Złoty bastion wolności podatkowej
http://sxc.hu/
Mennica Wrocławska

Złoty bastion wolności podatkowej

Złoto wolne od VAT

Jeśli kupujemy złoto od spółki lub osoby prowadzącej zarejestrowaną działalność gospodarczą (w jakiejkolwiek formie) jesteśmy zwolnieni z konieczności opłacenia podatku. Wynika to z faktu, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (w przeciwieństwie do srebra). Podatek od towarów i usług pojawia się dopiero w kontekście przetopu i rafinacji złota oraz w obrocie złotym złomem, czyli w obszarach, które złota inwestycyjnego zwykle nie dotyczą.

Opodatkowanie pojawia się jedynie w sytuacji zakupu złota od osoby fizycznej na kwotę przekraczającą 1000 PLN. W takiej sytuacji należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC ) w wysokości 2% od kwoty zawartej transakcji. Obowiązek zapłaty podatku spoczywa tylko i wyłącznie na kupującym, a należy to zrobić w ciągu czternastu dni od daty zawarcia transakcji.

Jeśli więc kupujemy od osoby fizycznej, trzeba koniecznie policzyć, czy cena razem z podatkiem nie jest wyższa niż kwota, którą trzeba będzie zapłacić u renomowanego dostawcy. Działa tu podobny mechanizm jak przy zakupie samochodu.

Złoto ponad belką

Ponieważ zakup i sprzedaż złota fizycznego nie są traktowane jak inwestycje papierowe, inwestując w królewski kruszec, unikniemy też podatku od zysków kapitałowych (tzw. Podatku Belki). Inaczej jest w przypadku złotej inwestycji w formie papierów wartościowych (opcje, kontrakty, etc.).

W takiej sytuacji może powstać konieczność zapłacenia podatku Belki w wysokości 19% osiągniętych zysków. Po zakończeniu roku biuro maklerskie przyśle nam deklarację podatkową, na podstawie, której wypełniamy PIT.

Złote dochody

W przypadku odsprzedaży złota, pojawia się kwestia podatku dochodowego. Jeśli sprzedajemy złoto w formie fizycznej nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej nie musimy płacić takiego obciążenia fiskalnego, w przypadku kiedy jesteśmy właścicielami danego przedmiotu (czyli sztabki lub monety), przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym wypadku trzeba transakcję wyszczególnić w rocznym zeznaniu podatkowym wpisując cenę zakupu jako koszt, a cenę sprzedaży jako przychód. Warto więc poczekać przynajmniej pół roku ze sprzedażą fizycznego złota, by nie stracić 18 lub 32 procent zysku z inwestycji. Jeśli jednak decydujemy się na średnio i długoterminowe inwestycje w złoto, ten problem nas nie dotyczy.

W kwestii podatku dochodowego co jakiś czas pojawiają się kontrowersje dotyczące sprzedaży tzw. Okazjonalnej lub ciągłej. Chodzi o opisaną wyżej sytuację, kiedy odsprzedajemy złoto później niż pół roku po jego nabyciu i robimy to jako osoba indywidualna. Według interpretacji urzędów skarbowych podatku nie płacimy w sytuacji, kiedy dokonujemy sprzedaży „okazjonalnie”. Może natomiast dojść do sytuacji, kiedy US uzna, że sprzedaży dokonujemy w sposób „ciągły i zorganizowany”, co automatycznie ustawia sprzedającego jako osobę prowadzącą faktycznie działalność gospodarczą. Jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy chcą co jakiś czas zbyć część swojego złota lub po prostu wyjść z inwestycji, ryzyko opodatkowania praktycznie nie występuje.


Piotr Wojda
Mennica Wrocławska

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także