Podatek od fotowoltaiki – czy zostanie wprowadzony?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Podatek od fotowoltaiki – czy zostanie wprowadzony?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podatek od fotowoltaiki – czy zostanie wprowadzony?

Konieczność wprowadzania rozwiązań proekologicznych dotyczy nie tylko organizacji i przedsiębiorców, ale również osób fizycznych. Rząd wprowadza systemy dofinansowań oraz odliczenia, które mają zachęcać do termomodernizacji budynków, a także korzystania z alternatywnych źródeł energii. Coraz więcej osób decyduje się w efekcie na założenie paneli fotowoltaicznych. Wykorzystują one odnawialne źródło energii, czyli promienie słoneczne w celu wytwarzania energii elektrycznej.

Montaż fotowoltaiki to inwestycja długoterminowa, która w przyszłości może pozwolić na oszczędności ze względu na niższe rachunki za prąd oraz ochronę przed rosnącymi cenami prądu. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nic więc dziwnego, że w Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych. Od jakiegoś czasu pojawiają się jednak informacje o dodatkowej opłacie. Podatek od fotowoltaiki miałby dotyczyć osób decydujących się na montaż paneli.

Do tej pory działania rządu przyczyniały się do wzrostu zainteresowania technologią umożliwiającą wytwarzanie zielonej energii. Były to między innymi: odliczenie kosztów niesfinansowanych z dotacji, odliczenie VAT dla firm oraz obniżenie podatku rolnego o część poniesionych wydatków. Ostatnie zmiany w prawie podatkowym wzbudziły jednak wątpliwości wśród prosumentów. Pierwsze informacje o dodatkowej opłacie, jaką jest podatek od fotowoltaiki, pojawiły się po wprowadzeniu opłaty mocowej.

Co ważne, opłata mocowa dotyczy każdego odbiorcy energii elektrycznej. Właściciele paneli fotowoltaicznych nie są w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Jej maksymalna kwota w 2023 roku wynosi 197,04 zł brutto rocznie dla konsumentów. Opłata mocowa dla firm zależy od ilości energii pobranej w godzinach szczytu. Od 7:00 do 21:59 w dni powszednie wynosi 1024 zł / MWh. Wyjątkiem są dni ustawowo wolne od pracy.

Podatek od fotowoltaiki nie powinien być więc identyfikowany z opłatą mocową. Ponadto warto zaznaczyć, że instalacja produkująca energię na użytek własny prosumenta nie jest objęty dodatkowym podatkiem nieruchomości. Doniesienia mediów wskazywały jednak na plany rządu dotyczące tzw. opłaty ekologicznej. Najnowszy komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska sprostował spekulacje, informując o braku prowadzonych prac dotyczących zarówno obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich, jak i opłaty ekologicznej.

Podatek od fotowoltaiki – kogo miałby obowiązywać i na jakich zasadach?

Doniesienia o nowej opłacie, jaką jest podatek od fotowoltaiki 2023, dotyczyły pomysłu o stworzeniu rejestru mikroinstalacji prosumenckich. Miało to oznaczać obowiązek zgłoszenia przydomowych farm fotowoltaicznych. W konsekwencji każdy właściciel musiałby obowiązkowo płacić opłatę ekologiczną. Wynosiłaby ona 100 zł i była pobierana raz w roku. Kogo miałby dotyczyć podatek od fotowoltaiki 2023? Okazuje się, że nie każda prosument byłby objęty obowiązkową opłatą.

Rejestracja i podatek miałby dotyczyć na początku instalacji powyżej 10 kW. Kolejny etap obejmowałby już fotowoltaiki 7,5 kW. Proces ten prowadziłby do obarczenia opłatą ekologiczną wszystkich właścicieli paneli fotowoltaicznych. Jaką moc ma przeciętna przydomowa fotowoltaika? Nowy podatek dotyczyłby większości prosumentów, ponieważ przeciętna farma fotowoltaiczna prowadzona przez osobę fizyczną mieści się w granicach 7,5 kW. Roczną opłatę w wysokości 100 zł musiałoby opłacić 1,3 mln właścicieli instalacji PV.

Koszty poniesione na fotowoltaikę możesz odliczyć od podatku

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, podatnicy decydujący się na instalację paneli fotowoltaicznych mają możliwość odliczenia wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W 2022 roku skorzystało z tego rozwiązania aż 594 000 właścicieli mikroinstalacji PV.  Szczegółowe informacje na temat obowiązujących warunków odliczenia znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350).

Ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy rozliczają swoje dochody według:

 • skali podatkowej,
 • podatku liniowego,
 • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi związane z realizowanymi pracami termomodernizacyjnymi. Co ważne, ulga przysługuje w ciągu 3 kolejnych lat od dnia powstania pierwszego wydatku. Ponadto istnieje wymóg ukończenia instalacji. Podatnik może zastosować odliczenie, jeżeli zakończył budowę fotowoltaiki w ciągu 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym pojawił się pierwszy wydatek.

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 zł i obejmuje wszystkie działania realizowane w budynku, którego właścicielem jest podatnik. Informacje na temat ulgi można uwzględnić w deklaracji PIT-28, PIT-37 lub PIT-36. Koszty należy uwzględnić w części B załącznika PIT/O. Jeżeli kwota odliczenia przekracza należny podatek, wówczas można otrzymać zwrot wynoszący maksymalnie 16 960 zł.

Dodatkowo rząd zapowiedział wsparcie dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, które zostały uwzględnione w nowelizacji ustawy o OZE. Obejmują one między innymi zwiększenie limitu z 50 na 150 kW mocy instalacji PV oraz wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego. Dzięki temu mieszkańcy budynków wielorodzinnych zyskają więcej możliwości na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Podsumowanie: Podatek od fotowoltaiki – najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

 • Pierwsze doniesienia o podatku od fotowoltaiki pojawiły się wraz z opłatą mocową. Dotyczy ona jednak korzystania z prądu elektrycznego pochodzącego nie tylko z instalacji PV, ale również każdego źródła.
 • Następnie media zaczęły informować o planowanym wprowadzeniu rejestru mikroinstalacji przydomowych. Każdy podatnik znajdujący się w takim spisie zostałby objęty obowiązkową opłatą ekologiczną w wysokości 100 zł rocznie.
 • Czy opłatą byłaby objęta każda fotowoltaika? Nowy podatek dotyczyłby początkowo instalacji o mocy powyżej 10 kW. Kolejny etap obejmowałby już fotowoltaiki 7,5 kW.
 • Rząd zaprzeczył jednak tym spekulacjom, informując o braku prac w tym obszarze.
 • Każdy właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego może skorzystać jednak z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej istnieje możliwość odliczenia nawet 56 000 zł z tytułu wydatków na fotowoltaikę.
 • Odliczenie kosztów instalacji fotowoltaiki jest możliwe w ciągu 3 kolejnych lat od poniesienia pierwszego wydatku. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający podatek według skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego.
 • Ulga przysługuje, jeżeli inwestycja zakończy się w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym powstał pierwszy wydatek.
 • Odliczenie można uwzględnić w załączniku PIT/O do deklaracji PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28.
 • Jeżeli kwota ulgi przekracza wysokość podatku, wówczas podatnik ma szansę na otrzymanie zwrotu w maksymalnej wysokości 16 960 zł.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości dotyczące podatku od fotowoltaiki, możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów. Każdy użytkownik bezpłatnego programu Podatnik.info ma możliwość zadania dowolnego pytania, na które odpowiedzą specjaliści z obszaru księgowości, finansów lub prawa podatkowego. Ponadto pomożemy Ci w rozliczeniu deklaracji podatkowej. Korzystając z trzech dostępnych rozwiązań na naszej stronie, rozliczysz swój PIT nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze zapewnia Podatnik.info! Zapraszamy również do śledzenia Aktualności, gdzie znajdziesz najnowsze informacje o zmianach przepisów.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!