Zakłady sportowe wielką pralnią brudnych pieniędzy
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Zakłady sportowe wielką pralnią brudnych pieniędzy

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

80 proc. zakładów sportowych jest nielegalnych. Najczęściej wykorzystywanymi sportami do prania brudnych pieniędzy są krykiet i piłka nożna, ale podatne są również tenis czy koszykówka – wynika z raportu „Protecting the Integrity of Sports Competition – The Last Bet for Modern Sport” stworzonego przez The University Paris 1 Panthéon-Sorbonne i International Centre for Sport Security (ICSS).

- Dynamiczny rozwój zakładów sportowych pociągnął za sobą ich infiltrację przez zorganizowaną przestępczość – przyznał Chris Eaton z ICSS na konferencji prasowej podczas prezentacji raportu. Naukowcy z Sorbony i przedstawiciele International Centre for Sport Security poświęcili dwa lata na zbadanie tej kwestii. Nad dokumentem pracowało w sumie 70 osób. Powstał 700-stronicowy obraz zupełnie niekontrolowanej pralni brudnych pieniędzy obejmującej zasięgiem każdy zakątek globu. Jej działalność ułatwia rozwój nowoczesnych technologii oraz fakt, iż coraz więcej wydarzeń sportowych jest transmitowanych na żywo w telewizji.

Największy udział w nielegalnych zakładach ma Azja (53%). Najwięcej legalnych zakładów zawieranych jest w Europie (49%). W skali świata działa około 8 tys. legalnych firm bukmacherskich, liczby nielegalnych nie da się oszacować – mówi raport ICSS i Sorbony. Około 30% zakładów zawieranych jest poprzez internet. Najwięcej internetowych firm bukmacherskich jest zarejestrowanych w Anglii (114) i na Malcie (86).

Mohammed Hanzab, szef ICSS, zwraca uwagę, że ten raport to swoisty kamień milowy w świecie sportu, gdyż jest to pierwszy dokument pokazujący dokładnie powiązania między bukmacherami, gangami i sportowcami. Chris Eaton, który w przeszłości był szefem komórki bezpieczeństwa w FIFA podkreśla, że raport pokazuje, iż do tej pory do problemu podchodzono od niewłaściwej strony. - Skupiano się na walce z ustawianiem meczów przez zawodników i sędziów, tymczasem istnieje potrzeba zajęcia się nielegalnymi firmami bukmacherskimi. To powinna być rola rządów, nie organizacji sportowych – uważa Eaton.

W związku z tym Eaton wezwał do zacieśniania współpracy międzynarodowej w zakresie walki z praniem brudnych pieniędzy poprzez sport. Według niego znaczącą rolę do odegrania mają tu również takie organizacje ponadnarodowe jak choćby UNESCO, które mogłoby zainicjować działania i je koordynować. W walkę z szarą strefą powinny się również włączyć legalnie funkcjonujące firmy bukmacherskie, jest to bowiem w ich interesie. ICSS wzywa również organizacje sportowe do stworzenia spójnego systemu oceny i zarządzania ryzykiem systemowym, który ułatwiłby walkę z nieuczciwymi zawodnikami i sędziami.

Jednym z problemów z którymi mierzą się służby próbujące walczyć z korpucją i praniem brudnych pieniędzy w sporcie jest brak funduszy. Autorzy raportu rekomendują wprowadzenie podatków od zawierania zakładów bukmacherskich, dzięki którym mogłyby pojawić się środki na walkę z wymienionymi patologiami. Obecnie legalne zakłady przynoszą rządom m.in. Francji, Turcji czy Australii w skali roku około 4 mld euro dochodów z podatków.

Według ICSS i naukowców z Sorbony, sport i związane z nim biznesy generują obecnie około 2% światowego PKB. Wartość globalnego rynku sportowych zakładów wynosi 200-500 mld euro.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
1,7 miliarda złotych dla budżetu dzięki blokowaniu nielegalnych stron internetowych