Podatek akcyzowy od samochodu – kto i kiedy musi go...
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Podatek akcyzowy od samochodu – kto i kiedy musi go zapłacić?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Podatek akcyzowy od samochodu – co to jest?

Podpisując umowę kupna-sprzedaży samochodu, warto pamiętać o dodatkowych zobowiązaniach względem Urzędu Skarbowego. Jednym z nich jest podatek akcyzowy od samochodu. Najważniejsze informacje, które regulują zasady dotyczące tej należności, znajdują się w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11).

Akcyza kojarzy się zazwyczaj z produktami takimi jak napoje alkoholowe czy wyroby tytoniowe. Obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskich. To, jakie produkty są nim objęte, zależy od decyzji państw członkowskich. W efekcie niektóre kraje wprowadzają podatek akcyzowy od samochodu. Celem takiego działania jest zmniejszenie zainteresowania konkretnymi produktami.

Podatek akcyzowy za samochód jest jednym z dodatkowych obowiązków finansowych związanych z zakupem pojazdu. Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym, każdy nabywca samochodu, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną czy prowadzi działalność gospodarczą, musi uiścić tę opłatę. Podatek akcyzowy ma na celu regulację konsumpcji niektórych towarów, w tym pojazdów, poprzez dodatkowe obciążenie finansowe przy ich nabyciu.

Polska wprowadza akcyzę w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, aby skłonić podatników do nabywania pojazdów nowych w kraju. W efekcie został odnotowany realny spadek sprzedaży aut używanych, które są sprowadzane na przykład z Niemiec.

Podatek akcyzowy od samochodu jest pobierany przy rejestracji pojazdu lub importowaniu go na teren Polski. Wysokość tego podatku zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj pojazdu, jego pojemność silnika oraz rodzaj paliwa, które napędza pojazd. W praktyce obliczanie akcyzy za samochód często wymaga konsultacji z ekspertami podatkowymi, aby zapewnić dokładność i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Zrozumienie zasad działania podatku akcyzowego od samochodu jest kluczowe dla każdego nabywcy, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów oraz zapewnić legalne i zgodne z przepisami uregulowanie wszelkich zobowiązań podatkowych związanych z posiadaniem pojazdu. Jak obliczyć akcyzę samochód i kto musi ją zapłacić? Wyjaśniamy poniżej.

Podatek akcyzowy od samochodu – kogo obowiązuje?

Podatek akcyzowy od samochodu dotyczy wszystkich osób fizycznych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Należność musi uregulować nabywca nowego lub używanego pojazdu samochodowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium naszego kraju. Zgodnie z art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, opłata obejmuje następujące czynności:

 • import samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terenie kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terenie kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
 • pierwsza sprzedaż na terenie Polski samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terenie kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Ostatni przypadek dotyczy pojazdów, które zostały wyprodukowane na terenie kraju, ale nie zapłacono wcześniej podatku z tytułu jednej z dwóch wymienionych wcześniej czynności.

To, ile wynosi akcyza za samochód, jest ustalane na podstawie kilku kluczowych parametrów, takich jak:

 • rodzaj napędu,
 • pojemność silnika.

Rząd wskazuje również aktualne stawku podatku akcyzowego w zależności od wyżej wymienionych parametrów.

 • Samochody o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 są opodatkowane stawką 18,6% podstawy opodatkowania.
 • Samochody o pojemności silnika do 2000 cm3 są opodatkowane stawką 3,1% podstawy opodatkowania.

Inne stawki dotyczą nowoczesnych samochodów z napędem hybrydowym. Właściciele takich pojazdów mogą liczyć na preferencyjne warunki. Podatek akcyzowy za samochód wynosi:

 • Dla klasycznych hybryd (HEV), miękkich hybryd (mHEV) oraz hybryd typu plug-in (PHEV) o pojemności silnika 2000-3500 cm3 wynosi 9,3% podstawy opodatkowania.
 • Dla klasycznych hybryd (HEV) oraz miękkich hybryd (mHEV) do 2000 cm3 wynosi 1,55% podstawy opodatkowania.

Co ważne, aby obliczyć wysokość podatku akcyzowego, należy przeliczyć wartość samochodu na walutę obowiązującą w Polsce według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego. Należy wziąć pod uwagę stawkę obowiązującą w dniu powstania obowiązku podatkowego – w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub wystawienia faktury.

Należy podkreślić, że niektórzy podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku akcyzowego. Dotyczy ono nabywców:

 • pojazdu hybrydowego typu plug-in (PHEV) o pojemności silnika poniżej 2000 cm3,
 • samochodu w pełni elektrycznego lub wodorowego,
 • motocyklu,
 • pojazdu ciężarowego o masie całkowitej powyżej 3,5 tony – w tym przypadku należy uzyskać potwierdzenie prawa do zwolnienia wydawane przez urząd skarbowy i dostarczyć do Wydziału Komunikacji.

Gdzie zapłacić akcyzę za auto?

Wśród podatników pojawia się również często pytanie dotyczące tego, kiedy i gdzie zapłacić akcyzę za auto. Po pierwsze, należy pamiętać o dwóch kluczowych terminach. Na początku podatnik musi dopełnić formalności polegających na wypełnieniu i złożeniu deklaracji podatkowej AKC-U/S w terminie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. To specjalny dokument, który obowiązuje dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych.

Opłatę akcyzy za samochód należy uiścić w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski. Tego podatku nie trzeba płacić w urzędzie celnym. Można to zrobić osobiście, odwiedzając urząd skarbowy lub online. W przypadku płatności przez internet, można skorzystać z platformy Ministerstwa Finansów lub innych autoryzowanych serwisów, które umożliwiają bezpieczne i wygodne dokonanie przelewu.

Podczas dopełniania formalności związanych z opłaceniem podatku akcyzowego należy przygotować dodatkowo następujące dokumenty:

 • wypełnioną deklarację AKC-U/S,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia o zapłaceniu akcyzy,
 • dowód zapłaty za wydanie wyżej wspomnianego zaświadczenia,
 • umowę kupna-sprzedaży samochodu,
 • dowód rejestracyjny lub karta pojazdu,
 • zaświadczenie o badaniu technicznym,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju zakupu.

Podsumowanie: Podatek akcyzowy od samochodu – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

 • Podatek akcyzowy od samochodu dotyczy każdego nabywcy nowego lub używanego pojazdu, który nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce.
 • Opłata ta obejmuje import, nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz pierwszą sprzedaż samochodu na terenie Polski.
 • Ile wynosi akcyza za samochód? Wysokość akcyzy zależy od parametrów pojazdu, takich jak pojemność silnika i rodzaj napędu.
 • Samochody z napędem hybrydowym mogą mieć preferencyjne stawki podatkowe.
 • Istnieją zwolnienia z akcyzy dla pojazdów elektrycznych, wodorowych, motocykli oraz ciężarówek powyżej 3,5 tony.
 • Gdzie zapłacić akcyzę za auto? Podatek akcyzowy należy uiścić w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski, można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub online.
 • Do formalności związanych z opłaceniem akcyzy potrzebne są m.in. wypełniona deklaracja podatkowa w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o badaniu technicznym.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości związane z podatkiem akcyzowym od samochodu, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Każdy użytkownik darmowego programu Podatnik.info ma możliwość zadania dowolnego pytania specjalistom w obszarze prawa podatkowego. Ponadto każdy może skorzystać z jednego z trzech rozwiązań umożliwiających dopełnienie formalności nawet w 5 minut! Sprawdź, co jeszcze zyskasz z Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!