
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
Od 1 stycznia 2013 r. istotnym modyfikacjom uległy zasady korzystania z ulgi na złe długi. Zmiany te miały przede wszystkim ułatwić podatnikom korzystanie z ulgi a także wprowadzić mechanizmy motywujące dłużników do regulowania płatności w terminie.
Z punktu widzenia podatnika, który nie otrzymał należności za sprzedany towar lub wyświadczona usługę zmiany są generalnie korzystne. Przede wszystkim, skróceniu uległ termin, który musi upłynąć od terminu płatności wynikającego z umowy lub faktury, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi. Czas ten został skrócony ze 180 do 150 dni. Ponadto, bardzo istotną zmianą jest zniesienie obowiązku informowania dłużnika o tym, iż podatnik zamierza skorzystać z ulgi. Podatnik powinien jedynie powiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy o tym, że skorzystał z takiej możliwości. Brak obowiązku zawiadamiania dłużnika powinien w znacznym stopniu uprościć stosowanie ulgi i zmniejszyć obciążenia administracyjne podatników.
>>>Podatniku, rozlicz się z fiskusem za pomocą Programu PIT 2012-2013<<<
Nowelizacja ustawy doprecyzowała również pozostałe warunki stosowania ulgi. W szczególności, zgodnie z nowymi przepisami skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe w sytuacji, gdy dłużnik na moment korzystania z ulgi znalazł się w stanie upadłości lub likwidacji. Do tej pory, aby skorzystać z ulgi, dłużnik nie mógł być jedynie w stanie upadłości lub likwidacji na moment dokonania transakcji. Obecnie podatnik będzie musiał dodatkowo zweryfikować status kontrahenta, a skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe, jeżeli od momentu dokonania transakcji kondycja finansowa kontrahenta uległa załamaniu, wskutek czego popadł on w stan upadłości.
Istotnej zmianie ulegnie również mechanizm stosowania ulgi na złe długi od strony dłużnika, który nie reguluje swoich zobowiązań. Dotychczas dłużnik taki miał obowiązek skorygowania uprzednio odliczonego podatku naliczonego w sytuacji, gdy wierzyciel skorzystał z ulgi. W świetle znowelizowanych przepisów korekta po stronie dłużnika będzie miała jednak charakter automatyczny, niezależny od tego, czy wierzyciel faktycznie skorzystał z ulgi. W przypadku bowiem, gdy dłużnik nie uregulował faktury w ciągu 150 dni od momentu upływu terminu płatności wynikającego będzie miał obowiązek skorygowania odliczonego podatku naliczonego wynikającego z danej faktury. Istotne jest przy tym, że dłużnik nie otrzyma od wierzyciela jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego upływ tego terminu. Dłużnik powinien zatem śledzić upływ terminów płatności wynikających z dokonanych zakupów. Korekta podatku naliczonego powinna być dokonana jednak na bieżąco – tj. w deklaracji za okres, kiedy upłynął wspomniany 150 dzień. W odróżnieniu od wcześniejszych przepisów nie będzie konieczne dokonywanie wstecznej korekty deklaracji, która prowadziła do powstania zaległości podatkowej. Jeżeli dłużnik takiej korekty nie dokona, wówczas organ podatkowy nałoży na niego sankcję, w wysokości 30% odliczonego w przypadku danej transakcji podatku naliczonego.