Gorące tematy
Co najbardziej podoba Ci się w programie PIT Pro 2012?
Wyniki sondażu: sondaż 87 głosów
23%

darmowość programu

20 głosów
17%

łatwa obsługa

15 głosów
14%

szybkość rozliczenia

12 głosów
31%

chmura.podatnik.info

27 głosów
14%

Nie korzystałem/am

12 głosów
1%

inna funkcja

1 głosów
Kalendarz podatnika
Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu...
Kamil Sztandera
sxc.hu
Podatnik.info

Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu podatku w PIT program online?

Podziel się tym artykułem:   

Wiele osób wypełniających rozliczenie PIT przez internet często zapomina, że aby otrzymać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na konto bankowe należy wcześniej o tym poinformować urząd skarbowy. 

Wypełnij formularz ZAP-3 w PIT pro 2013

Najwygodniej dla podatnika jest oczywiście złożyć roczne PIT-y do rozliczenia drogą elektroniczną. Szybko i wygodnie można to zrobić za pomocą programu PIT pro 2013 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj!
Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Ważne jest, że jeżeli nasz nr rachunku bankowego nie był wcześniej zgłaszany w urzędzie skarbowym, to nr konta do przelewu nadpłaty podatku musimy uzupełnić w formularzu ZAP-3, który następnie należy dostarczyć do właściwego urzędu. Niestety czynności tej trzeba dokonać osobiście. Formularz ZAP-3 jest dostępny w programie PIT pro 2013, jednak nie ma możliwości jego wysyłki za pomocą systemu e-deklaracji. W tym celu należy w drugim kroku rozliczenia w programie(po wyborze sposobu rozliczenia oraz wyborze właściwego urzędu skarbowego) zaznaczyć znajdującą się na samym dole opcję „formularz ZAP-3”, a następnie wpisać wszystkie niezbędne dane (patrz zdjęcie poniżej.

Wybór formularza ZAP-3:

Z kolei jeśli nr rachunku bankowego został wcześniej zgłoszony do urzędu skarbowego, to nadpłata zostanie przelana na podane konto. Jeżeli natomiast urząd skarbowy nie będzie posiadał informacji o nr konta podatnika, to przysługującą mu nadpłatę zwróci w formie przekazu pocztowego.

ZAP-3 a prowadzenie działalności gospodarczej

Zgodnie z ustawą druk ZAP-3 w celu aktualizacji danych osobowych składają podatnicy objęci rejestrem PESEL, czyli tacy, którzy:

  • nie prowadzą działalności gospodarczej,
  • nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT
  • nie są płatnikiem (zarówno składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).


Oznacza to, że ZAP-3 składają podatnicy nie prowadząc y działalności gospodarczej. Natomiast osoby nie objęte rejestrem PESEL lub posługujące się identyfikatorem NIP aktualizują swoje dane osobowe lub nr konta bankowego na druku NIP -7 / CEIDG-1 składanym we właściwym urzędzie miasta/gminy.

ZAP-3 a zmiana adresu zamieszkania

Jeżeli podatnik zmienił adres zamieszkania, ale nadal mieszka w obrębie terytorialnym tego samego urzędu skarbowego, to organ zaktualizuje jego dane na podstawie informacji wpisanych w deklaracji podatkowej (PIT-37/PIT-36) i taka osoba nie musi składać żadnych dodatkowych druków.

Jednak jeśli zmiana adresu zamieszkania wiąże się ze zmianą właściwego urzędu skarbowego, to należy złożyć załącznik ZAP-3 i zgłosić numer konta bankowego, na który ma być przelewany zwrot podatku. W przeciwnym razie nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl