Zwrot kosztów miejsca parkingowego stanowi przychód...
http://sxc.hu/
Tax Care

Zwrot kosztów miejsca parkingowego stanowi przychód podlegający podatkowi

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Po raz kolejny organy skarbowe powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku przy udzielaniu wykładni prawa podatkowego. Tym razem jednak z negatywnym skutkiem dla pracowników.


Czy to aby na pewno opodatkowane?


Do izby skarbowej zwrócili się przedstawiciele firmy. Pytanie dotyczyło tego, jak z punktu widzenia podatkowego potraktować środki, jakie firma wydaje na opłacenie miejsc parkingowych dla swoich pracowników (a dokładnie środki, które stanowią zwrot wydatków na opłatę za parkowanie)?


Przedstawiciele firmy we wniosku o interpretację zasugerowali, że środki wydawane na opłacenie miejsca parkingowego przez pracowników stanowią dla nich przychód, a więc należy go opodatkować daniną od dochodów osób fizycznych. Zwrócili jednak uwagę, że wyroki sądów w tej kwestii są często rozbieżne, toteż dzięki interpretacji podatkowej chcieli wyjaśnić wątpliwości.


Świadczenie w interesie pracownika


Izba Skarbowa w Katowicach takich wątpliwości nie miała. W interpretacji podatkowej z 20 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-350/15/MK) potwierdziła stanowisko podatnika, co oznacza, że kwoty wydawane na opłacenie miejsc parkingowych pracowników będzie musiał on doliczyć do ich przychodów.


Przedstawiciele izby skarbowej w interpretacji – poza standardowym przypomnieniem niektórych artykułów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przywołali wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wyznaczył trzy warunki konieczne, aby świadczenie przekazywane pracownikowi przez pracodawcę było zwolnione z podatku. Wśród nich był warunek, aby świadczenie było spełniane w interesie pracodawcy, a nie pracownika, a także inny – że musi się ono wiązać z wymierną i przypisaną danej osobie korzyścią.


W przypadku opłacania przez pracodawcę miejsc parkingowych dla pracowników mamy do czynienia ze świadczeniem będącym w interesie tych ostatnich – uznali autorzy interpretacji. Pracownicy także uzyskują także korzyści majątkowe w postaci oszczędności, wynikających z opłacenia przez pracodawcę kosztu parkowania. Poza tym, ponieważ środki były wypłacane w postaci zwrotu, łatwo też wskazać, kto konkretnie przychód otrzymał, co także stanowi jeden z warunków postawionych przez Trybunał.


Wykładnia negatywna dla pracowników


Bez wątpienia wyrok TK z lipca 2014 r. doprowadził do daleko idących zmian w traktowaniu przez fiskusa świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika. Widać to po rewizji wcześniejszych interpretacji podatkowych oraz po tym, w jakim kierunku idą nowe wykładnie. Zazwyczaj są one korzystne dla zatrudnionych. Opisana wyżej wykładnia jest jedną z niewielu, w których fiskus uznaje dane świadczenie na rzecz pracowników za podlegające opodatkowaniu.


Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
13 emerytura a podatek dochodowy – co musisz wiedzieć?