Zwiększ skuteczność walki z dłużnikami!
sxc.hu
Krajowy Rejestr Długów

Zwiększ skuteczność walki z dłużnikami!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Sporo niewielkich przedsiębiorstw (bo tylko 11,9% mikro i 7% małych firm nie ma z tym problemu) szuka więc sposobów na „uprzątnięcie” zatorów płatniczych. 

Zatory płatnicze doprowadzają do upadku małe firmy

Kwestii tej nie należy lekceważyć – po pierwsze, okazuje się, że aż co czwarty przedsiębiorca z sektora MSP przyznaje, że kłopoty z odzyskiwaniem długów ciągle narastają. Po drugie zaś - małe i średnie przedsiębiorstwa dominują w całkowitej liczbie firm na naszym rynku, przez co ich wpływ na tworzenie polskiego PKB jest niezwykle istotny. Jednocześnie w sposób bardziej dotkliwy odczuwają wszelkie wahnięcia w gospodarce i są bardziej czułe na zjawisko zatorów płatniczych – dla niewielkiej firmy problemem może być jedna  niezapłacona faktura – jeśli opiewa na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, może doprowadzić do upadku mikroprzedsiębiorstwa.

Kontrahenci nie regulują faktur!

Nastąpiło również wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na spłatę zaległości. Przyczyną tego stanu jest właśnie gorsze regulowanie faktur przez klientów i kontrahentów firm z sektora małych i mikroprzedsiębiorstw. Obecnie czekają one około 4 miesięcy i 9 dni na zwrot należności. W mniejszych firmach prawie 27% faktur jest przeterminowanych o więcej niż 6 miesięcy, z czego aż 15% z nich nie zostaje uregulowanych przez ponad rok. Problemy z odzyskiwaniem należności mają znaczący wpływ na hamowanie rozwoju mikro- i małych przedsiębiorstw. Od 17 do 21 procent tychże przyznaje się do pogorszenia sytuacji w firmie.

Mniejsi rynkowi gracze nie mają możliwości skłonienia dłużnika do zwrócenia długu. Firmy z sektora MSP nie stać na utrzymanie działów windykacji, czy też opłacanie prawników – muszą szukać innych sposobów na skuteczne odzyskiwanie zaległych należności.

Wpisz za darmo nierzetelnego kontrahenta do rejestru dłużników

Jednym z nich jest coroczna akcja społeczna organizowana przez Krajowy Rejestr Długów pod nazwą Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów. Podczas jej trwania każda z firm, która ma problemy z dłużnikami, może bezpłatnie dopisać ich do Krajowego Rejestru Długów. Firmy, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni marca podpiszą umowę z KRD, do końca maja będą mogły bezpłatnie dopisać do rejestru dowolną liczbę swoich dłużników.

W poprzednich edycjach Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów udział wzięło ponad 38 tysięcy firm, które dopisały łącznie prawie 400 tys. dłużników. Dzięki akcji odzyskano dotychczas 1,2 mld złotych długu.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Firma może zbankrutować przez jedną niezapłaconą fakturę