Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Zwrot pomniejszony o wartość mandatu
Redakcja
http://sxc.hu/

Zwrot pomniejszony o wartość mandatu

Podziel się tym artykułem:   

Zgodnie z treścią ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, fiskus ma prawo ściągnąć z nadpłaty przyznanej podatnikowi w wyniku rozliczenia podatkowego, wartość pokrywającą zaległe mandaty. Kwota ta będzie powiększona o koszty egzekucji i opłaty manipulacyjne.

Urząd skarbowy ma obowiązek w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia formularza PIT, przelać na konto podatnika wyliczoną nadpłatę podatku. W przypadku stwierdzenia przez organ nieuregulowania mandatów drogowych, zwrot będzie pomniejszony o ich wartość lub zostanie w całości anulowany.


Za odzyskiwanie zaległości w postaci mandatów (grzywny), egzekwowanych w drodze egzekucji, odpowiada fiskus.

Naczelnik urzędu skarbowego, jako organ egzekucyjny zajmuje nadpłatę u naczelnika urzędu skarbowego, jako organu podatkowego. Środki wynikające z nadpłaty są już w urzędzie skarbowym, dlatego ich zajęcie odbywa się bardzo szybko.


Podatnik, który jest ścigany za niezapłacone mandaty ze zwrotu, może być obciążony dodatkowymi opłatami. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku prowadzonego postępowania egzekucyjnego, gdyż nie dochodzi tutaj do zwykłego zaliczenia nadpłaty na rzecz mandatu. Opłaty za takie postępowanie regulują odpowiednie przepisy.


Koszty egzekucji stanowią 5 proc. zajmowanej kwoty (nie mogą być niższe niż 4 zł 20 gr). Dodatkowo, należy uwzględnić opłaty manipulacyjne, które wynoszą 1 proc. zaległego podatku. Te z kolei, muszą stanowić wartość wyższą lub równą 1 zł 40 gr.

Podziel się tym artykułem: