Zwolnienia podatkowe w PIT 2019 a sukcesja firm rodzinnych
FreeImages
Podatnik.Info

Zwolnienia podatkowe w PIT 2019 a sukcesja firm rodzinnych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Sama zmiana przynależności przedsiębiorstwa jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym, nie będącym gwarantem trwałości przedsiębiorstwa. O czym należy pamiętać, aby sukcesja rodzinnego przedsiębiorstwa wiązała się z jak najmniejszym obciążeniem PIT za 2018 dla nowego właściciela?

  

PIT za 2018 w przypadku sukcesji firmy

Przeprowadzenie sukcesji przedsiębiorstwa w obrębie rodziny nie jest procedurą łatwą, a na dodatek w jej trakcie mogą wystąpić nieprzewidziane komplikacje. Źródłem problemów są najczęściej sytuacje, w których zstępni właściciela przedsiębiorstwa decydują się na zamknięcie prowadzonej działalności. Przyczyną takiej sytuacji może być zarówno brak doświadczenia i wiedzy merytorycznej nowego właściciela, jak również konflikty w obrębie dziedziczącej rodziny.

  

Oddzielenie sfery kierowniczej od zarobkowej

Rozwiązaniem problematyki odstąpienia od kierowania firmą, przy jednoczesnym czerpaniu korzyści majątkowych, jest rozłączenie pionu decyzyjnego od zagadnień własnościowych. Proceder ten może być przeprowadzony poprzez utworzenie przez odchodzącego właściciela firmy nowego podmiotu. W jego posiadaniu znajdowałyby się wówczas wartościowe elementy należące do firmy, udostępniane następcy poprzez odpowiednio skonstruowane umowy. Rozwiązanie to zarówno gwarantuje bezpieczeństwo majątku obecnego właściciela, jak również weryfikuje kompetencje kierownicze jego następcy.

  

PIT za 2018 sukcesora – zwolnienie z podatków

Według treści poprzednio obowiązujących przepisów, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dotyczyło wyłącznie osób o najbliższym stopniu spokrewnienia. Nowo powstała Ustawa o zarządzie sukcesyjnym rozszerza zakres zwolnienia podatkowego o każdego dziedziczącego jednoosobowe przedsiębiorstwo, o ile spełni on następujące warunki:

  • zgłosi nabycie działalności gospodarczej naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego,

  • będzie prowadził odziedziczone przedsiębiorstwo minimum dwa lata.
      

Zmiany wynikające z Ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Zgodnie z literą nowego prawa, wdrożono nowy rodzaj podatnika PIT, VAT oraz akcyzy, dzięki czemu sukcesor będzie w stanie płynnie rozliczyć PIT za 2018 rok z tytułu prowadzonego przedsiębiorstwa. Przepisy te uregulowały również kwestię wykorzystania NIP-u, należącego do nieżyjącego już przedsiębiorcy.

  

Prowadzisz przedsiębiorstwo nabyte drogą sukcesji? Rozliczasz PIT online za 2018 przed przekazaniem działalności gospodarczej swojemu następcy? Sprawdź możliwości programu PIT PRO 2018/2019 i rozlicz PIT za 2018 szybko, wygodnie i bezpiecznie. Zaufaj narzędziu, z którego podatnicy skorzystali do tej pory ponad 13 milionów razy!

 

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś! 

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady