Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zmiana interpretacji podatkowej nie daje podatnikowi prawa...
Marek Siudaj
http://sxc.hu/
Tax Care

Zmiana interpretacji podatkowej nie daje podatnikowi prawa do odsetek

Podziel się tym artykułem:   

Podatnikowi, u którego dzięki zmianie decyzji organów skarbowych doszło do stwierdzenia nadpłaty, należą się odsetki. A jak będzie wyglądać sytuacja, kiedy nadpłata pojawi się wskutek zmiany interpretacji indywidualnej przez Ministra Finansów.

Przez długi czas umowy o dożywocie – przynajmniej według wykładni organów skarbowych – wiązały się z koniecznością zapłaty podatku. Ale po uchwale NSA w 2014 roku, w której sędziowie stwierdzili, że przy umowie dożywocia nie da się wyliczyć przychodu, fiskus zmienił zdanie i zrezygnował z podatku. Resort finansów zmienił wówczas sporo interpretacji podatkowych, które z niekorzystnych dla podatników stawały się korzystne. Taka zmiana miała jednak wymierne konsekwencje.


Fiskus zmienił błędną interpretację


O skutki zmiany interpretacji zapytał podatnik. W 2013 r. zawarł on umowę dożywocia. Zgodnie z informacją uzyskaną w urzędzie skarbowym oraz z udzieloną mu indywidualną interpretacją podatkową z tamtego okresu, zapłacił on podatek.


Ale w listopadzie ubiegłego roku wydana podatnikowi interpretacja podatkowa została zmieniona. Z nowej wynikało, że skoro przy umowie dożywocia nie da się wyliczyć przychodu, to nie ma także podatku. To oznaczało, że podatnik nie musiał niczego płacić, a więc powstała nadpłata, którą powinien mu oddać urząd skarbowy.


Urząd oddał nadpłaconą kwotę, ale nie chciał zapłacić odsetek. Podatnik po próbach przekonania urzędników do wypłaty zdecydował się wysłać wniosek o interpretację w tej sprawie. We wniosku zasugerował, że odsetki od nadpłaconej kwoty mu się należą na takim samym poziomie jak w przypadku zaległości podatkowych.


Odsetki tylko w przypadku decyzji lub wyroków


Izba Skarbowa w Katowicach uznała jednak, że stanowisko podatnika jest błędne. Według interpretacji z 30 czerwca (sygnatura IBPB-2-2/4518-7/16/MM), w przypadku zmiany indywidualnej interpretacji podatkowej, wskutek czego powstaje nadpłata, odsetki się nie należą.


Urzędnicy stwierdzili, że zapisany w art. 78 § 3katalog sytuacji, w których podatnikowi należy się zwrot nadpłaty, jest spisem zamkniętym. A więc nadpłata powstaje tylko i wyłącznie wtedy, jeśli zajdzie zdarzenie wymienione w przepisie. Tymczasem – zdaniem urzędników – żaden z jego fragmentów nie odwołuje się do zmiany interpretacji podatkowej, tylko do decyzji podatkowej ewentualnie do wyroków sądowych.
Fiskus uznał także, że art. 14h Ordynacji podatkowej, dotyczący interpretacji, w żadnym miejscu nie odnosi się do nadpłaty. Dla urzędników to dodatkowy argument, aby do konsekwencji zmiany interpretacji nie zaliczać odsetek.


Marek Siudaj, Tax Care

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl