Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Zobacz, jak odliczyć ulgę internetową. Póki masz do...
Found Animals Foundation/http://tnij.org/qq0ylu5/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/36qyc22
Podatnik.info

Zobacz, jak odliczyć ulgę internetową. Póki masz do tego prawo! Jest jeszcze czas

Wielu podatników nie wie, że mają jeszcze szansę na odliczenie ulgi internetowej. A nawet jak wiedzą, to po prostu nie umieją. Dlatego pokazujemy przykłady, jak zrobić to w zaledwie 5 minut.

Ulgę internetową można odliczyć jedząc śniadanie, obiad lub kolację. Nie ważne. Jeżeli podatnik wie, jak to zrobić, to zajmie mu to mniej niż przysłowiowe 5 minut. Dlatego najwygodniej będzie skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015. To, czy podatniku masz w ogóle jeszcze prawo skorzystać z ulgi, musisz sprawdzić sam w artykule pt. „Ulgę internetową mogą jeszcze odliczyć…podatnicy. Tylko niewielu z nich o tym wie”.


Ile mogę odliczyć w ramach ulgi internetowej?


Przypomnijmy, że w ramach ulgi internetowej można odliczyć maksymalnie 760 zł rocznie. Należy pamiętać, że kwota przysługująca podatnikowi np. w 2014 r., nie podlega odliczeniu w kolejnych latach. Zatem jak to zrobić? Najlepiej dowiedzieć się na kilku prostych przykładach!


Przykład 1


W 2014 r. pan Tadeusz korzystał z internetu zarówno w kawiarence internetowej, jak i we własnym domu. Za użytkowanie sieci w lokalu zapłacił rachunki w wysokości 250 zł. A za serfowanie w domu, z otrzymanych od operatora faktur wynika, że korzystanie z jego usług wyniosło 300 zł. Ale 100 zł zostały przeznaczone na koszty instalacji. W takim przypadku podatnik może w ramach ulgi odliczyć 450 zł. Czyli bez kosztów przeznaczonych na instalację usługi.


Przykład 2


W 2014 r. za kompleksową obsługę dostępu do telewizji kablowej, telefonu stacjonarnego i internetu, operator wystawił Pani Annie faktury VAT na kwotę 1500 zł. Z czego 800 zł za korzystanie z sieci.


W takim przypadku w ramach ulgi, podatniczka może odliczyć wydatki do limitu w wysokości 760 zł. A co, jeżeli umowę dostępu do internetu podpisało kilka osób, np., mąż i żona? Jeśli opłacone faktury dokumentują poniesienie wydatków, wystawione na ich imiona i nazwiska?


Wtedy obojgu małżonkom przysługuje prawo do ulgi w ramach odrębnego limitu. Należy jednak pamiętać, aby tej samej kwoty nie odliczyć dwukrotnie.


Przykład 3


Pan Henryk i pani Halina w umowie z operatorem, świadczącym usługi dostępu do internetu zostali wpisani razem, jako odbiorcy tej oferty. W 2014 r. za użytkowanie sieci otrzymali i opłacili faktury VAT, wystawione na imiona i nazwiska ich obojga. Na łączną kwotę 1000 zł. Mężczyzna korzystał już z ulgi internetowej w zeznaniu za 2012 i 2013 r. Dlatego odliczenie już mu nie przysługuje.


Z kolei żona nigdy wcześniej nie korzystała z tej ulgi. Za to jako kupująca usługę dostępu do internetu oraz ponosząca wydatki z tego tytułu, może w PIT za 2014 r. skorzystać z ulgi internetowej do wysokości 760 zł.


Przykład 4


Pani Maria w 2014 r. ze swojego konta bankowego opłaciła faktury VAT za usługę dostępu do internetu. Wystawione na imię i nazwisko jej ojca, który zawarł umowę z operatorem.


Niestety podatniczka nie spełnia wszystkich warunków uprawniających do skorzystania z ulgi. Aby móc to zrobić, osoba dokonująca zapłaty za usługę dostępu do sieci, musi być jednocześnie kupującym tego typu ofertę.


Przykład 5


Pan Marian korzystał z ulgi internetowej w PIT za 2012 i 2013 rok. W 2014 r. poniósł dalsze wydatki związane z użytkowaniem sieci. Chciałby je uwzględnić w deklaracji rocznej. Jednak nie może tego uczynić, ponieważ korzystał już z tej preferencji w dwóch latach podatkowych.


Przykład 6


Pan Jan posiada dokument potwierdzający poniesienie wydatku na użytkowanie internetu w roku podatkowym w kwocie 600 zł. Do tej pory z ulgi korzystał jedynie raz, czyli w rozliczeniu za rok poprzedni. Jednak nie wszystkie koszty poniesione w roku poprzednim udało mu się odliczyć. Z powodu bardzo niskiego dochodu, jaki wtedy osiągnął z wakacyjnej umowy o dzieło. Aktualnie pan Jan nie wie, czy może w tegorocznym PIT-cie uwzględnić te wydatki , które nie znalazły pokrycia w jego dochodach za rok ubiegły.


W takiej sytuacji podatnik może w deklaracji podatkowej za obecny rok podatkowy jeszcze skorzystać z ulgi internetowej. Ale w kwocie odliczenia może jedynie uwzględnić koszty poniesione z tego tytułu w tym roku. Oznacza to, że wydatki z ubiegłego roku nie podlegają uwzględnieniu w tegorocznym PIT.


Podatnik.info 

Loading Comments