Podatek od wygranej – co musisz wiedzieć?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Podatek od wygranej – co musisz wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podatek od wygranej – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiele osób decyduje się na spróbowanie szczęścia w konkursach, teleturniejach oraz różnego rodzaju grach. Do takich aktywności zachęcają zazwyczaj nagrody, które oferują organizatorzy. Zanim jednak podatnik przystąpi do rywalizacji, warto wiedzieć, z czym wiąże się wygrana. Zwycięzca musi bowiem liczyć się z zapłatą zobowiązania, jakim jest podatek od wygranej.

Pod tą potoczną nazwą kryje się danina pobierana w momencie otrzymania nagrody. Szczegółowe informacje na temat obowiązujących regulacji znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 2, podatek od wygranej jest pobierany od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Co ważne, obowiązek podatkowy obowiązuje zarówno w przypadku wygranej w Polsce, jak i państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zobowiązanie jest pobierane automatycznie zgodnie z ustaloną procentowo wartością sumy. Zasada ryczałtu oznacza, że podatek od wygranej pobiera organizator. Dzięki temu osoba, która jest odbiorcą nagrody, nie musi płacić samodzielnie podatku od wygranej.

Należy pamiętać, że obowiązek podatkowy oraz wysokość daniny zależą między innymi od typu wygranej. Poniżej prezentujemy, ile wynosi podatek od wygranej w teleturnieju, wygranej w lotto czy kasynie.

Podatek od wygranej w teleturnieju

Podatek od wygranej w teleturnieju jest regulowany przez art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Zgodnie z informacjami, które w nim znajdziemy, danina nie obowiązuje w przypadku konkursów oraz gier organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu. Należą do nich prasa, radio oraz telewizja. Jeżeli podatnik otrzyma nagrodę po wygranej w takim teleturnieju, nie musi martwić się dodatkowym uszczupleniem wypłacanych środków.

Warto jednak zwrócić uwagę na limit kwotowy. Zwolnienie obowiązuje wyłącznie, gdy jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 2 000 zł. Ta zasady dotyczy również:

 • konkursów z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu,
 • nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Jeżeli te zasady nie zostaną spełnione, wówczas podatnik musi liczyć się z podatkiem wynoszącym 10% wartości wygranej.

Podatek od wygranej w Lotto

Inne zasady obowiązują, jeżeli chodzi o podatek od wygranej w Lotto. Jest to loteria, gra liczbowa organizowana przez Totalizator Sportowy. W związku z tym należy wziąć pod uwagę art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT.

Mówi on, że wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych (związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej) i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 2 280 zł.

Podatnicy, którzy przekroczą wskazany limit kwotowy, czyli wygrają więcej niż 2 280 zł, powinni spodziewać się uszczuplenia wygranej o 10%.

Podatek od wygranej w kasynie

Należy podkreślić, że podatek od wygranej w kasynie obejmują inne regulacje uwzględnione także w ustawie o PIT. O tej sytuacji mówi art. 21 ust. 1 pkt 6, w którym uwzględnia się całkowite zwolnienie z opodatkowania wygranych w kasynach, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe.

Jeżeli podatnik zdobędzie nagrodę, biorąc udział w takim przedsięwzięciu, wówczas nie zostanie ona uszczuplona. Warto jednocześnie podkreślić, że wygrane w zakładach bukmacherskich wiążą się z obowiązkiem odprowadzenia podatku wynoszącego 14%.

Podatek od wygranej – jak go rozliczyć?

Jak wspomnieliśmy na początku, podatek od wygranej w Lotto czy teleturnieju odprowadza organizator w formie ryczałtu. Zwycięzca otrzymuje formularz PIT-8AR, w którym pojawiają się najważniejsze informacje o wysokości zobowiązania. Podatnik nie musi uwzględniać tej informacji w swoim rozliczeniu rocznym. Wyjątkiem są nagrody otrzymane za granicą.

Osoba, która wygrała nagrodę w konkursie zagranicznym, musi uwzględnić informację na ten temat w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36. Odpowiednie dane należy umieścić w sekcji przeznaczonej do innych źródeł przychodu.

Podsumowanie: Podatek od wygranej – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w powyższym artykule.

 • Podatek od wygranej jest regulowany przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i obejmuje wygrane w konkursach, grach, zakładach wzajemnych oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową.
 • Zwycięzca nie musi samodzielnie odprowadzać podatku od wygranej.
 • Obowiązek podatkowy dotyczy zarówno wygranych w Polsce, jak i w państwach UE oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym, a podatek jest pobierany automatycznie przez organizatora.
 • Wysokość podatku oraz jego sposób naliczania zależą od typu wygranej i może wynosić 10% lub być zwolniony, jeśli wygrana nie przekroczy określonej kwoty.
 • W przypadku wygranej w teleturnieju organizowanym lub emitowanym przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja), podatek jest zwolniony, jeśli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 2 000 zł.
 • Podatek od wygranej w Lotto regulują odrębne przepisy, które podwyższają limit kwotowy zwolnienia. Nagroda jest zwolniona z daniny, jeśli jej jednorazowa wartość nie przekroczy 2 280 zł.
 • Podatek od wygranej w kasynie, wideoloteriach i innych grach hazardowych nie obowiązuje – bez względu na wartość nagrody.
 • Wygrane z zakładów bukmacherskich obejmuje podatek wynoszący 14% wartości wygranej.
 • Organizatorzy odprowadzają podatek od wygranej w formie ryczałtu, a zwycięzcy otrzymują formularz PIT-8AR z informacją o wysokości zobowiązania. Jeżeli wygrana została zdobyta w Polsce, nie trzeba uwzględniać jej w rozliczeniu rocznym.
 • Nagrody otrzymane za granicą podlegają rozliczeniu podatkowemu i należy je uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości dotyczące podatku od wygranej, możesz skorzystać z pomocy specjalistów Podatnik.info. Każdy użytkownik tego darmowego programu zyskuje możliwość zadania dowolnego pytania ekspertom z obszaru księgowości, finansów czy prawa podatkowego. Ponadto w okresie rozliczania deklaracji rocznych oferujemy trzy rozwiązania, które pozwolą na dopełnienie formalności nawet w 5 minut! Sprawdź, co jeszcze zyskasz, korzystając z bezpłatnego programu Podatnik.info!

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od zakupu psa z hodowli – przepisy, które musisz znać!