Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia

Podziel się tym artykułem:   

Od nowego roku, zwolnienie do 150 000 zł straci podmiotowość – będzie to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników. Inny sposób wyliczenia limitu czy zmiany dotyczące sprzedaży własnego samochodu osobowego – po części są dla podatników korzystne.

Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT-em, jeśli wartość jego opodatkowanej sprzedaży nie przekroczy w ciągu roku podatkowego 150 000 zł. Nie wszystkie jednak transakcję są brane pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. W 2014 r. zmienia się lista sprzedaży, której podatnik nie wliczy do limitu.

Bez WDT czy sprzedaży wysyłkowej

Od 1 stycznia 2014 r. odetchną przedsiębiorcy dokonujący obrotu z zagranicą. Do limitu sprzedaży dla zwolnienia z podatku od towarów i usług podatnik nie uwzględni wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz na terytorium kraju, odpłatnej dostawy towarów. Jak do tej pory, nie będzie uwzględniać także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, ale co stanowi niekorzystną różnicę, do limitu podatnik będzie musiał wliczyć obrót z transakcji związanych z nieruchomościami, usług z art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 oraz usług ubezpieczeniowych, jeśli wszystkie te czynności nie mają charakteru usług pomocniczych.

Sprzedaż auta osobowego bez utraty zwolnienia

Od nowego roku zwolnienia z VAT-u ze względu na obrót, nie utraci przedsiębiorca sprzedając swój samochód osobowy. Zbycie własnego samochodu osobowego nie pozbawi podatnika, jak do tej pory, prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT-u, jeśli sprzedawać będzie samochód osobowy inny niż nowy środek transportu zaliczany do środków trwałych podlegających amortyzacji, ponieważ takiej sprzedaży nie będzie w 2014 r. obejmować wyłączenie ze zwolnienia przewidziane dla towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care
Taxcare.pl 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl