Zatory płatnicze rujnują polskich przedsiębiorców....
Thirteen Of Clubs/http://tnij.org/1dkiln5/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/1w06whu
Podatnik.info

Zatory płatnicze rujnują polskich przedsiębiorców. Może to zmienić znowelizowana metoda kasowa

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pan Michał Górski jest przedsiębiorcą z Wrocławia, który z powodzeniem od kilku lat prowadzi firmę działającą w branży nowoczesnych technologii. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim zdecydował się założyć własny startup. Postanowił podzielić się z nami swoimi bogatymi doświadczeniami, gdyż osobiście miał okazję przekonać się o problemach, z którymi na co dzień muszą zmagać się polscy mali przedsiębiorcy. Tymczasem wprowadzenie w życie kilku uproszczeń przepisów podatkowych mogłoby te kłopoty rozwiązać. Dlatego Michał Górski chciałby przybliżyć ich wdrożenie poprzez swoją aktywną działalność na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska w strukturach stowarzyszenia NowoczesnaPL – inicjatywy, która chce wprowadzić regulacje ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie firm z sektora MŚP. Mali i średni przedsiębiorcy generują aż 67 proc. polskiego PKB oraz dają miejsca pracy około 70 proc. społeczeństwa.


Podatnik.info: Jaki Pana zdaniem jest największy problem polskich przedsiębiorców, szczególnie startupów oraz firm dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej?


Michał Górski, prezes zarządu spółki Exaity Group, członek stowarzyszenia Nowoczesna PL: Bez wątpienia jednym z większych problemów systemowych, który należy jak najszybciej rozwiązać są zatory płatnicze. Są one najczęstszą przyczyną powodującą utratę płynności finansowej u przedsiębiorców. Niestety często wynikają z niekorzystnych regulacji prawno-podatkowych, obowiązujących w naszym kraju.


Zatory płatnicze szczególne uderzają w małe i średnie przedsiębiorstwa, rodzime firmy, które generują aż 70 proc. miejsc pracy w Polsce. To od ich powodzenia w dużej mierze zależy sukces naszej gospodarki, dlatego należy uprościć przepisy prawne regulujące funkcjonowanie tego rodzaju podmiotów – zwłaszcza w zakresie podatków.
 

Podatnik.info: Może Pan przybliżyć szczegóły, dlaczego zatory płatnicze są tak bardzo bolesne dla polskich przedsiębiorców?


Przede wszystkim dlatego, że obecnie przedsiębiorca, który wystawia fakturę na kwotę 100 tys. złotych – musi odprowadzić 23 tys. zł podatku VAT, a w przypadku spółki jeszcze potencjalnie 19 proc. podatku CIT. Tylko, że od pieniędzy, które faktycznie do niego nie wpłynęły. Powyższa sytuacja godzi szczególnie w małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie posiadają znacznych rezerw finansowych, a nadwyżki reinwestują w celu zwiększenia skali swojej działalności.


Podatnik.info: Jak więc można rozwiązać tę bolączkę, która doprowadza wiele firm do upadłości?


Rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych jest wprowadzenie pełnej metody kasowej, która obowiązuje od osiąganych przychodów. Tak, aby podatek był płacony w chwili, kiedy przedsiębiorca faktycznie je uzyska, a nie w momencie wystawienia faktury. 


Podatnik.info: Ale w aktualnej ustawie o podatku od towarów i usług przecież taka metoda istnieje?


Tak, ale jest mocno niedoskonała. Teraz wybór metody kasowej jest bardzo uciążliwy dla samego przedsiębiorcy, gdyż znacznie utrudnia zdobycie klienta. Dlatego, że kontrahenci przeważnie wybierają takiego partnera biznesowego, od którego faktur można odliczyć VAT w momencie otrzymania faktury, niezależnie od terminu zapłaty. A niestety aktualnie w przypadku metody kasowej kontrahenci klienta mogą odliczyć VAT dopiero w momencie zapłaty faktury.


Nic więc dziwnego, że wybiorą więc takiego partnera, który posługuje się metodą memoriałową, gdyż wtedy VAT może zostać odliczony przez nich natychmiast. Ponadto metoda kasowa jest ograniczona czasowo, gdyż po upływie 180 dni podatek i tak trzeba zapłacić, nawet jeśli pieniądze z faktury w dalszym ciągu nie wpłynęły na konto firmy. 


Podatnik.info: Ilu więc polskich przedsiębiorców korzysta z metody kasowej w obecnej formie?


Bardzo niewielu, co pokazuje, jak iluzorycznym jest rozwiązaniem. Z obecnej metody kasowej w 2013 r. skorzystało niespełna 15 tys. przedsiębiorców w skali całego kraju. Stanowi to mniej niż 1 proc. wszystkich podatników VAT.


Podatnik.info: Jak więc zmienić ten niekorzystny dla przedsiębiorców stan?


Rozwiązaniem, które proponuje stowarzyszenie NowoczesnaPL jest usprawnienie aktualnej metody kasowej. Po pierwsze poprzez usunięcie 180-dniowego terminu, po którym trzeba zapłacić podatek, zgodnie z zasadą, że jeżeli w ogóle klient nie zapłaci przedsiębiorcy, to i tak ma on obowiązek odprowadzić daninę na rzecz fiskusa. Z kolei w takim przypadku urzędy skarbowe mogłyby ściągać podatek od kontrahenta, który nie opłacił faktury. Natomiast obecnie w polskim ustawodawstwie obowiązuje tzw. metoda kasowa do 180 dni, a następnie po upływie tego terminu zasada memoriałowa. 


Podatnik.info: Jak więc pomóc małemu przedsiębiorcy, z którym większe firmy nie chcą współpracować?


Poprzez wzmocnienie pozycji podatnika kasowego w obrocie gospodarczym. Obecnie duże firmy nie chcą współpracować z małym podatnikiem kasowym, gdyż wiąże się to dla nich z dużymi niegodnościami. Dlatego trzeba im pozwolić na rozliczenie faktury memoriałowo.


Z kolei jednocześnie należy pozwolić małemu przedsiębiorcy rozliczać wpływy i wydatki metodą kasową. Dzięki temu większy kontrahent będzie mógł odliczyć VAT w momencie otrzymania faktury, a podmiot, który ją wystawił – zapłaci VAT dopiero od rzeczywiście otrzymanych pieniędzy.


Podatnik.info: Czy metodę kasową można zastosować wyłącznie w podatku VAT?


Nie, również w podatku dochodowym metoda kasowa może uprościć prowadzenie firmy. Aktualnie problemem dla małych i średnich przedsiębiorców są zaliczki odprowadzane z tego tytułu. Kiedy podatek ma być płacony od zysku występującego wyłącznie na papierze. Dlatego postulujemy o wprowadzenie rozwiązania, w którym zapłata zaliczek na podatek dochodowy następowałaby dopiero od rzeczywiście osiągniętego dochodu.
 

Podatnik.info: Czy podejście urzędników mogłoby pomóc w tym zakresie przedsiębiorcom?


Byłoby to bardzo wskazane. Szczególnie konieczna jest zmiana podejścia na poziomie stosowania prawa przez administrację skarbową w stosunku do przedsiębiorców, którzy w sposób niezawiniony stali się ofiarą zatorów płatniczych.


Pomocne w tym zakresie okazałoby się wprowadzenie takich rozwiązań, jak rozłożenie podatku na raty, prolongata w zapłacie, a w skrajnych przypadkach umorzenie należności. Dzięki temu przedsiębiorca otrzyma możliwość przetrwania trudnej, niezawinionej przez siebie sytuacji kryzysowej. Z kolei jednocześnie fiskus ochroni źródło przyszłych wpływów podatkowych.
 

Zwłaszcza, że na upadku takiego uczciwego przedsiębiorcy, nie skorzysta nikt. Natomiast zlikwidowane zostaną miejsca pracy, a upadła firma przestanie płacić podatki. W dłuższej perspektywie tracimy na tym my wszyscy, gdyż wpływy do budżetu maleją.


Dziękujemy za rozmowę. 

Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Połowa polskich firm ma problem z zatorami płatniczymi