Czy rozliczenie Bitcoin w PIT 2019 jest obowiązkowe?
FreeImages
Podatnik.Info

Czy rozliczenie Bitcoin w PIT 2019 jest obowiązkowe?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Będzie ona zawierać wykaz zysków i strat, poniesionych w czasie handlowania tą kryptowalutą.

 

Zeznanie PIT a rozliczenie Bitcoin

Mimo iż kryptowaluty są bardzo młodym segmentem rynku finansowego, inwestycja w ten sektor nie podlega opodatkowaniu na odmiennych zasadach. Finanse ulokowane w Bitcoinach muszą być uwzględnione w rocznym rozliczeniu PIT. Należy również pamiętać, iż nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania – jeśli dojdzie do (nawet nieumyślnego) zatajenia informacji o zarobkach związanych z Bitcoinem, należy liczyć się z konsekwencjami karnymi.  Warto również mieć na względzie wysokość generowanych obrotów. Rozliczenie Bitcoin, opiewające na odpowiednio wysoką kwotę, może być obciążone podatkiem o wysokości 32%. Wpisanie Bitcoina w zeznanie podatkowe jest konieczne zarówno w przypadku jego sprzedaży, jak i wymienienia go na inną, dostępną na rynku kryptowalutę.

  

Rozliczenie Bitcoin odbywa się przy pomocy formularza PIT-36, który bez zbędnych formalności można uzupełnić w programie PIT. Kwoty uzyskane ze sprzedaży Bitcoina należy umieścić w rubryce 74, natomiast koszty poniesione podczas jego nabycia powinny być wpisane w pole 75. Podatnik powinien również pamiętać, iż wszystkie transakcje związane z kupnem i sprzedażą Bitcoina muszą być udokumentowane.

 

Rozliczenie Bitcoin a wysokość podatku

Analizując swoje rozliczenie Bitcoin, należy pamiętać również o wysokości podatku, z którym wiąże się obrót kryptowalutą. Jeśli dochody z inwestycji przekroczą 85 528 zł, podatnik zostanie rozliczany według drugiego progu podatkowego, wynoszącego 32%, co może znacznie przyczynić się do wzrostu fiskalnego obciążenia. Podatnik musi być świadom, iż zatajenie dochodu w celu uniknięcia wyższego progu podatkowego jest kwalifikowane jako przestępstwo. Prawidłowe rozliczenie Bitcoin z pewnością ułatwi dokładnie prowadzona dokumentacja, dzięki której podatnik bez trudu będzie w stanie wyliczyć należny podatek w programie PIT.

  

W przypadku, w którym podatnik dokonuje wiele transakcji związanych z Bitcoinem, wskazanym jest założenie działalności gospodarczej. Związane z nią podatki PIT oraz CIT regulują prawny aspekt handlu kryptowalutą.

  

Rozliczenie Bitcoin w deklaracji PIT-36 można przeprowadzić przy użyciu programu PIT. Aplikacja wyliczy za użytkownika jego fiskalne zobowiązania związane z obrotem kryptowalutami oraz pomoże bezbłędnie wypełnić formularz wraz z załącznikami. Kompletny PIT-36 za 2018 zostanie również przesłany bezpośrednio do Ministerstwa Finansów przy użyciu szyfrowanego połączenia.

 

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!