Zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące usług...
http://sxc.hu/
ISP Modzelewski i Wspólnicy

Zmiany w podatku od towarów i usług dotyczące usług pocztowych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zwolnieniu podlegały zatem wszystkie usługi pocztowe świadczone przez Pocztę Polską. Od dnia 1 kwietnia br. ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ograniczono  zakres tego zwolnienia tylko do „powszechnych usług pocztowych” świadczonych przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług oraz dostawa towarów ściśle związana z tymi usługami.

W zakresie przedmiotowym tego zwolnienia pozostały przesyłki listowe (nierejestrowane i polecone), przesyłki listowe z zadeklarowana wartością, paczki pocztowe do 10 kg, przesyłki dla ociemniałych, przesyłki zawierające egzemplarze biblioteczne oraz usługi pocztowe świadczone w obrocie zagranicznym najczęściej wybierane przez klientów (przesyłki listowe nierejestrowane, priorytetowe i ekonomiczne, przesyłki polecone i paczki pocztowe do 20 kg, przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością). Od dnia 1 kwietnia 2013 r. Poczta Polska świadcząc pocztowe usługi niepowszechne (m. in. usługi kurierskie Pocztex, przesyłki reklamowe, marketingowe, firmowe, pobraniowe) jest obowiązana opodatkować je stawką 23%.

Od tej daty nastąpiły także zmiany w zakresie zwolnienia dotyczącego sprzedaży znaczków. Zwolniona pozostała tylko dostawa znaczków pocztowych, które są ważne w obrocie na terytorium kraju.

Zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług miały na celu dostosowanie polskiej regulacji do przepisów unijnych. Zgodnie z wyrokiem TSUE z dnia z 23 kwietnia 2009 r. (C-357/07) zwolnienie w zakresie usług pocztowych dotyczy świadczenia usług i dostawy towarów z nimi związanych, które publiczne służby pocztowe wykonują jako takie, a więc w charakterze operatora, który zobowiązał się do zapewnienia w danym państwie członkowskim całości lub części powszechnych usług pocztowych. Zwolnienie to nie powinno być w związku z tym stosowane do świadczenia usług czy dostawy towarów z nimi związanych, których warunki wynegocjowano indywidualnie.


Agata Strocka

Pod merytorycznym patronatem profesora Witolda Modzelewskiego
Instytut Studiów Podatkowych

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Koniec ze zwolnieniem z VAT na niektóre usługi pocztowe