Zmiany w sposobie składania deklaracji i wysokości...
FreeImages
Podatnik.Info

Zmiany w sposobie składania deklaracji i wysokości podatku PCC w 2019 roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na dodatek wkrótce będzie można składać zbiorcze deklaracje PCC-3. Sprawdź, czy zmiany będą obowiązywały również w Twoim przypadku.

 

Podatek PCC – niższa stawka podstawowa

Z uśmiechem rok 2019 mogli przywitać podatnicy, którzy planują zaciągnięcie pożyczki. Dlaczego? Obniżono stawkę podstawową dla umów pożyczek zawieranych po 31 grudnia 2018 r. – kiedyś wynosiła ona 2%, a teraz jedynie 0,5%. Nowa stawka będzie stosowana również w przypadku depozytu nieprawidłowego. Dzięki tej zmianie będzie można zapłacić znacznie niższy podatek PCC. Wcześniej taka stawka była stosowana wyłącznie w przypadku pożyczki wspólnika dla spółki osobowej.  

 

Warto jednak zaznaczyć, że zmiany nie będą dotyczyły wszystkich osób, a jedynie tych, które pożyczyły pieniądze od kogoś (osoby fizycznej bądź podmiotu), kto nie udziela pożyczek zawodowo. W innym wypadku, kiedy np. dana osoba korzysta z usług firmy zajmującej się udzielaniem pożyczek,  która opłaca VAT (albo jest z tego obowiązku zwolniona), podatek PCC nie musi być wpłacany.

 

Pamiętaj, że jeśli w ciągu ostatnich 5 lat pożyczyłeś od osoby należącej do bliskiej rodziny kwotę nie większą niż 9637 zł, nadal nie musisz składać formularza PCC-3 ani płacić podatku. A może pożyczyłeś większą sumę? W takim razie masz obowiązek złożenia formularza i udokumentowania pożyczki – jeśli to zrobisz, również nie będziesz musiał płacić podatku.

 

Nowa kwota wolna od podatku

Tej zmianie towarzyszy także inna, mniej korzystna. Od początku 2019 roku obowiązuje nowa kwota pożyczki, do której nie trzeba płacić podatku PCC. Wynosi ona 1000 zł, przy czym zwolnienie z opodatkowania dotyczy wyłącznie tych umów prawnych, które zostały zawarte pomiędzy pożyczkobiorcą a osobą, która nie należy do I grupy podatkowej.

 

Zbiorcze deklaracje

W ciągu jednego miesiąca zaciągnąłeś pożyczkę, nabyłeś nieruchomość i zakupiłeś dzieło sztuki? Na razie po wykonaniu każdej z tych czynności musisz w ciągu 14 dni złożyć e-deklarację PCC-3. Od 1 lipca 2019 r. ma się to jednak zmienić.

 

Jeśli pomiędzy zawarciem pierwszej umowy a trzeciej, nie upłynie więcej niż 14 dni, możesz złożyć tylko jedną, zbiorczą deklarację. Wykażesz na niej wszystkie czynności, które zobowiązują Cię do tego, by zapłacić podatek PCC. W związku z tym, zapłacisz tylko jeden, większy podatek PPC od wszystkich czynności cywilnoprawnych, a konkretnie od tych związanych z umową pożyczki, sprzedaży rzeczy ruchomych albo praw majątkowych. Tylko przy tego rodzaju umowach można zastosować to rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że możliwość złożenia zbiorczej deklaracji dotyczy wyłącznie osób, które w ustalonym terminie wykonały minimum takie 3 czynności.

  

Na złożenie zbiorczej deklaracji masz czas do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Dzięki temu rozliczenie przeprowadzisz w wygodniejszy sposób. 

  

 Rozlicz PIT przez internet już dziś!  

  

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady