Zmiany Komisji Europejskiej uderzą w niepełnosprawnych
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Zmiany Komisji Europejskiej uderzą w niepełnosprawnych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pracujący niepełnosprawni mają poważne powody do niepokoju. Komisja Europejska zamierza od 1 stycznia 2014 roku znacznie zmniejszyć limit pomocy publicznej udzielanej przez państwa UE w ramach tzw. wyłączeń blokowych. Jedną z form pomocy jest dopłata do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Obecnie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dopłaty do wynagrodzeń przeznacza ponad 3 mld zł rocznie. Po wejściu w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej wsparcie dla wszystkich polskich pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników zmalałoby do 150 mln zł. – Wejście nowych regulacji spowoduje, że pieniędzy na dofinansowania do wynagrodzeń starczyłoby na miesiąc lub dwa. Będą wówczas dwie możliwości - albo pogodzić się z taką kwotą pomocy, albo notyfikować w Komisji Europejskiej kwotę większą. Notyfikacja to jednak procedura wyjątkowa i właściwie niemożliwa – twierdzi Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

240 tys. osób bez pracy

Jeśli rozporządzenie Komisji Europejskiej wejdzie w życie, może to oznaczać utratę pracy dla nawet 240 tys. osób niepełnosprawnych. – Dofinansowanie do wynagrodzeń dotyczy 240 tys. osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Jak dotąd ten system był oceniany jako sukces. Jeśli nowe regulacje miałyby wejść w życie, to pracodawcy będą wówczas zwalniać osoby niepełnosprawne, gdyż dofinansowanie to rekompensata ze strony państwa dla pracodawców za to, że osoby niepełnosprawne nie zawsze są w stanie wykonywać czynności tak, jak osoby pełnosprawne. Ten projekt oznacza koniec ze wsparciem na zatrudnienie osób niepełnosprawnych i zaprzeczenie wydanych dotychczas środków na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Z całą pewnością doprowadzi on do zachwiania całym rynkiem pracy – uważa Monika Tykarska z POPON.

Szansa dla Polski

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych już od lutego monitoruje działania związane z przyjęciem nowego rozporządzenia. – Uczestniczyliśmy w spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. zainteresowaliśmy tematem posłów do Parlamentu Europejskiego. Spotkaliśmy się z europosłami. Na podstawie przygotowanego przez nas raportu skierowane zostały do Komisji Europejskiej interpelacje w sprawie projektu rozporządzenia KE dotyczącego pomocy publicznej – mówi wiceprezes POPON. – Zdając sobie sprawę, iż problem, tak ważny dla pracodawców i osób niepełnosprawnych, dotyczy również m.in. pomocy regionalnej, szkoleniowej, inwestycyjnej na zatrudnienie MŚP czy też pomocy na ochronę środowiska, zależało nam na stworzeniu jak największej grupy nacisku. W związku z tym również w regionach spotkaliśmy się z marszałkami województw, prezydentami miast, radnymi sejmików wojewódzkich. Widać, że nasze działania mają pozytywny oddźwięk, gdyż na skutek nacisków Komisja Europejska zapowiedziała analizę projektu rozporządzenia. Kolejna jego wersja zostanie opublikowana w listopadzie 2013 r., a konsultacje w tej sprawie będą trwały do lutego 2014 r. – dodaje. Sprawa nie jest więc jeszcze przesądzona.


Portal Skarbiec.Biz 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
CIP: Od lipca ponad 675 mln zł dla MiŚP