Rozliczanie PIT przez internet – szybkie i bezpiecznie
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.info

Rozliczanie PIT przez internet – szybkie i bezpiecznie

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Taka sytuacja nie może dziwić, bo korzyści jest wiele. Dlaczego warto sięgać po to rozwiązanie?

Elektroniczne deklaracje − korzyści

Na pierwszy plan z pewnością wychodzi oszczędność czasu i nierzadko również nerwów. Przez lata zrobiono także wiele, by zapewnić podatnikom jak najłatwiejszy sposób wypełnienia zeznania. Ryzyko popełnienia błędu stało się zdecydowanie mniejsze odkąd można korzystać z programów, które podpowiadają, jakie pola należy wypełnić i obliczają potrzebne sumy. Warto też dodać, że rozliczanie PIT przez Internet to gwarancja szybszego zwrotu nadpłaty.

Rozliczanie przez internet jest bezpieczne

Osoby, które nie zdecydowały się jeszcze na rozliczanie PIT przez internet często mają obawy co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono już jednak tyle zabezpieczeń i blokad, dzięki którym ryzyko jest aktualnie równe zeru. Wiadomości przesyłane przez aplikacje służące do składania zeznań podatkowych są szyfrowane, dlatego osoby trzecie nie będą miały do nich dostępu.

Poczucie bezpieczeństwa zależy też od tego, czy podatnik może udowodnić, że złożył swoje zeznanie na czas. Doskonałym rozwiązaniem jest w tym aspekcie Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które można traktować tak samo, jak wysłanie poleconego listu albo potwierdzenie złożenia w urzędzie skarbowym.

Jak rozliczać się przez internet?

Zdarzają się osoby, które nie decydują się na korzystanie z rozliczania PIT przez internet z uwagi na to, iż uważają, że niezbędny jest do tego elektroniczny podpis. Nic bardziej mylnego. Obecnie do wysłania zeznania podatkowego wirtualnie wystarczają informacje, takie jak imię i nazwisko, numer identyfikacji podatkowej (PESEL/NIP) i data urodzenia. Trzeba też podać kwotę uzyskanych dochód z poprzedniego roku podatkowego. Osoby pragnące rozliczyć PIT przez Internet, mają możliwość skorzystania zarówno z oferty Ministerstwa Finansów, jak i wielu innych programów, nierzadko darmowych (kosztem jest ewentualnie przekazanie 1% podatku organizacji, będącej sponsorem danego oprogramowania). W zdecydowanej większości z nich wszystko jest wytłumaczone jasno i przejrzyście, co sprawia, że wypełnianie zeznania nie powinno przysporzyć większych problemów i to nawet tym, którzy będą to robić po raz pierwszy. Użytkownik jest prowadzony przez kolejne etapy, krok po kroku. Dla osób, które rozliczają się już któryś raz i doskonale są zorientowane w zagadnieniu, prostym rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie z formularza online.

Artykuł powstał przy współpracy z Justyną Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników