Progi podatkowe 2022/2023 – sprawdź, jakie zmiany...
podatnik.info
podatnik.info

Progi podatkowe 2022/2023 – sprawdź, jakie zmiany zaszły!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Progi podatkowe 2022/2023 – sprawdź, jak wyglądają po zmianach

Rząd przygotował szereg zmian, których celem była przede wszystkim poprawa sytuacji Polaków w obliczu skutków COVID-19 oraz konsekwencji gospodarczych wojny na Ukrainie. Bez wątpienia rosnąca inflacja daje się we znaki, a obniżenie wysokości zobowiązania wobec urzędu skarbowego pozwoli odciążyć portfele podatników. Polski Ład składa się z pięciu fundamentów takich jak:

 • Więcej na zdrowie,
 • Własne cztery kąty,
 • Wyższa emerytura,
 • Niższe podatki,
 • 500 tys. nowych miejsc pracy.

Zmiany wprowadzone w ramach czwartego fundamentu wprowadzają nowe progi podatkowe oraz odpowiadają za podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Szacuje się, że na tych zmianach Polacy zaoszczędzili aż 59 mld zł. Najbardziej odczują tę zmianę osoby o niskich i średnich dochodach. Warto jednak pamiętać, że każda zmiana w progach podatkowych wpływa na wszystkich podatników.

Nowe progi podatkowe 2022 będą obowiązywały deklaracje składane w 2023 roku. Szczegółowe informacje o obowiązujących limitach w skali podatkowej znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Pełne brzmienie zapisów sprawdzisz w art. 29-30f.

Do 1 stycznia 2022 roku obowiązywały następujące progi i stawki podatkowe:

 • Pierwszy próg podatkowy obowiązuje do kwoty 85 528 zł. W tym przypadku stawka wynosi 17%.
 • Drugi próg podatkowy dotyczy dochodów powyżej 85 528 zł. Od nadwyżki należy obliczyć podatek według stawki 32%.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe zasady obejmują dochody wykazane w deklaracji podatkowej składanej za 2021 rok. Jak zmieniły się przepisy od 1 stycznia 2022 roku oraz ile wynoszą progi podatkowe 2022? Wyjaśniamy poniżej.

Progi podatkowe 2022

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują zmienione progi podatkowe, które zostały wprowadzone przez Polski Ład. Na nowych przepisach skorzysta niemal 20 mln Polaków. Z kolei liczba osób w drugim przedziale podatkowym spadnie o połowę. Bez wątpienia niesie to ze sobą dużą korzyść dla podatników uzyskujących wyższe dochody. Poniżej prezentujemy aktualnie obowiązujące przepisy:

 • I próg podatkowy obowiązuję podatników, którzy uzyskali dochody nieprzekraczające 120 000 zł.
 • II próg podatkowy dotyczy osób uzyskujących dochody powyżej 120 000 zł.

Warto zwrócić uwagę również na wysokość obowiązujących stawek w przypadku rozliczania według skali ogólnej. Jeżeli podatnik nie przekroczy I progu podatkowego, wówczas obowiązuje wysokość podatku wynosząca 12%. Oznacza to, że od każdej złotówki do kwoty 120 000 zł należy odprowadzić 12 groszy zamiast wcześniejszych 17 groszy. Na tej zmianie skorzystają przede wszystkim osoby o niskich lub średnich dochodach.

Dla podatników, którzy uzyskali dochód wyższy niż 120 000 zł, obowiązuje stawka 32%. Za każdą złotówkę powyżej tej kwoty należy odprowadzić podatek w wysokości 32 groszy. Co ważne, wcześniej taka stawka obowiązywała już od dochodów powyżej 85 528 zł. Aktualnie osoby, które uzyskają dochód między 85 528 zł a 120 000 zł, odprowadzają nie 32 grosze za każdą złotówkę, a 12 groszy. Jest to zysk na poziomie 20 groszy.

Co ważne, każdy podatnik zyskuje na zmianach podatkowych. Osoby uzyskujące niższe dochody zaoszczędzą 5 groszy na każdej złotówce. Dodatkową zaletą nowych przepisów jest wyższa kwota wolna od podatku, wynosząca aktualnie 30 000 zł. Progi podatkowe 2022 oraz zmiana stawek podatkowych dotyczą każdego, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Progi podatkowe 2023 obowiązują pracowników, osoby zarabiające na umowach cywilnoprawnych, emerytów oraz przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na odprowadzanie podatków według skali ogólnej. Jeżeli masz wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć deklarację roczną, możemy Ci w tym pomóc.

Rozlicz PIT z Podatnik.info!

Rozliczenie podatku z urzędem skarbowym budzi wiele wątpliwości i obaw wśród podatników. Dopełnienie tych formalności nie musi być jednak aż tak trudne, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z Podatnik.info. Jest to darmowy program, za pomocą którego możesz rozliczyć swój PIT na trzy różne sposoby. Każdy z nich został dostosowany do różnych preferencji oraz umiejętności podatników.

 • Najłatwiejszy sposób: Rozliczenie poprzez przepisanie danych kratka w kratkę z PIT-11. Na tej podstawie program wybierze oraz wypełni deklarację podatkową za Ciebie.
 • Najszybszy sposób: Musisz odpowiedzieć na zestaw prostych pytań, a na podstawie przekazanych informacji program wybierze i wypełni właściwe druki. Rozliczenie PIT zajmie zaledwie 5 minut!
 • Dla zaawansowanych: jest to rozwiązanie, które polega na wyborze i wypełnieniu PIT. Następnie nasz program sprawdzi poprawność Twoich druków.

Jak widać, nie musisz biegle poruszać się w prawie podatkowym, by rozliczyć deklarację PIT. Nasz program wypełni za Ciebie niezbędne deklaracje. Ponadto możesz przesłać PIT przez internet bezpośrednio do urzędu skarbowego. Na tym etapie dowiesz się, ile wynosi nadpłata lub niedopłata podatku dochodowego. Na swój adres e-mail otrzymasz poświadczenie poprawnego przyjęcia deklaracji przez organ podatkowy.

Do tej pory z naszego systemu skorzystało niemal 15 000 000 użytkowników. W naszym programie znajdziesz aktualne druki zgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Nie musisz więc martwić się zmianami w przepisach lub budowie druków PIT.

Podatnik.info to nie tylko możliwość szybkiego i darmowego rozliczenia, ale również dostęp do aktualności ze świata podatków oraz porady ekspertów. Po pobraniu programu Podatnik.info zyskasz możliwość zadania dowolnego pytania specjalistom z zakresu księgowości, prawa podatkowego oraz finansów. Co ważne, opcja ta również jest darmowa. Co jeszcze możesz zyskać? Sprawdź to!

Podsumowanie: Progi podatkowe 2022 – najważniejsze informacje

Oto najistotniejsze kwestie związane ze zmianami w progach podatkowych 2022/2023:

 • Progi podatkowe 2023 zostały zmienione wskutek przepisów wprowadzonych przez Polski Ład od 1 stycznia 2022 roku.
 • I próg podatkowy obowiązywał poprzednio podatników, którzy uzyskali dochód nieprzekraczający 85 528 zł. Od 1 stycznia 2022 roku limit został podniesiony do 120 000 zł.
 • Do tej pory stawka w I progu podatkowym wynosiła 17%. Natomiast od 1 lipca 2022 roku została obniżona do 12%.
 • Oznacza to, że za każdą złotówkę do kwoty 120 000 zł należy zapłacić 12 groszy podatku. Wcześniej zobowiązanie wynosiło 17 groszy,
 • Progi podatkowe 2022 zakładają, że II próg podatkowy dotyczy osób zarabiających więcej niż 120 000 zł. W tym przypadku obowiązuje stawka wynosząca 32%.
 • Od każdej złotówki powyżej 120 000 zł odprowadza się kwotę podatku wynoszącą 32 gr. Wcześniej stawka ta obowiązywała już kwotę powyżej 85 528 zł.
 • Korzyści z tego rozwiązania płyną przede wszystkim do osób o niskich lub średnich dochodach. Podatnicy zarabiający między 85 528 zł a 120 000 zł mogą zaoszczędzić 20 groszy.
 • Deklarację roczną do urzędu skarbowego możesz wypełnić i rozliczyć za pomocą programu Podatnik.info – zupełnie za darmo. Do dyspozycji otrzymujesz 3 sposoby: najłatwiejszy, najszybszy oraz dla zaawansowanych.
 • Korzystając z Podatnik.info, zyskujesz dostęp do aktualnych druków PIT zgodnych ze zmieniającymi się przepisami.

Jeżeli chcesz rozliczyć deklarację podatkową szybko i bez problemów, program Podatnik.info może Ci w tym pomóc. Do dyspozycji masz trzy rozwiązania, które pozwolą na rozliczenie deklaracji w krótkim czasie – bez zaawansowanej znajomości prawa podatkowego. Sprawdź, jak najłatwiej rozliczyć deklarację roczną z urzędem skarbowym! Bądź również na bieżąco z obowiązującymi przepisami dzięki naszym aktualnościom. W ramach programu Podatnik.info oferujemy również wsparcie ekspertów. Zapraszamy!

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
13 emerytura a podatek dochodowy – co musisz wiedzieć?