Płatności:

Cena za uczestnictwo wynosi 419 zł oraz 75 zł za materiały. Cena za uczestnictwo drugiej i kolejnych osób z firmy wynosi 319 zł oraz 75 zł za materiały.

Termin i miejsce:
Start: 2013-04-08 00:00
Adres: Warszawa, Pałac Konstancji – siedziba Instytutu Studiów Podatkowych, ul. Kaleńska 8
Organizator: Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zapisy zakończone

Podatek VAT w 2013 r. – kompleksowa nowelizacja od dnia 1 kwietnia 2013 r. Faktury elektroniczne w 2013 r. – jak bezpiecznie wdrożyć elektroniczne fakturowanie?

Organizator: Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

NASZE SZKOLENIA SĄ BEZ VAT!

Szanowni Państwo,

Od dnia 1 kwietnia 2013 r. wchodzi w życie kolejna obszerna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Zmianie ulegnie większość przepisów odnoszących się istoty procesu rozliczania tego podatku: od czynności nieodpłatnych, dokumentacji eksportu i WDT do odliczenia podatku naliczonego. Waga zmian powoduje, że podatnicy już dziś muszą zapoznać się z nimi szczegółowo tak aby od dnia 1 kwietnia 2013 r. prawidłowo rozliczać podatek. Ponadto od dnia 1 kwietnia 2013 r. po raz drugi w tym roku wprowadzono nowe wzory wszystkich deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług jak również głębokiej przebudowie ulegną przepisy dotyczące ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej – nowe obszerne rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. 
Celem seminarium jest przede wszystkim kompleksowe zaprezentowanie zamian w podatku obowiązujących od dnia 1 kwietnia 2013 r. jak również wskazanie na praktyczne problemy nowelizacji przepisów od dnia 1 stycznia 2013 r. w zakresie fakturowania elektronicznego.


I. Zmiany od dnia 1 kwietnia 2013 r.     

1. Nowelizacja przepisów w zakresie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej:

  • nowy wykaz danych, które muszą być zamieszczone w pragondach fiskalnych (18 pozycji!)
  • zmiana w zakresie nazewnictwa towarów i usług na paragonie fiskalnym – jak należy oznaczać towar i usługę?
  • zmiana w zakresie obowiązków formalnych dotyczących stosowania kas fiskalnych oraz przeprowadzenia ich serwisu – jakie obowiązki spoczywają na sprzedawcy od dnia 1 kwietnia 2013 r.?


2. Nowe wzory deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług: (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D) – kiedy stosujemy nowe a kiedy „stare” a kiedy „najstarsze” formularze deklaracji?

3. Przebudowa zasad opodatkowania czynności nieodpłatnych – rozstrzelenie zakresu opodatkowania – art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

4. Nowe zasady rozliczania nabycia towarów od podatników, którzy mają w Polsce tylko rejestrację dla krajowego podatku – powrót do rozliczania podatku przez sprzedawcę w niektórych przypadkach – art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

5. Nowe zasady opodatkowania dostawy terenów budowlanych – rozszerzenie zakresu zwolnienia z opodatkowania.

6. Wyłączenia z opodatkowania przemieszczenia towarów własnych w ramach UE – kiedy nie mamy do czynienia z nietransakcyjną wewnątrzwspólnotową dostawą towarów? (art. 12)

7. Zmiana definicji działalności gospodarczej – co dalej ze sprzedażą działek przez osoby fizyczne?

8. Modyfikacja zasad potwierdzenia dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – kopia faktury nie jest konieczna dla zastosowania stawki 0%.

9. Zmiany w zakresie podatku naliczonego oraz zakazów w odliczeniu podatku naliczonego – bardzo ważne zmiany w art. 88 ustawy związana z nowym modelem fakturowania.  


II. Zasady fakturowanie elektronicznego w świetle zmian

1. Wybór modelu fakturowania – kiedy faktura elektroniczna jest korzystna dla podatnika?

2. Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury sprzedaży i zakupu jako warunek fakturowania elektronicznego:

  • kto odpowiada za autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury?
  • integralność treści i autentyczność pochodzenia w przypadku faktur papierowych i elektronicznych – jak zapewnić?
  • rola wewnętrznych procedur przy elektronicznym fakturowaniu,
  • czym są kontrole biznesowe ustanawiające wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a czynnością.


3. Akceptacja fakturowania elektronicznego:

  • zgoda domniemana,
  • forma i treść akceptacji,
  • odwołanie akceptacji.


4. Postać faktury elektronicznej:

  • w jakim formacie elektronicznym można przesyłać faktury?
  • czy można drukować faktury elektroniczne?
  • czy  wygląd faktury przesłanej elektronicznie może różnić się u wystawcy i odbiorcy?


5. Przesyłanie faktur a ich udostępnianie w formie elektronicznej – zasady wykonywania prawa do odliczenia podatku z faktury przesłanej albo udostępnionej.

6. Korygowanie faktur tradycyjnych i elektronicznych formie elektronicznej – wymóg potwierdzenia dostarczenia faktury korygującej w formie elektronicznej.

7. Przechowywanie faktur tradycyjnych i elektronicznych:

  • czy można dowolnie zmieniać sposób archiwizacji?
  • co musi być archiwizowane wraz z fakturą elektroniczną?


8. E-faktury w e-kontroli: obowiązek udostępniania faktur elektronicznych organom podatkowym. 



Doradco Podatkowy, uczestnicząc w naszym szkoleniu zdobywasz 5 punktów do oceny podnoszenia kwalifikacji zawodowych


Wykład poprowadzą:
Witold Modzelewski - profesor Uniwersytetu Warszawskiego (od 21 lat), prezes Instytutu Studiów Podatkowych (od 16 lat), Szef podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego (od 11 lat). Najbardziej znany w kraju wykładowca problematyki podatkowej oraz doradca podatkowy (00001). Od 31 lat reprezentuje podatników w postępowaniach przed sądami administracyjnymi. Autor ponad 1200 publikacji na tematy podatkowe i prawnopodatkowe. Szef Kapituły Medalu VIRTUS EST PERFEKTA RATIO im. F. Druckiego Lubeckiego, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (2011). Kierował pracami na projektami nowej ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o jednolitym podatku dochodowym (2011 rok). Co najważniejsze: autor prognoz, które się z reguły sprawdzają.
W każdy poniedziałek wychodzi „Komentarz nieuczesany” jego autorstwa – www.isp-modzelewski.pl – Serwis Doradztwa Podatkowego.

Krzysztof Kłoskowski - Prawnik, doradca podatkowy 10900, uznany wykładowca. Starszy Konsultant Podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych bezpośrednio odpowiedzialny za stałe doradztwo podatkowe dla kluczowych klientów Instytutu. Specjalizuje się w podatkach pośrednich w tym zwłaszcza podatku od towarów i usług. Do jego obowiązków należy również za obsługa postępowań podatkowych oraz sądowo-administracyjnych (w tym również reprezentacja klientów przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym). Uczestniczy również w audytach podatkowych prowadzanych przez Instytut. Autor artykułów i współautor książek o tematyce podatkowej.