Zmiany w podatkach 2019-2020. Co zyskasz przy następnym...
http://sxc.hu/

Zmiany w podatkach 2019-2020. Co zyskasz przy następnym rozliczeniu PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Najważniejsze zmiany w podatkach 2019-2020

Rada Ministrów przyjęła szereg projektów ustaw mających na celuminimalizowanie biurokracji i uproszczenie funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym zwiększenielimitów dla małego podatnika i uproszczenie zasad korzystania z samochodów osobowych wdziałalności gospodarczej.  Jakie zmiany w podatkach 2019-2020 są szczególnie warte dozapamiętania?

Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw wchodzące w życie w 2019 i w 2020 roku. Są wśród nich m.in. projekty ustawy o :

  • przedsiębiorstwach inwestujących w najem nieruchomości,
  • zmianie ustawy i podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowym rozwiązaniem będzie również wprowadzenie obniżonej stawki CIT. Ma ona wynosić 9 proc. dla podatników, którzy zdobędą przychody nieprzekraczające w danym roku podatkowym wartości 1,2 mln euro. Nowa stawka będzie dotyczyć zarówno podatników, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, jak i tych, którzy prowadzą ją już od pewnego czasu.

Nowy limit dla małego podatnika od 2019

Istotną zmianą, obejmującą dość dużą grupę podatników, jest zwiększenie limitu dla małego podatnika. Kim jest mały podatnik? To przedsiębiorca, którego wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła ustalonej wartości. Status małego podatnika pozwala na skorzystanie z szeregu udogodnień. Jest wśród nich m.in. kasowa metoda rozliczania podatku VAT, możliwość zrezygnowania z miesięcznego naliczania zaliczek na podatek dochodowy (w zamian za naliczanie kwartalne), jak i możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u.

Od 2019 roku z tych udogodnień będzie mogła skorzystać większa liczba podatników. Limit małego podatnika zwiększa się z, obowiązującej do tej pory, równowartości 1,2 mln euro na 2 mln euro.

Zmiany w korzystaniu z samochodów osobowych w działalności

Od 2019 i 2020 roku zmianom ulegną również przepisy traktujące o wykorzystywaniu samochodu osobowego do celów działalności gospodarczej. Modyfikacje będą dotyczyć:

  • podwyższenia limitów:

a)       wartości samochodu osobowego do 150 tys. złotych. Pełne odliczenie odpisów amortyzacyjnych w przypadku zużycia się samochodu będzie dotyczyło pojazdów nieprzekraczających tej wartości,

b)      do 225 tys. złotych wyżej opisanego limitu w odniesieniu do samochodów elektrycznych,

  • ujednolicenia zasad dotyczących rozliczania wykorzystywania samochodu osobowego do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Te same zasady będą obowiązywać podatników bez względu na rodzaj umowy, na podstawie której podatnik korzysta z pojazdu,
  • wprowadzenia zasad dotyczących rozliczania kosztów użytkowania samochodów osobowych do celów działalności gospodarczej, jak i innych celów.

Większość nowych rozwiązań zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?