
Zawieszenie przez przedsiębiorcę wykonywanej działalności gospodarczej w spółce wymaga spełnienia nieco innych warunków niż w przypadku jednoosobowej działalności.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić jej wykonywanie w jednej z tych form. Jeżeli wykonujemy działalność jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej, to możemy zawiesić jej prowadzenie w jednej lub kilku takich spółkach. Oprócz tego gdy wykonujemy działalność w formie spółki cywilnej, to jej zawieszenie będzie skuteczne tylko wtedy, jeżeli tej czynności dokonają wszyscy wspólnicy.
Jeśli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą tylko jako wspólnik jednej lub wielu spółek cywilnych, to zawieszenie przez niego działalności we wszystkich spółkach oznacza zawieszenie wszelkiej wykonywanej przez niego aktywności gospodarczej podlegającej wpisowi do CEIDG. Skutkuje to koniecznością złożenia wniosku o zawieszenie działalności w CEIDG.
Działalność gospodarczą można zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca jej nie wznowi przed upływem okresu 24 miesięcy, to wpis zostanie wykreślony z urzędu. Zarówno data rozpoczęcia zawieszenia, jak i wznowienia działalności gospodarczej nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Dodatkowo należy pamiętać, że zawiesić działalność gospodarczą może wyłącznie przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników (na zasadach stosunku pracy określonych w Kodeksie pracy).
Każdy przedsiębiorca (w jednoosobowej działalności lub spółce) zawieszając wykonywanie działalności gospodarczej:
Więcej o formalnościach związanych z zawieszeniem wykonywanej działalności możecie przeczytać Państwo w artykule pt. „Zawieszenie działalności gospodarczej przez internet”.