Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Zwolniony z VAT musi podać na fakturze podstawę tego...
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

Zwolniony z VAT musi podać na fakturze podstawę tego zwolnienia

Podziel się tym artykułem:   

Przedsiębiorca zwolniony z VAT, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić dokument o przypis potwierdzający podstawę tego zwolnienia. 

Zwolnienie od podatku od towarów i usług może wybrać przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150 tys. zł (nie wliczając w to kwoty podatku). Przedsiębiorca zakładający firmę w trakcie roku jest zwolniony od podatku, jeśli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy ww. limitu w proporcji do okresu prowadzonej działalności.

Sprzedaż zwolnionego

Na żądanie kupującego, sprzedawca podmiotowo zwolniony z VAT potwierdzi sprzedaż towarów bądź wykonanie usługi rachunkiem. Wystawić go musi nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru (jeżeli żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone przed wykonaniem czynności) albo w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania (gdy zostało zgłoszone po dniu wykonania usługi lub wydania towaru).

Od tego roku, przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony ma także możliwość dokumentowania sprzedaży fakturą. Będzie się ona jednak formą nieco różnić od tych, sporządzanych przez  zarejestrowanych podatników czynnych. W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT, faktura musi bowiem dodatkowo zawierać przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. W tym przypadku chodzi tu o art. 113 ust. 1 albo ust. 9 (w przypadku osób, które otworzyły działalność w trakcie roku) ustawy o VAT.

Zwolniona sprzedaż

O czym warto wspomnieć, o takiej dodatkowej obowiązkowej informacji pamiętać muszą także przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług. Dokonując bowiem czynności zwolnionej z VAT (np. sprzedaży produktu lub świadcząc usługę),  przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego podobnie, jak w przypadku zwolnionych podmiotowo, muszą wskazać na fakturze przepis ustawy lub dyrektywy, który zwalnia od podatku dostawę towaru lub świadczenie usługi albo inną podstawę wskazującą na to, że taka dostawa lub takie świadczenie korzysta ze zwolnienia. Będzie to np. przepis z katalogu zwolnień znajdujących się w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl