Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
sondaż 208 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

122 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zagraniczny usługodawca zwolniony z rozliczania polskiego...
Redakcja
http://sxc.hu/

Zagraniczny usługodawca zwolniony z rozliczania polskiego podatku

Podziel się tym artykułem:   

W przypadku świadczenia usług lub dostawy towarów przez zagranicznego usługodawcę, zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 kwietnia br., obowiązek rozliczania VAT spada na polskiego podatnika. Podmiot zagraniczny nie musi zatem rejestrować się w Polsce dla celów VAT i rozliczać polskiego podatku.

Zgodnie z wcześniejszą wersją ustawy, podatek od takiej usługi mógł być rozliczony przez zagranicznego usługodawcę, zarejestrowanego w Polsce na VAT lub przez polskiego nabywcę danej usługi. 

 

Zgodnie ze znowelizowanym art. 17 ust. 2 ustawy o VAT, w sytuacji, kiedy świadczącym usługi lub realizującym dostawy towarów na terytorium kraju jest podmiot, który nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub też stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, obowiązek zapłacenia podatku z tytułu tych czynności przypisuje się zawsze usługobiorcy lub nabywcy towarów.

 

Podmiot zagraniczny jest dzięki temu zwolniony z konieczności rejestracji w Polsce dla celów VAT i jednocześnie nie musi rozliczać polskiego podatku. Z kolei polski przedsiębiorca nie ma obowiązku przekazywać świadczącemu usługę informacji o kwocie podatku, ponieważ jest on rozliczany w deklaracji.

 

Wcześniejsze przepisy, obowiązujące do końca marca 2011 roku wprowadzały wiele niejasności i nieporozumień odnośnie tego, kto i kiedy powinien lub może rozliczyć podatek. Wyjątek (w obecnie stosowanym artykule ustawy o VAT) występuję w sytuacji, kiedy usługi świadczone są przez podmiot zarejestrowany w Polsce dla celów VAT i dotyczą nieruchomości.  

 

Należy pamiętać, że w przypadku usług świadczonych przez podatników, którzy nie mają siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, rozliczenie VAT-u leży w kwestii polskiego usługobiorcy.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl