą pewne korzyści również w przypadku osób zarabiających mniej. Może obniżyć należny podatek niemal o połowę.
  • Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólną deklarację PIT, muszą spełniać kilka następujących warunków: pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok, ustrój wspólności majątkowej, opodatkowanie na zasadach ogólnych, złożenie oświadczenia w formie pisemnej o tego rodzaju rozliczeniu deklaracji PIT.

rozliczenie podatku 2021

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od zakupu psa z hodowli – przepisy, które musisz znać!