Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 89 głosów
26%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

23 głosów
24%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

21 głosów
51%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

45 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Jak wypełnić PIT-37 – koszty uzyskania przychodów
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak wypełnić PIT-37 – koszty uzyskania przychodów

Podziel się tym artykułem:   

Rozliczając zeznanie PIT-37 za 2014r.  warto pamiętać, aby sprawdzić czy koszty uzyskania przychodów wykazane przez płatnika w informacji PIT-11 są na pewno prawidłowe wyliczone. 

Pracodawca oblicza koszty uzyskania przychodu zatrudnianej w swojej firmie osoby na podstawie jej oświadczenia. Oznacza to, że w momencie podejmowania zatrudnienia pracownik oświadcza, iż jego miejsce zamieszkania znajduje się w tej samej miejscowości, w której funkcjonuje zakład pracy. Natomiast jeżeli w 2014 r. podatnik pracował w kilku przedsiębiorstwach, to przysługuje mu prawo odliczenia wyższych kosztów, zgodnie z poniższą tabelą.

Źródło: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Należy pamiętać, że pracownik zawsze może stosować koszty uzyskania przychodu faktycznie mu przysługujące. Oznacza to, że wypełniając roczną deklarację podatkową powinien zignorować koszty wykazane przez płatnika w informacji PIT-11, jeżeli zawierają one błędy.

Darmowy program do rozliczania PIT pomoże podatnikowi obliczyć wysokość przychodów

Ponadto wszystkie przychody zawarte w kilku drukach PIT-11 otrzymanych od różnych pracodawców trzeba zsumować i wykazać w jednym zeznaniu PIT-37. Łatwo i szybko można to zrobić za pomocą programu PIT pro 2014/2015 od Podatnik.info.


W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2014/2015. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2014/2015 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)

Miejsce zamieszkania pracownika kluczowe w obliczeniu kosztów uzyskania przychodu

Jeżeli pracownik nie poinformuje płatnika o zmianie miejsca zamieszkania lub o zamieszkiwaniu w miejscowości znajdującej się poza siedzibą firmy, a osobie zatrudnionej przysługują ryczałtowe koszty uzyskania przychodu, to pracodawca wykaże koszty w sposób standardowy. Natomiast podatnik wypełniając PIT-37 może wskazać koszty podwyższone.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli pracownik błędnie przekaże pracodawcy informację o zamieszkiwaniu poza miejscowością funkcjonowania zakładu pracy, to on ponosi odpowiedzialność za zaniżenie wysokości zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że to od podatnika urząd skarbowy będzie domagał się uregulowania zaległych zaliczek wraz z odsetkami za zwłokę.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl