PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?

Podziel się tym artykułem:   

Deklarację PIT 39 wypełniają podatnicy, którzy w 2016 roku sprzedali nieruchomość kupioną lub wybudowaną przed 2011 rokiem. W takim przypadku muszą przelać na konto urzędu skarbowego 19 proc. podatek od dochodu uzyskanego z tej transakcji.

Kto wypełnia PIT-39?


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w deklaracji PIT39 należy wykazać przychody uzyskane ze sprzedaży:

 • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
 • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
 • prawa wieczystego użytkowania gruntów.Należy jednak pamiętać, że obowiązek zapłaty 19 proc. podatku dotyczy wyłącznie mieszkania czy domu, sprzedanego przed upływem 5 lat od daty jego kupna lub wybudowania przez właściciela. Dodatkowo podatnik musi zwrócić uwagę, kiedy okres, w którym musiałby zapłacić daninę od transakcji się rozpocznie, a także zakończy.


Przykład


Pan Andrzej kupił mieszkanie w maju 2011 roku. Aby je sprzedać i nie zapłacić 19 proc. podatku, transakcji może dokonać najwcześniej po 31 grudnia 2016 roku (a więc od 1 stycznia 2017 roku), czyli w praktyce po upływie 5 lat i 7 miesięcy. Dlatego, że zgodnie z ustawą okres 5 lat liczy się od 31 grudnia 2011 roku.


Identyczne zasady dotyczą również zbycia nieruchomości położonej za granicą. Jeżeli podatnik sprzeda ją przed upływem 5 lat od daty kupna lub wybudowania, to także musi zapłacić 19 proc. podatek polskiemu fiskusowi. W takim przypadku do deklaracji PIT39 musi dołączyć załącznik PIT/ZG.


PIT-39 a ulga mieszkaniowa


Konieczności zapłaty 19 proc. podatku można jednak uniknąć w przypadku skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Aby było to możliwe, podatnik w ciągu dwóch lat od momentu sprzedaży nieruchomości musi przeznaczyć pieniądze uzyskane z transakcji na inne cele mieszkaniowe. Takie, jak np.:

 • budowa domu lub kupno nowego mieszkania,
 • spłata kredytu hipotecznego,
 • remont innego mieszkania.


Należy pamiętać, że jeśli na inne cele mieszkaniowe przeznaczymy jedynie część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, to tylko one są zwolnione z opodatkowania. Z kolei pozostała część środków pozyskanych z transakcji jest obciążona 19 proc. podatkiem (pod warunkiem, że zbycie mieszkania lub domu nastąpiło przed upływem 5 lat od momentu kupna lub wybudowania).


Do kiedy PIT-39?


PIT39 należy złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2017 roku. Jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ zwykle ostateczny termin upływa 30 kwietnia. Jednak w tym roku będzie inaczej.


W 2017 roku 30 kwietnia wypada w niedzielę. Z kolei poniedziałek 1 maja jest dniem ustawowo wolnym, gdyż w tym terminie obchodzimy Święto Pracy. W efekcie urzędy skarbowe są zamknięte. Oznacza to, że ostatecznie PIT 39 można wypełnić do północy 2 maja.


PIT-39 a e-Deklaracje


Najwygodniej PIT 39 przesłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji, użytkownik uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu.


Program PIT pro 2016/2017 dostarczy PIT39 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • daty urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

Podziel się tym artykułem: