Związkowcy bojkotują rozmowy w sprawie projektu podatku...
http://sxc.hu/

Związkowcy bojkotują rozmowy w sprawie projektu podatku od kopalin

We wtorek odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Komisji Trójstronnej ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, podczas którego dyskutowano o projekcie ustawy o podatku od niektórych kopalin. W spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele strony związkowej. - Ten fakt należy traktować jako wyraz braku odpowiedzialności tej grupy za sytuację społeczno-gospodarczą kraju – mówi Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski.

Związkowcy lekceważą swoje obowiązki

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego związkowcy stracili we wtorek znakomitą okazję do merytorycznej dyskusji z pracodawcami i przedstawicielami rządu, którzy przeprowadzili ze stroną pracodawców rzetelną dyskusję. Nieobecni tłumaczą się, że rząd nie podchodzi rzetelnie do dialogu. Rzeczywiście nie zawsze jest z tym idealnie i z pewnością trzeba tu wiele poprawić. Można jednak działać równolegle, tj. przekonywać rząd do wykonywania ustawowych obowiązków, a jednocześnie wypełniać swoje i po prostu rozmawiać. We wtorek tego zabrakło.

Związkowcy nie chcą podwyżek?

- Dziwi fakt, że związkowcy nie byli zainteresowani dyskusją na temat projektu, który przecież w istotny sposób wpływa na kondycję finansową spółki, siłą rzeczy zmniejszjąc szanse na podwyżki, o które tak zaciekle, często z naruszaniem prawa, walczyli. A może związki zawodowe już nie potrafią rozmawiać, a jedynie palić opony i rzucać kamieniami? – zastanawia się Prezydent Malinowski.

Związkowcy zerwali negocjacje w Komisji Trójstronnej w poniedziałek. Zespół problemowy TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych miał zająć się przepisami antykryzysowymi w obszarze prawa pracy. Sytuacja gospodarcza jest trudna. Można się spodziewać, że stopa bezrobocia niedługo przekroczy 13%. Dlatego potrzebna jest pilna interwencja ustawowa, która pozwoli ograniczyć to negatywne zjawisko. Temu miała służyć wczorajsza dyskusja.

Związkowcy dbają o siebie, a nie o pracowników

- Wydawało się, że bezrobocie, warunki prawne zatrudniania to obszary, w których zaangażowanie związków zawodowych powinno być najmocniejsze. Niestety, ich przedstawiciele postanowili na znak protestu zerwać negocjacje, a ściślej rzecz ujmując - nawet ich nie zaczynać. W praktyce oznacza to tyle, że po prostu przestali dbać o interesy swoich członków, których reprezentują – mówi Prezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem aktualna sytuacja w Komisji Trójstronnej nie tylko źle wróży przyszłości dialogu społecznego, ale także stawia pod znakiem zapytania przyszłość ruchu związkowego, który w imię doraźnych interesów i szumu medialnego, zatracił swoją główną misję – dbałość o sytuację pracowników.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 143 głosów
48%

przez telefon

68 głosów
49%

z komputera

70 głosów
1%

w oddziale w banku

1 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także