Znikający Weksel Bank
http://sxc.hu/

Znikający Weksel Bank

Lista ostrzeżeń publicznych KNF to spis działających na rynku podmiotów, które zidentyfikowane zostały jako organizacje nieposiadające wymaganych przepisami prawa zezwoleń, a prowadzące takie czynności jak oferowanie papierów wartościowych czy dystrybuowanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Na liście znalazł się również Weksel Bank - Aida System sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim, dlaczego?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czarna lista KNF

Komisja Nadzoru Finansowego monitoruje podległe jej rynki, by zagwarantować jedno z podstawowych założeń jej funkcjonowania, czyli ochronę nieprofesjonalnych ich uczestników. Aktualnie KNF na swojej stronie internetowej ostrzega między innymi przed jedną organizacją, która gwarantuje wypłatę środków ulokowanych w podmiotach, które nie posiadają zezwolenia KNF dziewięcioma podmiotami, które zajmują się prowadzeniem giełdy towarowej oraz jedenastoma prowadzącymi działalność maklerską bez koniecznych do jej wykonywania zezwoleń. Na jej celowniku znalazły się poza tym dwa podmioty oferujące papiery wartościowe oraz trzy przedsiębiorstwa prowadzące działalność ubezpieczeniową. Komisja wskazuje także aż piętnaście podmiotów, które nie posiadają jej zezwolenia na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem. Są to: Finroyal FRL Capital Limited, Flexworld Inc., Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie, Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, GoGo20 Poland, Usługi Konsultingowe Artur Swendrak - Swendrak.pl, DOBRALOKATA sp. z o.o., Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o., P.H.U. PROMOTOR z siedzibą we Wrocławiu, Care&Cash sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, KASOMAT.PL SA - Wrocław, Lex-Security - Mysłowice, Centrum Inwestycyjno - Oddłużeniowe sp. z o.o. - Stargard Szczeciński oraz Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza - biuro operacyjne w Polsce – Warszawa.

Przypadek Weksel Bank

Piętnastym podmiotem wpisanym na tę niechlubną listę jest Weksel Bank – Aida System sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim. W jego przypadku kwestionowana jest sama nazwa Bank, ponieważ jej używanie ściśle reglamentują przepisy Ustawy Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku: Art. 171. 1. Kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 5.000.000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3. 2. Tej samej karze podlega, kto, prowadząc działalność zarobkową wbrew warunkom określonym w ustawie, używa w nazwie jednostki organizacyjnej niebędącej bankiem lub dookreślenia jej działalności lub reklamy wyrazów "bank" lub "kasa".

O Weksel Bank głośno zrobiło się w 2009 roku, kiedy to właśnie podmiot trafił na listę ostrzeżeń publicznych KNF. W internecie od razu zaroiło się od opinii zarówno tych negatywnych, jak i (co dziwne) pozytywnych, co może mieć po prostu związek z dużą obecnością „specjalistów banku” na forach internetowych. Na jednym z nich czytamy wpis umieszczony tam przez użytkownika o nicku Realista1001:

„Instrumenty finansowe jakie wprowadza na rynek Aida System na naszym rynku istnieją od dawna (oprócz e-mlems). Maluczcy tego nie widzą do tej pory, a giganci korzystają cały czas. Dzięki tej firmie przysłowiowy Kowalski, jako osoba prywatna lub firma, ma możliwość dowiedzieć się co to jest optymalizacja podatkowa, dochód pasywny i zacząć inwestować od małych kwot. Dowie się jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. ZGODNIE Z PRAWEM. Inwestorzy nie słuchają idiotów, tylko po namyśle inwestują lub nie. Ryzyko jest wszędzie, tylko trzeba je określić, a pieniądze zdywersyfikować i podzielić”. Na szczęście większość wpisów dotyczących Aida System posiadała zdecydowanie przeciwstawny charakter, nierzadkie były wpisy, jak: „Panowie i Panie Naciągacze jakich zalewa rynek w dobie kryzysu, firma założona jako spółka w piwnicy, szukająca frajerów, którzy gotowi oddać pieniądze za obietnice zwrotu inwestycji dającej 100 % zysku plus MLM (multi level marketing). Takim wekslom można wierzyć tak samo jak naszym politykom.”

Jak Aida działała wcześniej?

Nie posiadając licencji KNF przedsiębiorstwo poszukiwało naiwnych inwestorów, roztaczając przed nimi wizję gigantycznych zysków w krótkoterminowej perspektywie. Przedsiębiorstwo organizowało specjalne spotkania namawiając do dołączenia do unikalnego programu inwestycyjnego, który przy założeniu minimum jednomilionowego wkładu, charakteryzował się stuprocentową stopą zwrotów w okresie zaledwie dwóch lat - firma niestety nie udzielała informacji dotyczących przedsięwzięć, które zasilone środkami klientów, miały mieć tak ogromny potencjał finansowy. Weksel Bank starał się również stworzyć iluzję elitarnego klubu inwestycyjnego, ponieważ jego klientami mogły stać się jedynie osoby polecane przez dotychczasowych klientów przedsiębiorstwa.

Weksel Bank zapadł się pod ziemię w momencie, gdy jego funkcjonowaniem zainteresował się KNF. Od tego momentu, tj. II połowy 2009 roku spółka zawiesiła działanie swojego serwisu internetowego i miejmy nadzieję również całego procederu niezgodnego z prawem wykonywania czynności bankowych bez niezbędnej licencji.

 

Portal Skarbiec.Biz

logo-portal-150

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
UKNF – rekordowa liczba decyzji o karach pieniężnych